تعیین سهمی برای هنرمندان تئاتر گیلان در کنگره میرزا کوچک

رشت- جمعی از مفاخر و چهره‌های هنری و فرهنگی استان گیلان در نشستی مشکلات و مطالبات خود از استاندار را مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست صمیمی استاندار گیلان با جمعی از مفاخر علمی، فرهنگی، ادبی و هنری استان بعد از ظهر سه شنبه در سالن همایش غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

تعیین سهمی برای هنرمندان تئاتر گیلان در کنگره میرزا کوچک

رئیس انجمن مفاخر گیلان در این نشست با بیان اینکه تکریم ارزش‌های معنوی فرهیختگان و مفاخر موجب احیای ارزش‌های جامعه می‌شود، گفت: مفاخر از ذخایر معنوی جامعه هستند و امروزه مفاخر پژوهی در دستور کار همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها قرار دارد.

ابراهیم صفری با اشاره به اینکه گیلان از استان‌های پیشتازی است که انجمن آثار مفاخر علمی دارد، افزود: انجمن مفاخر با استراتژی مفاخر پژوهی گام بلندی در راه اندازی این انجمن در شهرستان‌های استان برداشته است.

وی ادامه داد: نامگذاری خیابان‌ها و اماکن باید در راستای مفاخر شناسی در دستور کار شهرداری‌ها قرار گیرد.

تعیین سهمی برای هنرمندان تئاتر گیلان در کنگره میرزا کوچک

سهمی برای هنرمندان تئاتر در برگزاری کنگره میرزا قائل شوید

هنرمند گیلانی عرصه تئاتر و سینما نیز در این نشست با اشاره به سخنان رهبری مبنی بر تأثیرگذاری تئاتر فاخر بر جامعه، گفت: تئاتر فرزند خلف نمایش است و نمایش فرزند نیایش و نیایش نیز فرزند اسطوره است و از لحظه‌ای که فرهیختگان قلم روی کاغذ بردند، تئاتر زاده شد.

انوش نصر ماسوله با بیان اینکه تئاتر مکتب انسان ساز است، بیان کرد: ۲۷ آموزشگاه هنری رسمی در گیلان داریم و با وجود آنکه هنرمندان نامی استان سترگ‌تر از سایر هنرمندان کشور هستند اما بسیار مظلوم هستند.

وی با طرح این پرسش که هنرمندان تئاتر چه جایگاهی در برگزاری کنگره میرزا کوچک دارند، گفت: از مسئولان امر درخواست داریم که سهمی برای هنرمندان تئاتر در این کنگره قائل شوند تا به نحو بهتری برگزار شود.

نصر ماسوله ادامه داد: اکثر آموزشگاه‌های تئاتر اجاره‌ای هستند و پیشنهاد می‌کنم خانه‌های سازمان اوقاف به شرط تملیک به آموزشگاه‌های رسمی اجاره داده شود.

وی تصریح کرد: درصد زیادی از هنرمندان آموزشگاه تئاتر وابسته به جایی نیستند و درخواست ما این است که بخشی از سهم بودجه فرهنگی استانداری گیلان به هنرمندان تئاتر اختصاص یابد.

حمایت دولت از آثار چاپ شده هنرمندان ضروری است

یکی از نویسندگان استان گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه حمایت دولت از آثار چاپ شده هنرمندان ضروری است، گفت: نویسندگان و شاعران باید در زمان حیات اثر نوشته خود را ببینند.

مرادیان گروسی افزود: بودجه‌ای برای راه اندازی هیئت نویسندگان در شهرستان‌های گیلان در نظر بگیرید تا واژه‌ها و فرهنگ منطقه خود را جمع آوری کنند تا فرهنگ استان ماندگار شود.

کد خبر 5531673

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha