مروری بر ۸ روز اکران فیلم های جشنواره فجر در رشت

رشت- اکران همزمان فیلم های جشنواره فجر در رشت با استقبال بیش از ۷۶۴۰ نفر در حالی به کار خود پایان داد که کودکان کار در شب آخر مهمان ویژه این جشنواره بودند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: همزمان با برگزاری اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد تهران، اکران همزمان فیلم‌های این جشنواره در رشت نیز به پایان کار خود رسید و آخرین فیلم‌های پیش بینی شده در جدول اکران‌ها به نمایش گذاشته شد.

بر اساس برنامه ریزی ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان گیلان چهار فیلم «دسته دختران»، «ضد»، «خائن کشی» و «لایه های دروغ» برای سومین بار در طول هشت روز گذشته برای علاقه مندان و کسانی که در روزهای گذشته موفق به تماشای این فیلم‌ها نشده بودند به نمایش گذاشت شد.

امسال اکران فیلم‌های جشنواره فجر در استان گیلان در دو مکان سینما ۲۲ بهمن و تالار مرکزی رشت انجام شد که به گفته مسئولان به همین واسطه با افزایش حدود دو برابری استقبال مردمی از جشنواره رو به رو شدند.

فیلم‌های «ملاقات خصوصی»، «مرد بازنده»، «موقعیت مهدی» از جمله فیلم‌هایی بودند که با اقبال عمومی همراه شدند. حضور خانواده شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و جمعی از فرزندان شهدا برای تماشای فیلم «موقعیت مهدی» بخشی از حواشی اکران‌های امسال بود. همچنین ادای احترام تماشاگران گیلانی به مقام شهید «علی اکبر رنجبر» و حضور کودکان کار نیز از دیگر اتفاقات هشت روز اکران فیلم‌های جشنواره فجر در گیلان بود.

به گفته مسئولان طی هشت روز گذشته در مجموع هفت هزار و ۶۴۰ بلیت برای سینما ۲۲ بهمن و تالار مرکزی رشت فروخته شد و فیلم‌های «ملاقات خصوصی» و «مرد بازنده» نیز شاهد بیشتر استقبال از سوی تماشاگران بودند.

مروری بر ۸ روز اکران فیلم های جشنواره فجر در رشت

*شب اول: روشن شدن چراغ جشنواره با اکران ۴ فیلم

در نخستین روز اکران‌ها «خائن کشی» به کارگردانی «مسعود کیمیایی»، «لایه‌های دروغ» به کارگردانی «رامین سهراب»، «دسته دختران» به کارگردانی «منیر قیدی» و فیلم «ضد» به کارگردانی «امیر حسین ربیعی» به نمایش گذاشته شد.

در این روز همانند همیشه تماشاگران گیلانی استقبال خوبی از فیلم «مسعود کیمیایی» کردند. البته لازم به ذکر است در پایان روز نخست گفتگوی خبرنگار مهر با برخی از تماشاگران نشان دهنده گلایه آنها ضعیف بودن این اثر کیمیایی نسبت به آثار گذشته آن بود و همچنین از نمایش برخی صحنه‌ها و مکان در فیلم تیز انتقاد کردند.

فیلم «دسته دختران» از جمله فیلم‌های شب نخست اکران‌ها بود که تقریباً با اقبال عمومی همراه شد و در پایان تماشاگران از جای ساخت چنین فیلم‌هایی را در سینمای ایران خالی می‌دانستند و از تماشای آن راضی بودند.

همچنین یکی از اتفاقات شب نخست افتتاحیه اکران همزمان فیلم‌های جشنواره فجر در رشت با حضور بازیگر گیلانی و برخی از عوامل فیلم «ضد» در تالار مرکزی رشت بود.

*شب دوم: اقبال عمومی از «ملاقات خصوصی» و «علفزار»

و اما در شب دوم اکران فیلم‌های جشنواره فجر در رشت با نمایش چهار فیلم «ملاقات خصوصی» به کارگردانی «امید شمس»، «ماهان» به کارگردانی «حمید شاه حاتمی»، «شهرک» به کارگردانی «علی حضرتی» و «علف زا» به کارگردانی «کاظم دانشی» به کار خود پایان داد.

اکران فیلم «ملاقات خصوصی» در سینما ۲۲ بهمن و تالار مرکزی رشت به مانند نمایش این فیلم در پایتخت با اقبال عمومی همراه بود و تماشاگران از تماشای این فیلم و بازی خوب «هوتن شکیبا» و «پریناز ایزدیار» لذت بردند.

«علفزار» از دیگر فیلم‌هایی بودند در پایان تماشاگران از بازی متفاوت «پژمان جمشیدی» که همیشه در قالب نقش‌های طنز ظاهر شده بود سخن می‌گفتند.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که گلایه‌هایی از چگونگی انتخاب فیلم «ماهان» با توجه به کیفیت پایین کار برای بخش سودای سیمرغ جشنواره نیز مطرح شد.

مروری بر ۸ روز اکران فیلم های جشنواره فجر در رشت

*شب سوم: رکورد شکنی «مرد بازنده» «مهدویان»

بر اساس سومین روز اکران فیلم‌های جشنواره فجر چهار فیلم «مرد بازنده» به کارگردانی «محمد حسین مهدویان»، «هناس» به کارگردانی «حسین دارابی»، «شادروان» به کارگردانی «حسین نمازی» و «برف آخر» به کارگردانی «امیر حسین عسگری» به نمایش گذاشته شد.

«مرد بازنده» ساخته «محمد حسین مهدویان» با فروش کامل همه بلیت‌های دو سانس خود در روز سوم در سینما ۲۲ بهمن و تالار مرکزی رشت رکورد شکنی کرد.

تماشاگرانی که برای تماشای این فیلم به سالن آمده بودند در گفتگو با خبرنگار مهر سابقه درخشان «مهدویان» در فیلم‌های گذشته و همچنین حضور «جواد عزتی» در نقشی متفاوت را از مهم‌ترین دلایل خود عنوان کردند.

«هناس» نیز از جمله فیلم‌هایی بود که تماشاگران گیلانی نسبت به حاشیه رفتن شخصیت شهید «رضایی نژاد» گلایه داشتند و می‌گفتند که کارگردان باید از این فرصت برای معرفی بیشتر این دانشمند هسته‌ای استفاده می‌کرد.

از نگاه تماشاگران گیلانی «شادروان» و «برف آخر» از فیلم‌های معمولی جشنواره محسوب می‌شدند.

*شب چهارم: «موقعیت مهدی» ایستاده تشویق شد

و اما نیمه نخست اکران فیلم‌های جشنواره فجر در رشت در حالی در شب چهارم به پایان رسید که به گفته مسئولان ستاد برگزاری این جشنواره در گیلان حدود چهار هزار نفر از ۱۶ فیلم اکران شده در این مدت دیدن کرده بودند. با اکران‌های «موقعیت مهدی» در این روز این فیلم نیز به جمع فیلم‌های مورد اقبال عمومی تماشاگران پیوست.

در این روز «بدون قرار قبلی» بهروز شعیبی، «بیرو» مرتضی علی عباس میرزایی، «شب طلایی» یوسف حاتمی کیا و «موقعیت مهدی» هادی حجازی فر به نمایش گذاشته شد.

جدای از استقبال خوب تماشاگران گیلانی از نخستین ساخته «هادی حجازی فر» در مقام کارگردان، برخی از فیلم‌های جدول روز چهارم همانند «بیرو» در حد بخش مسابقه جشنواره فجر نبودند و فیلم‌های «بدون قرار قبلی» و «شب طلایی» نیز روند آرام و خسته کننده‌ای را طی کردند.

یکی از مهم‌ترین اتفاقات روز چهارم اکران‌ها در رشت حضور خانواده‌های شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و جمعی از فرزندان شهدا برای دیدن فیلم «موقعیت مهدی» بود.

مروری بر ۸ روز اکران فیلم های جشنواره فجر در رشت

*شب پنجم: تکرار فیلم‌های روزهای نخست جشنواره

در این شب بر اساس پیش بینی ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان گیلان فیلم‌های روز چهارم باز اکران شد و باز هم در این روز موقعیت مهدی با فروش بیش از ۳۳۰ بلیت در صدر فیلم‌های مورد استقبال روز پنج قرار گرفت.

یکی از مهم‌ترین اتفاقات شب پنجم جشنواره فجر در استان گیلان حضور «سوگل خلیق» بازیگر فیلم «شب طلایی» در تالار مرکزی رشت برای تماشای این فیلم بود. وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حضورش در شهر انزلی برای فیلمبرداری یک کار، اظهار کرد: تصمیم گرفتیم برای تماشای فیلم شب طلایی به تالار مرکزی رشت بیاییم که برای من تجربه جالبی بود.

*شب ششم: ادای احترام تماشاگران گیلانی به مقام شهید «علی اکبر رنجبر»

یکی از مهم‌ترین اتفاقات روز ششم اکران‌ها در رشت ادای احترام تماشاگران گیلانی به مقام شامخ شهید «علی اکبر رنجبر» بود. تماشاگران گیلانی با قرار دادن شاخه‌های گل و روشن کردن شمع در کنار تصویر شهید «رنجبر» یاد و خاطره این شهید بزرگوار را گرامی داشته و به مقام شامخ وی ادای احترام کردند.

شهید» علی اکبر رنجبر» ۱۳ بهمن ماه امسال در حین گشت زنی با تعدادی اراذل و اوباش برخورد کرده و با وجود همراه داشتن سلاح مورد حمله اوباش با سلاح سرد قرار گرفته با اصابت ضربات چاقو به شریان‌های اصلی در ناحیه گردن جان خود را از دست داد.

تنها فیلم جدید جدول اکران‌های شب ششم فیلم «نمور» به کارگردانی «داوود بیدل» بود.

*شب هفتم: استقبال از «ملاقات خصوصی»

جدول اکران روز هفتم جشنواره فجر در رشت نیز همانند دو روز گذشته تکرار اکران فیلم‌های روزهای نخست بود.

«ملاقات خصوصی» یکی از فیلم‌های اکرانی روز هفتم بود که همانند شب دوم اکران‌ها با استقبال خوب تماشاگران همراه شد و سالن سینما ۲۲ بهمن و تالار مرکزی زمان نمایش این فیلم پر بود.

مروری بر ۸ روز اکران فیلم های جشنواره فجر در رشت

* شب آخر: کودکان کار مهمان ویژه شب هشتم

در جدول شب آخر اکران فیلم‌های جشنواره فجر در رشت فیلم‌های «خائن کشی»، «دسته دختران»، «ضد» و لایه‌های دروغ» به چشم می‌خورد. شب آخر اکران‌ها در رشت با سایر شب‌ها متفاوت بود و ستاد برگزاری این جشنواره میزبان مهمانان ویژه ای بودند.

معاون هنری و سینمایی ارشاد اسلامی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با قدردانی از همه گیلانی‌ها برای همراهی اعضای ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر در این استان، اظهار کرد: امسال هم همانند هفت سال گذشته به واسطه حضور پر شور تماشاگران فهیم و آگاه گیلانی همزمانی خوبی را در استان برگزار کردیم.

سید امیر مصباح با اشاره به اینکه فروش بیش از هفت هزار و ۶۴۰ بلیت برای هشت شب نشان دهنده استقبال خوب از جشنواره بوده است، گفت: دو برابر شدن استقبال از جشنواره فجر در گیلان خستگی را از تن اعضای ستاد برگزاری که طی ماه‌های گذشته تلاش زیادی برای برنامه ریزی کرده بودند بیرون کرد.

وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار اکران فیلم‌های جشنواره در دو مکان سینما ۲۲ بهمن و تالار مرکزی رشت انجام شد، افزود: تبدیل یکی از سالن‌های تالار مرکزی رشت به سالن سینما کار سختی بود که با همت اعضای ستاد و برای جلب رضایت تماشاگران گیلانی به ثمر نشست.

تلاش برای جلب رضایت تماشاگران گیلانی

مصباح در ادامه با اشاره به اکران ۱۷ فیلم در ۴۸ سانس، ادامه داد: طی هشت روز گذشته فیلم‌های ملاقات خصوصی، مرد بازنده و موقعیت مهدی با اقبال عمومی تماشاگران همراه شد.

وی همچنین به حضور خانواده‌های شهدا و همچنین جمعی از فرزندان شهدای استان گیلان برای تماشای فیلم «موقعیت مهدی» اشاره کرد و گفت: در شب آخر اکران فیلم‌های جشنواره نیز میزبان تعدادی از کودکان کار بودیم که برای ما افتخاری بزرگ بود.

معاون هنری و سینمایی ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه طی هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه مربوطه امشب از حدود ۲۰ کودک کار در سالن تالار مرکزی رشت پذیرایی کردیم، ادامه داد: در این جشنواره برخی از توان خواهان و افراد دارای معلولیت نیز برای تماشای فیلم به محل اکران فیلم‌ها مراجعه کرده اند.

مصباح با اشاره به پایان اکران هفتمین دوره اکران جشنواره فیلم فجر در استان گیلان، گفت: جلب رضایت شهروندان گیلانی که هنر به ویژه هنر هفتم را خوب می‌فهمند کاری سخت و دشوار است اما اعضای ستاد همه تلاش خود را کردند تا میزبان خوبی برای آنها در طول ایام برگزاری همزمانی جشنواره فیلم فجر در سینما ۲۲ بهمن و تالار مرکزی رشت باشند.

کد خبر 5422757

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha