ایران نقش مهمی در تحکیم سازمان «شانگهای» ایفا می‌کند

وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه مثل طرف‌های دیگر گفته که ما برجام را به صورت کامل احیا کنیم، آمریکا ترمز ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه که شب گذشته و به دعوت حسین امیرعبداللهیان وارد تهران شده است، در نشست خبری مشترک با همتای ایرانی خود در سخنانی با اشاره به دیدارش با رئیس‌جمهور گفت: دو کشور تصمیم دارند روابط خود را گسترش دهند. ما نظر مشترک داریم که روابط فیمابین توانست به سطح بالایی برسد. با این هدف کار می‌کنیم، درباره توافق بزرگ دیگر که ابتکار آن توسط رئیس جمهور ایران مطرح شده است.

وی افزود: امروز توافق کردیم کارشناسان هر چه سریع‌تر توافق کنند. سندی که آینده شراکت استراتژیک ما را برای ۲۰ سال آینده مشخص می‌کند. وظیفه ماست که روابط فیماین را گسترش دهیم، در حالی که تحریم‌های آمریکا و کشورهای اقماری مانع توسعه روابط شده است.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه تجارت ما سال گذشته ۸۰ درصد افزایش یافت و به حدود ۴ میلیارد دلار رسید، گفت: راه‌های خاصی را باید در بخش انرژی، حمل و نقل و کشاورزی، فاینانس و گمرکی پیدا کنیم، در نیروگاه بوشهر در فاز دوم و سوم کار می‌کنیم.

لاوروف تأکید کرد: در چارچوب سن پترزبورگ بحثی درباره همکاری دو کشور داشتیم و در آینده جلسه کمیسیون مشترک را برگزار کنیم، وزارت خارجه دو کشور حمایت سیاسی و دیپلماتیک خود را در همه مسائل مختلف صورت می‌دهند.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم آمریکا و اقمار آن‌ها اصول بین‌الملل و اساس منشور سازمان ملل و برابری حاکمیت کشورها را عوض کنند، ما و ایران تحریم‌های یکجانبه برخلاف منشور توسط آمریکا را محکوم می‌کنیم.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: پروسه رسمی ورود ایران به سازمان شانگهای را استقبال می‌کنیم. در سمرقند قرار است یک تفاهمنامه‌ای امضا شود که پروسه حقوقی این مسئله را بیان می‌کند، مطمئنیم ایران نقش مهمی را در تحکیم این سازمان ایفا می‌کند.

لاوروف با اشاره به برجام نیز، گفت: هدف ما این است که اشتباهی که آمریکا صورت داد را تصحیح کنیم، زمانی آمریکا از برجام و قطعنامه خارج شد، یک بار دیگر حقوق بین‌الملل را نقض کرده است، باید کاری کنیم که برجام به همان شکل اول آن که در ۲۰۱۵ توسط قطعنامه سازمان ملل تأیید شد، بدون هیچ اضافه‌ای احیا شود، همه تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران که ناقض برجام است، باید لغو شود که امیدوارم آمریکا انتخاب منطقی خود را صورت دهد.

وی تأکید کرد: درباره موضوع سوریه درچارچوب روند آستانه صحبت و توافق کردیم که هماهنگی خود را ادامه دهیم. ما متعهد به وظایفی هستیم که به ثبات بخشیدن به منطقه خلیج فارس منجر می‌شود.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: آماده‌ایم گفتگوی همکارانه بین ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را ایجاد کنیم. هفته بعد اجلاس سران خزر در عشق‌آباد است و توافق کردیم برای این مراسم مهم آماده شویم.

لاوروف ادامه داد: در دیدار روز گذشته با آقای رئیسی گفتیم که وضعیت فعلی در اوکراین چگونه است و از ایران برای فهم درست ریشه‌های این مشکل تشکر کردیم. غربی‌ها می‌خواهند از اوکراین مأمنی برای تهدید علیه خاک روسیه استفاده کنند.

وی اضافه داد: فدراسیون روسیه و پوتین بارها توضیح دادند که ما انتخاب دیگری نداشتیم که منافع مردم روس و دونباس را تأمین کنیم. مطمئنیم کشورهای جهان از این وضعیت آگاه هستند.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: آمریکا تلاش دارد نظم خودش را به دیگر کشورها دیکته کند. این راه ناقض همه پروسه‌های تاریخی و روند عینی ایجاد جهان چندقطبی است که در چارچوب این کشورها وحدت و منافع خود را حفظ می‌کنند.

لاوروف در پاس به سؤالی خبرنگاری که پرسید با اشاره به نقش سازنده ایران و روسیه برای رسیدن به توافق خوب و پایدار شاهد کارشکنی‌های آمریکا هستیم، نظر شما درباره نقش مخرب آمریکا برای کند کردن روند مذاکرات چیست، اظهار کرد: آمریکا ملاحظات خود را نگاه می‌کند و براساس مشکلات داخلی خود عمل کرده و تلاش می‌کند انتخابات‌کنندگانش را از مشکلات داخلی منحرف کند.

وی اضافه کرد: آنچه آمریکا انجام می‌دهد مثالی است که تأییدکننده کاری است که در وهله اول تصویری قرار داده می‌شود که هدف آن بر روی تأیید نقش رهبری بی چون و چرای آمریکاست، اینکه اعتبار خود را بالاتر از بقیه قرار دهد، ریسک‌دار است.

وزیر خارجه روسیه گفت: اینکه آمریکا یک سال پیش ما را متهم کرد که ما بر سر راه برجام و این مسئله ترمز ایجاد کردیم، درست نبود. روسیه مثل طرف‌های دیگر گفته که ما برجام را به صورت کامل احیا کنیم، آمریکا ترمز ایجاد می‌کند. ما به دوستان ایرانی گفتیم که از موضع آن‌ها برای احیای کامل برجام بدون هیچ کم و کاستی و افزودن به آن حمایت می‌کنیم.

لاوروف همچنین در پاسخ به سؤالی تصریح کرد: در تماس‌ها با اسرائیل تاکید داریم که فضای هوایی را در سوریه انجام ندهند. حادثه اخیر حمله بود به فرودگاه غیرنظامی بود که باعث از کار افتادن این فرودگاه شد. ما از اسرائیل درخواست کرده و خواستیم که قطعنامه شورای امنیت را رعایت کنند و بر دفاع از موضع خودمان ادامه می‌دهیم.

وی با اشاره به بحران امنیت غذایی تصریح کرد: هیچ ارتباطی بین انجام عملیات ویژه روسیه در اوکراین با بحران امنیت غذایی وجود ندارد و همه می‌دانند. آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی مطلعند. بحران و عواقب این بحران چند سال پیش ایجاد شده است.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: مسئله دیروز نیست و چند سال قبل ایجاد شد، وقتی پوتین مفصل صحبت کرد و کشورهای غربی یک کار پوپولیستی انجام دادند. تلاشی که در حال حاضر توسط ترکیه و دبیرکل سازمان ملل صورت می‌گیرد خیلی وقت پیش می‌توانست موفقیت‌آمیز باشد، اگر اوکراین و صاحبان غربی آن‌ها مین‌زدایی دریای سیاه و بنادر آن را انجام می‌دادند. باید مین‌زدایی شود و کشتیرانی را نیز آزاد کنیم.

لاوروف با بیا اینکه گندمی موجود در اوکراین کمتر از یک درصد تولید گندم جهان است، گفت: باید اوکراین را مجبور کنیم که کشتی‌هایی را که توقیف کرده‌اند آزاد کنند و مانورهای انحرافی را از اذهان مردم درباره کارهای غربی‌ها بزدایند.

وی با اشاره همکاری ایران و روسیه در بازار انرژی نیز تصریح کرد: قبل از هر چیزی به خاطر کارهای غیرقانونی آمریکا و کشورهای اقماری آن‌ها تلاش کردند توسعه بخش انرژی ایران را مهار کنند و همین کار را در قبال روسیه هم انجام دهند.

وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: نقشه دوجانبه‌ای که امروز بررسی کردیم در حال حاضر چارچوب خودش را پیدا می‌کند و انجام می‌شود. هدف آن‌ها این است که به تحریم‌های یکجانبه را منوط نکنیم. برنامه پرامیدی داریم که در این زمینه همکاری کنیم. برای ثبات بخشیدن به بازار نفت و گاز موافقت کامل داریم که در چارچوب اوپک پلاس برای لزوم تامین منافع ایران.

وی در پاسخ به سؤالی نیز گفت: در خصوص سیاست آمریکا خیلی زیاد می‌شود صحبت کرد. اگر آمریکا واقعا علاقه‌مند است، کار برجام را احیا کند. ترجیح ما بر این است که برنامه‌های اختلافی ایجاد نشود.

وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: آمریکا در هر منطقه‌ای این کار را صورت می‌دهند. این ناقض همه فرمت‌های جهانی است که در آسیا و اقیانوس آرام در حول و حوش آسه آن وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم کشورهای عرب دیالوگی با طرف ایرانی ایجاد و قدم‌های دیگر بردارند که تأمین‌کننده ثبات در منطقه باشد و ما هم خواستار همکاری در این زمینه هستیم. سازمان ملل و اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا نیز وارد این روند شوند.

لاوروف ادامه داد: در خصوص ابتکار آمریکا در خاورمیانه و پدافندهای موشکی بالانس ایجاد نمی‌کند و تلاش برای ایجاد لاین جداکننده است. این خط مشی به بن بست منجر می‌شود. همه مشکلات باید از طریق همکاری حل شود.

کد خبر 5521913

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha