۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱:۲۷

مدیرکل فنی و حرفه‌ای اردبیل:

فروش گواهینامه مهارت در اردبیل صحت ندارد

فروش گواهینامه مهارت در اردبیل صحت ندارد

اردبیل- مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اردبیل گفت: فروش مدرک و گواهینامه مهارت به هیچ وجه صحت نداشته و ندارد.

رحیم یونسی در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: فروش مدرک و گواهینامه مهارت با توجه به انجام امورات از طریق پرتال وجود ندارد و در سال ۹۸ تنها یک آموزشگاه با استفاده از حفره‌های موجود در پرتال و سوءاستفاده از فرصت ایجاد شده توسط سازمان مرکزی مبنی بر معرفی کارآموزان جا مانده از آزمون در سال‌های گذشته اقدام به ثبت افراد غیر کارآموز کرده بود که موضوع کشف و به سازمان گزارش شد.

وی تصریح کرد: در این راستا پروانه آموزشگاه متخلف ابطال و چهار مورد آموزشگاه دیگر نیز که رمز پرتال مربوط به خود را در اختیار آموزشگاه یاد شده قرار داده بودند به تعلیق فعالیت به مدت سه ماه محکوم شدند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اردبیل گفت: از طرف سازمان نیز شکایت علیه آموزشگاه‌های متخلف در مراجع قضائی مطرح و موضوع همچنان در حال پیگیری است.

یونسی شیوه‌های نظارتی را از طریق پرتال سازمان از مرحله ثبت‌نام تا اجرای دوره‌های آموزشی یادآور شد و افزود: کنترل تعداد کارآموزان، ثبت‌نام شده‌ها، مربی، ساعات آموزشی و روزهای برگزاری دوره به همراه جنسیت کارآموزان با مدارک و مستندات به صورت دقیق تطبیق داده می‌شود.

وی کنترل فیزیکی با استفاده از کارشناسان و بازرسان مراکز معین را در کنار برگزاری آزمون‌های آنلاین، هماهنگ و کنترل دقیق از طریق دوربین‌های مدار بسته یادآور شد و خاطرنشان کرد: تعداد آموزشگاه‌های ابطال شده که پرونده آنها به خاطر تخلف یا نقض مقررات سازمان ابطال شده تنها یک فقره و تعداد آموزشگاه‌هایی که به تعلیق فعالیت تا سه ماه محکوم شده‌اند، چهار فقره است.

برگزاری ۲ میلیون نفر ساعات آموزش مهارتی در سال گذشته

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در سال مزین به «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی» رویکرد آموزش فنی و حرفه‌ای استان ارائه آموزش‌های مهارتی برای ۱۷ گروه هدف است.

یونسی ارتقا توانمندی گروه‌های هدف بعد از مشاوره و هدایت شغلی آنها را یادآور شد و بیان کرد: راهبری برگزاری دوره‌های آموزشی توسعه کارآفرینی و کسب و کار، دوره‌های کارآفرینانه برای نوجوانان، ساماندهی و راهبری برگزاری رویدادهای کارآفرینی و استارتاپی و راهبری و نظارت بر اجرای طرح‌های کارآفرینی مهارت‌بنیان از عمده رویکردها و برنامه‌هاست.

وی اظهار کرد: در سال گذشته این اداره کل با اجرای دوره‌های آموزشی مهارتی بیش از ۲ میلیون و ۹۵ هزار نفر ساعت در بخش دولتی و یک میلیون و ۹۲۲ هزار و ۴۴۸ نفر ساعت در بخش غیردولتی سعی کرده تا برنامه‌های آموزشی خود را به پیش ببرد.

یونسی تصریح کرد: ساعات عملکرد آموزشی و درصد تحقق آن در سال گذشته ۱۰۶ درصد و با رشد عملکرد ۶ درصد با وجود پاندمی کرونا در ۶ ماهه اول همراه بوده است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: این اداره کل علاوه بر آموزش دانشجویان، دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کارگاه‌های آموزشی ثابت مراکز نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی در مراکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی کرده است.

یونسی افزود: اجرای طرح مهارت‌آموزی هیبریدی دانشجویان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برنامه‌ریزی این اداره کل بوده است.

وی در مورد آموزش گروه‌های هدف شامل زندانیان با برنامه‌ریزی آموزشی در زندان‌های شهرستان‌های مختلف با مدل زندان، کارگاه آموزشی و زندان محیط کار واقعی نسبت به ایجاد مراکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی زندانیان در سطح استان اقدام کرده است.

یونسی خاطرنشان کرد: در شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل نیز مرکز ارتقا مهارت در حال احداث است که پیشرفت عمرانی این پروژه تاکنون صد درصد نشده و در این مورد پیش‌بینی می‌شود دوره‌های آموزشی جوار کارگاهی نیز برگزار شود.

وی عدم توسعه مراکز دولتی فنی و حرفه‌ای را در راستای سیاست‌های کلان و اصل ۴۴ با رویکرد خصوصی‌سازی و چابک‌سازی دولت یادآور شد و اضافه کرد: ایجاد اشتغال برای متقاضیان با تأسیس و اداره آموزش‌های آزاد و مربیان فعال امکان‌پذیر شده است.

یونسی بیان کرد: آموزش‌های گروه هدف روستاییان و عشایر به صورت مشارکتی و با شرکای مهارت‌آموزی مانند بسیج سازندگی و به صورت سیار برای گروه‌های هدف انجام شده است.

وی ادامه داد: در سال‌جاری برنامه آموزشی این اداره کل برای گروه‌های هدف ۱۷ گانه بیش از سه میلیون نفر ساعت در بخش دولتی و ۲ میلیون و ۴۴۷ هزار نفر ساعت در بخش خصوصی است که در قالب ۱۸۰ آموزشگاه آزاد و ۱۰ مرکز جوار بین کارگاهی برگزار خواهد شد.

یونسی به ممنوعیت جذب مربیان حق‌التدریس در سطح کشور اشاره کرد و گفت: این اداره کل نسبت به تبدیل وضعیت مربیان حق‌التدریس واجد شرایط اقدام کرده و برای پوشش خلأ مربیان از ظرفیت مربیان برون سازمانی با تعامل شرکای مهارت‌آموزی و سرباز مربیان استفاده کرده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اردبیل افزود: با هدف به روزرسانی دانش و مهارت مربیان، برنامه‌ریزی برای بازآموزی مربیان در مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای از طریق مدل کاربینی انجام شده است.

کد خبر 5489905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha