۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۶:۲۳

امینیان مطرح کرد؛

حمایت از کتاب‌های دفاع مقدس در قالب طرح شمس

حمایت از کتاب‌های دفاع مقدس در قالب طرح شمس

مدیر عامل مجمع ناشران دفاع مقدس گفت از کتاب‌های حوزه دفاع مقدس در قالب طرح شمس حمایت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست «مجمع ناشران دفاع مقدس؛ تعاملات درون صنفی» در سرای اهل قلم شبستان سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد. در این نشست رحیم مخدومی، رئیس این مجمع و امیرشهریار امینیان، مدیر عامل مجمع ناشران دفاع مقدس سخنرانی کرده و تعدادی از ناشران این حوزه سوالات صنفی خود را نیز مطرح کردند.

در ابتدای این‌نشست، امینیان مدیر عامل مجمع ناشران دفاع مقدس به ارائه توضیحاتی پیرامون «طرح شمس» پرداخت و گفت: این طرح به‌گونه‌ای است که توزیع کتاب‌های حوزه دفاع مقدس را تحت‌تأثیر قرار داده و برآورد می‌شود که برای ۳۰ درصد از ناشران عضو مجمع تأثیرگذار باشد.

وی ضمن اعلام ابراز قول مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از این طرح افزود: در این طرح آثار به‌طور مستقیم از خود ناشران تهیه می‌شوند، البته برای تهیه آثار یک روند کارشناسی مدنظر قرار گرفته تا آثار ارسالی به این کتابخانه‌ها با کیفیت باشند و جذابیت‌های اجتماعی هم داشته باشند.

در بخش دیگری از این نشست، مخدومی در خصوص حمایت‌های این مجمع از ناشران گفت: متأسفانه فرهنگ در دولت‌ها، چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا مظلوم است و ما ناشران باید به آقایان یادآور شویم مسیر تعالی و رشد فرهنگ کدام است. مخدومی ضمن بیان این نکته که فهماندن این موضوع به متولیان سخت است، گفت تلاش ما این است که باری از دوش مردم برداریم.

امینیان در ادامه حوزه‌های مختلف دفاع مقدس را به سه موضوع فلسطین، جهان اسلام و جنگ سوریه گسترش داد و افزود: یکی از اقداماتی که توسط مجمع انجام شده، ورود آثار حوزه مدافعان حرم و مقاومت اسلامی در سبد خدمات مجمع ناشران دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه برخی ناشران به‌طور تخصصی در حوزه دفاع مقدس کار می‌کنند و برخی دیگر موردی یک یا چند اثر در حوزه دفاع مقدس منتشر کرده‌اند، گفت: مجمع برای تفکیک این ناشران برنامه‌هایی چون تعریف عضویت، مانند عضو پیوسته و دائم و اعضای با امتیازات محدودتر دارد؛ مجمع کسانی که کارهایشان ۱۰۰ درصد در حوزه دفاع مقدس است را در اولویت قرار می‌دهد و همکاری با این ناشران در اولویت ما قرار دارد.

وی در توضیح اینکه مجمع ناشران دفاع مقدس چه جایگاه و شأنی دارد، افزود: مجمع ناشران دفاع مقدس یک مجموعه فرهنگی- هنری است. این مجموعه در ابتدا با ۷ ناشر تأسیس شد و بعدها این مجموعه‌ها تبدیل به هیأت مؤسس مجمع شدند. سپس این گروه هیأت مدیره را تشکیل داد و هر دو سال انتخابات برگزار می‌کند.

در پایان جلسه، مخدومی در پاسخ به سوالی پیرامون قیمت پشت جلد کتاب‌ها گفت: شاید بتوان جواب این سوال را به یک جمله تکمیل کرد؛ توسعه متوازن حمایت و ارائه خدمات که از الزامات مجمع است. ما یک رویه حمایتی از ناشران داریم که در طرح‌های مختلف چگونگی حمایت‌مان از ناشران مختلف را تعریف کرده‌ایم، سندی که به زودی توسط مجمع منتشر می‌شود، ضمن اینکه مجمع، دارای شوراهای مختلفی چون شورای طرح و برنامه، مشورتی و سیاست‌گذاری است که با کمک آن‌ها می‌توان خدماتی که ارائه می‌شود را ارزیابی کرد.. ملاک این توسعه متوازن نیز بر اساس نیازها و ضرورت‌های سه گروه بررسی می‌شود: گروه اول مخاطبین است، گروه دوم ناشر و اوضاع آنهاست و گروه سوم، سطح خدمات و تسهیلات مورد نیاز است.

کد خبر 5490644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha