انتخاب ۶۴ نفر به عنوان اعضای شورای هیئت‌های مذهبی خراسان جنوبی

بیرجند_ مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری ششمین دوره انتخابات هیئت های مذهبی استان گفت:۶۴ نفر به عنوان اعضای شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان‌ها انتخاب شدند.

حجت‌الاسلام احمد رضایی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی در حاشیه برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای هیئت‌های مذهبی استان که هم‌زمان با سراسر کشور برگزار شد در گفتگو با مهر گفت: در این دوره از انتخابات ۱۲۵ نفر کاندیدا شدند که در ۱۲ حوزه استان با یکدیگر رقابت کردند.

وی بیان داشت: از بین این کاندیداها در شهرستان بیرجند و قاین هفت نفر و در دیگر شهرستان‌ها ۵ نفر به‌عنوان اعضای شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان انتخاب خواهند شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی افزود: در این انتخابات تنها مسئولین هیئت‌های مذهبی که در سامانه طوبی کد ثبتی دارند و یا نماینده قانونی این هیئت‌ها مجاز به شرکت می‌باشند و به‌طور کل هر هیئت ثبت‌شده مجاز به یک حق رأی است

حجت‌الاسلام رضایی گفت: اطلاع‌رسانی مناسب جهت شرکت مسئولین هیئت‌های مذهبی در این انتخابات از ماه قبل شروع‌شده و به تمام هیئت‌های مذهبی پوستر شرکت مسئولین در انتخابات ارسال‌شده است.

به گفته وی علاوه بر تبلیغات در فضاهای حقیقی و مجازی به‌صورت پیامک از تمام مسئولین هیئت‌ها دعوت به شرکت در انتخابات شده است.

وی گفت: از یک هزار و ۳۰۰ هیئت موجود در استان ۹۵۰ هیئت در سامانه طوبی کد ثبتی دارند که توانسته اند در این انتخابات شرکت کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی تصریح کرد: به‌صورت کلی ۶۴ نفر به‌عنوان اعضای شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان‌ها در ۱۲ حوزه انتخاب می‌شوند.

وی ادامه داد: از بین این ۶۴ نفر تعداد ۱۲ نفر در شورای هیئت‌های مذهبی استان عضو خواهند شد که یک نفر از آن‌ها به‌عنوان مسئول شورای هیئت‌های مذهبی استان انتخاب خواهد شد.

حجت‌الاسلام رضایی هدف تشکیل شورای هیئت‌های مذهبی در شهرستان‌ها و استان را ایجاد انسجام و تحکیم وحدت و هماهنگی فکری و عملی در فعالیت‌های هیئت‌های مذهبی، استفاده از توان بالقوه و بالفعل و تجارب تمامی نیروهای هیئت‌های در طراحی و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی دینی، آسیب‌شناسی شئون فرهنگی مناسبت‌های مذهبی و ارائه راهبردهای عملی جهت زدودن آسیب‌ها توسط نیروهای مردمی هیئت‌های مذهبی، افزایش مدیریت مشارکتی در تصمیم سازی‌های فرهنگی و اجرای فعالیت‌ها، جلب مشارکت و هدایت همکاری‌های مردمی از طریق صدور مجوز تأسیس و ساماندهی هیئت‌های مذهبی اعلام کرد.

وی گفت: نظارت بر عملکرد هیئت‌های مذهبی، کاهش آسیب‌های اجتماعی از مهم‌ترین عملکردهای این شورا در استان و شهرستان است.

حجت‌الاسلام رضایی گفت: شورای هیئت‌های مذهبی در شهرستان‌ها مأموریت‌های بسیاری دارد که استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در هیئت‌های و ارائه راهکارهای مناسب جهت نیل به اهداف، هماهنگی و همکاری با سازمان در فرآیند صدور مجوز فعالیت هیئت‌های مذهبی، نظارت مستمر بر فعالیت‌های هیئت‌های مذهبی، بازرسی‌های مستمر از هیئت‌های مذهبی در طول سال، علی‌الخصوص ایام محرم و صفر، رسیدگی به اختلافات پیش‌آمده میان هیئت‌های مذهبی، رصد اولویت‌های فرهنگی، آسیب‌ها و مشکلات پیش روی هیئت‌های مذهبی با عنایت ویژه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید، شناسایی هیئت‌های مذهبی برتر شهرستان و برنامه‌ریزی جهت الگو قرار دادن آن‌ها، برنامه‌ریزی جهت ارتقا سطح آگاهی‌های دینی اعضای هیئت‌های مذهبی و تغذیه فکری فرهنگی آن‌ها، بررسی آسیب‌ها و انحرافات مراسم مذهبی شهرستان و اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم جهت رفع آن‌ها، هماهنگی و همکاری مستمر با شورای هیئت‌های مذهبی استان، فرهنگ‌سازی جهت اصلاح الگوی مصرف در هیئت‌های مذهبی، ارائه گزارش ماهانه به شورای هیئت‌های استانی، تشکیل جلسات ماهانه با حضور حداقل دوسوم اعضای آن ازجمله مأموریت‌های این شورا در شهرستان‌هاست.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی تشکیل جلسات ماهانه و رسیدگی به امور مسائل اعلام‌شده، رصد آسیب‌های مشکلات در راستای فعالیت‌های هیئت‌های در سطح استان، ارائه گزارش ماهانه به مرکز را ازجمله مأموریت‌های شورای هیئت‌های مذهبی استانی خواند و گفت: بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود هیئت‌های در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی، ایجاد هماهنگی میان شوراهای هیئت‌های مذهبی شهرستان در سطح استان، رصد اولویت‌های فرهنگی، آسیب‌ها و مشکلات مشترک پیش روی هیئت‌های مذهبی استان نیز در حوزه فعالیت شورای هیأت مذهبی استان است.

کد خبر 5495003

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =