آذربایجان شرقی در تامین امنیت غذایی کشور نقش محوری و حیاتی دارد

مرند- وزیر جهاد کشاورزی گفت: آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های کشاورزی، باغداری و دامپروری کشور و جزو مناطقی است که در امنیت غذایی کشور نقش محوری و قطب حیاتی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید جواد ساداتی نژاد عصر پنج‌شنبه در شورای اداری شهرستان مرند اظهار کرد: در مصوبات این سفر برای بخش کشاورزی که حوزه تخصصی ما است، ۲,۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که این عدد در بین سفرهای استانی، عدد بسیار بالایی است زیرا آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های کشاورزی، باغداری و دامپروری کشور و جزو مناطقی است که در امنیت غذایی کشور نقش محوری و قطب حیاتی دارد و ما در وزارت جهاد کشاورزی روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای تکمیل طرح نیمه‌تمام ارس ۳۵۰ میلیارد تومان در این سفر در نظر گرفته شده است، گفت: این میزان اعتبار با توجه به مطالبات مردم منطقه و در راستای تکمیل طرح نیمه‌تمام استفاده و بهره‌برداری از رودخانه‌های مرزی مصوب شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بحث بازسازی قنوات اعتباری را گذاشتیم، سهم خوبی را هم به مرند خواهیم داد، خاطرنشان کرد: در مورد شبکه‌های آبیاری، زهکشی و آبیاری نوین، جاده‌های دسترسی مزارع، طرح‌های کوچک تأمین آب، زیرساخت شهرک‌های کشاورزی و دامپروری اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بحث توسعه باغ در اراضی شیبدار یکی از ظرفیت‌های شهرستان مرند است که به طور ویژه برای این منطقه، از محل اعتبارات سفر هزینه خواهیم کرد، گفت: در این سفر ۲۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه باغات و ۵۰ میلیارد تومان در حوزه بهسازی و بازسازی باغات اختصاص داده شده است. همچنین در بخش‌های عشایر، آبخیزداری و آبخوانداری که یکی از چالش‌های مهم منطقه بحث آب است، بالای ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبخیزداری گذاشته‌ایم و سهم خوبی هم به این منطقه می‌دهیم.

ساداتی‌نژاد، مرند را منطقه ویژه و مهد دانشمندان، علما و انسان‌های بافرهنگ و هنر اعلام کرد و گفت: با توجه به جایگاه ویژه این منطقه و سبقه آن، تمام تلاشمان را می‌کنیم در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی با توجه به ظرفیت‌های خوب منطقه در بحث زعفران، گیاهان دارویی و پروتئین، اعتبارات خوبی اختصاص یابد.

وی شهرک گلخانه‌ای یک هزار هکتاری منطقه را ظرفیتی بی‌نظیر برای اشتغال این منطقه دانست و افزود: شهرستان مرند در بحث توسعه گلخانه‌ها رشد خوبی یافته است که امیدواریم با واگذاری این شهرک گلخانه‌ای طی دو ماه آینده و با اعتباری که برای آن در نظر گرفته‌ایم، اشتغالزایی خوبی ایجاد شود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص طرح هدفمندی و مردمی‌سازی یارانه‌ها نیز گفت: این طرح بزرگ اقتصادی برای کشور است، شاید در حالت معمولی دولت‌ها دست به چنین اقداماتی نزنند، اما اجرای آن گرچه سخت، اما ضروری بود.

وی افزود: در کوتاه مدت افزایش قیمت‌ها را داریم اما باید بدانیم اگر طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها اجرا نمی‌شد، تورم چندین برابر بیشتر از تورم موجود در اجرای این طرح می‌شد و مهمتر اینکه در حوزه تأمین غذا با توجه به چالش‌های جهانی ما دچار درگیری‌های زیادی می‌شدیم.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه بعد از اجرای این طرح، در کشورهای همسایه ما عدد و رقم‌های غذا بی‌محابا چند برابر افزایش پیدا کرد و این نشان می‌دهد که آنها سر سفره یارانه‌ای، تأمین غذا می‌شدند، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در میان‌مدت و بلندمدت آثار اقتصادی بسیار خوبی برای مردم خواهد داشت، بخصوص در بخش کشاورزی با افزایش بهره‌وری اتفاقات بسیار خوبی خواهد افتاد.

مقام ارشد وزارت با بیان اینکه در دنیا همه به بخش کشاورزی (تولید کننده، مصرف کننده یا طول زنجیره ارزش) یارانه می‌دهند، گفت: اگر یارانه به بخش کشاورزی اختصاص نمی‌یافت، سرمایه‌ها جذب کشاورزی نخواهند شد و به بخش پتروشیمی، فولاد و صنعت و … که ارزش افزوده بیشتری دارد جذب خواهند شد. در این راستا دولتها به کشاورزی یارانه می‌دهند تا بتواند از لحاظ سودآوری، مالیات، تسهیلات و… همسطح با سایر صنایع شود، تا غذا تولید شود.

به گفته وی، در سال ۹۷ در کشور یارانه را به وارد کننده اختصاص یافت، که تجربه‌ای این چنینی در دنیا نبود و این باعث شد سرمایه‌گذاری از بخش کشاورزی به واردات کوچ کند، بنابراین سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کاهش یافت، بهره‌وری پایین آمد و کشاورزی غیراقتصادی شد، لذا موج تغییر کاربری اراضی کشاورزی که در این منطقه نیز محسوس است، پیش آمد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، کشاورزی به سمت بهره‌وری می‌رود و قطعاً در درازمدت رقابت در حوزه غذا حائز اهمیت می‌شود و مصرف کننده تعیین می‌کند که در حوزه کشاورزی چه محصولی تولید شود، رقابت مفهوم پیدا می‌کند.

به گفته وی، این اتفاق به نوع عملکرد تولید کنندگان، مردم و مسئولان در این طرح برمی‌گردد و امیدواریم با هم بتوانیم شرایط را به نحوی پیش ببریم که در میان مدت و بلندمدت شرایط اقتصادی به نفع مردم و تأمین امنیت غذایی شأن پیش رود.

ساداتی‌نژاد به مطالبات مردم منطقه در خصوص حوزه ورزش و زیرساخت‌های آن (ورزشگاه ۵ هزار نفری نیمه‌کاره) اشاره کرد و گفت: در حوزه بهداشت بیمارستان موجود با سرانه جمعیت هم‌خوانی ندارد و در خصوص بیمارستانی که آغاز به کار کرده، باید اعتبار مکفی برای آن در نظر گرفته شود یا از محل فروش اموال به آن سهمی داده شود تا بتواند به نتیجه برسد.

وی افزود: در زمینه موضوعات فرهنگی و عدم وجود فرهنگسرا، سینما و بحث‌های راه، در جلسه گزارشی از کسری‌های آن محضر رئیس جمهور و وزرا ارائه خواهم داد.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: این مطالبات را در جلسه شورای اداری به هیئت دولت منتقل خواهم کرد و تلاش خواهم کرد با پیگیری این مطالبات به ثمر بنشیند بخصوص در بحث کشاورزی تا بتوانیم مسائلی که در این منطقه داریم به نحو مطلوب به شرایط مناسبی برسد.

کد خبر 5505744

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha