کاهش ۳۰ درصدی محصولات انگور در قزوین

قزوین- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و تغییرات دمایی در زمستان سال گذشته و اوایل بهار شاهد کاهش ۳۰ درصدی محصولات انگور در قزوین خواهیم بود.

محمد پیله فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وضعیت محصولات کشاورزی اظهار کرد: وضعیت محصولاتی نظیر گیلاس و آلبالو مطلبوب نبوده و خساراتی نیز به این محصولات به ویژه در عرصه گیلاس تک دانه مناطق الموت وارد شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: رقم تک دانه که رقم اصلی گیلاس در منطقه الموت است رقم دگرگوشت گیلاس است و حتماً باید رقم دیگری از گیلاس در کنار آن قرار بگیرد تا توسط حشرات گرده افشان، گرده افشانی شود که در ایام گرده افشانی مناطقی که در ارتفاعات کمتر و نزدیکی شاهرود قرار داشتند توسط وزش باد گرم خسارت دیدند.

وی افزود: در خصوص محصولات انگور نیز پیش‌بینی ما کاهش ۳۰ درصدی عملکرد است چراکه تغییرات دما و سرما در اواخر اسفند و اوایل فروردین سبب عارضه خوابیدگی بوته شد اما نتیجه نهایی در شهریور و مهرماه که زمان برداشت محصول است مشخص خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه وضعیت محصولات آلوجات مطلوب است ابراز کرد: در سال جاری وضعیت زردآلو در اقصی نقاط کشور از جمله استان قزوین مطلوب بود.

وی ادامه داد: مباحث نوین در بخش باغداری در حوزه سایه بان‌ها و در راستا کاهش عوامل قهریه از جمله تگرگ است که در ۱۵ هکتار از شهرستان تاکستان اجرایی شد و تاکنون عملکرد رضایت بخشی داشته است.

این مسئول با اشاره به اینکه هدف ما در فصل برداشت زیتون استفاده از روش مکانیزه است تاکید کرد: اقدامات خوبی برای بهربرداری بیشتر در محصولات دانه و هسته‌دار انجام شده است چنانچه در باغات نوین و متراکم میزان برداشت محصول در ۱۰ هکتار از ۲۰۰ به هزار و ۶۰۰ رسیده است.

وی بیان‌کرد: در محصولات دانه دار از جمله گلابی که استان قزوین جزو استان‌های پیش رو است پایه‌های رویشی سبب افزایش تراکم ۶۰۰ الی ۸۰۰ هکتار شده که در مقایسه با ارقام محلی بسیار مطلوب است.

این مسئول در پایان گفت: در حوزه تغذیه و مدیریت نوین باغداری به ویژه در حوزه هرس برنامه‌های متنوعی داریم و با توجه به اینکه بیشتر زمین‌های استان در گرو باغات انگور است در تلاشیم تا باغات را از حالت سنتی به حالت داربستی و هرس کردن را با آموزش ارتقا دهیم تا بااین فرآیند سبب افزایش کمی و کیفی محصولات باشیم.

کد خبر 5532858

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha