اغتشاشات و دستگیری عوامل در سمنان/ حضور مردم وضعیت را عوض کرد

سمنان- چند روزی از اغتشاشات خیابانی در استان سمنان می‌گذرد اغتشاشاتی که در شاهرود و گرمسار به اوج رسید و حضور پرشور مردم در راهپیمایی و تجمع‌های اخیر صحنه را به نفع ملت عوض کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: ملغمه‌ای از موج سواری معاندان بر روی موج درگذشت مهسا امینی که خود بهانه‌ای برای اغتشاش و اعتراض بود و شانتاژ رسانه‌ای، فراخوان‌های مجازی و… سبب شد تا گروهی از مردم استان سمنان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته، به خیابان‌ها بیایند.

به وضوح در همان لحظات نخست مشخص بود که معترضان دو دسته هستند گروهی از مردم که واقعاً نسبت به برخی مسائل مانند معیشت مطالبه دارند اما نه شعاری، نه توهینی و نه نافرمانی مدنی از آنان سر می‌زند، کسانی که به سرعت صف خود را از اغتشاش گران جدا کرده و در حاشیه‌ای ایستاده بودند و حتی اغتشاشات را نیز محکوم نیز کردند.

نمونه این امر گروهی از مردم شاهرود بودند که در حاشیه اغتشاشات ایستاده بودند و زمانی که اسپری فلفل یک اغتشاش‌گر به صورت یک بسیجی اصابت کرد، حتی به کمک نیز آمدند.

تفکیک صف مردم از اغتشاش گران

گروه دوم اما اغتشاش گرانی بود که مجموعشان در سه شهر گرمسار، سمنان و شاهرود حتی ۵۰۰ نفر نیز نمی‌شد. گروهی که بر بال احساسات سوار شده و فریب عده‌ای معاند را خوردند. گروهی که البته خودشان هم در همان ساعات اول متوجه اشتباه خودشان شدند زیرا کسی که پرچم کشور را به آتش می‌کشد، نه ایرانی است و نه دلش برای ایران می‌سوزد. همان موضوع اما باعث شد تا حلقه اغتشاش گران بسیار کوچک شود.

بیشترین دستگیری‌ها هم در همین ۲۴ ساعت صورت گرفت و مجموعاً ۱۵۵ نفر توسط پلیس دستگیر شدند. شب گذشته جانشین انتظامی استان سمنان این عدد را تأیید کرد و در مقابل دوربین رسانه‌ها، بیان داشت: ۲۶ نفر از این تعداد خانم و ۱۲۴ نفر دیگر آقا بودند.

سرهنگ علی میراحمدی با بیان اینکه این افراد صحنه گردان‌های ناآرامی‌ها در فضای مجازی و اغتشاشات خیابانی بودند که توسط ضابطان ناجا دستگیر شدند، تاکید کرد: در ناآرامی‌های روزهای اخیر استان پلیس با معترضان مدارا و خویشتن‌داری کرده است.

وی تلویحاً تأیید کرد که اکثر دستگیر شدگان جوان هستند و با بیان اینکه پلیس سعی در مدیریت فضا داشت چرا که برخی جوانان و نوجوانان تابع احساسات خود از فضای ایجاد شده تأثیر پذیرفته بودند، افزود: در همان ساعات نخست ناآرامی‌ها لیدرها و اغتشاش‌گران اصلی شناسایی و نسبت به مدیریت فضا توسط ناجا اقدام شد.

اغتشاشات و دستگیری عوامل در سمنان/ حضور مردم وضعیت را عوض کرد

حضور مردم حماسه ساز

نخستین واکنش‌ها اما به اغتشاشات توسط مردم آن هم به صورت خودجوش بعد از نمازجمعه هفته گذشته صورت گرفت جایی که مردم در شهرهای استان به خیابان آمدند و شعار مرگ بر فتنه گر سر دادند نکته قابل تأمل در این رویداد خودجوش این بود که حتی بسیاری از مردم که اصلاً در نمازجمعه حضور نداشته و حتی به شرایط معیشتی اعتراض داشتند هم در این رویداد حضور یافتند تا بگویند که مردم حرف برای گفتن دارند اما با اغتشاش مخالف هستند.

مردم حضور یافتند تا بگویند که صف ما از اغتشاش گران جدا است تا بگویند که فتنه با اعتراض تفاوت دارد تا بگویند که فضا باید برای گفتگو باز باشد همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز آن را با کلید واژه‌هایی مانند کرسی‌های آزاد اندیشی مورد توجه و تاکید قرار داده‌اند.

مردم انقلاب را دوست دارند

استاندار سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه اغتشاشگران ارزش‌های انقلاب را هدف قرار داده‌اند، گفت: حضور نیروهای ارزشی، مانع از تحقق اهداف دشمنان در ایجاد تفرقه بین مردم می‌شود از سوی دیگر تعداد اغتشاشگران و بدخواهان این نظام مقدس بسیار اندک است این افراد امنیت و ارزش‌های انقلابی و اسلامی این ملت را هدف قراردادند.

سید محمد رضا هاشمی بابیان اینکه امروز باید قدردان جوانان انقلابی و متدین باشیم، تصریح کرد: مردم انقلاب اسلامی ایران را دوست دارند چراکه صاحب اصلی این انقلاب مردم هستند و با حضور خود یک‌بار دیگر انقلاب اسلامی ایران را در مقابل فتنه و تفرقه‌افکنی از سوی دشمنان بیمه کردند.

وی با تأکید بر اینکه حضور نیروهای ارزشی و جهادگران درصحنه اقدامات هنجار شکنانه و توطئه‌های دشمنان این نظام را به‌سرعت خنثی می‌کند، افزود: مردم استان یک‌بار دیگر با آرمان‌های انقلاب و رهبر معظم انقلاب بیعت کردند و به ارزش‌های این انقلاب در هفته دفاع مقدس لبیک گفتند.

حجاب بهانه است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه اتفاقاتی که کف خیابان‌ها صورت گرفته نشان می‌دهد که کار مزدوران آموزش دیده منافقان و ضد انقلاب رهبری می‌کنند، زیرا آمبولانس آتش زدن، میل پرچم ساقط کردن و آتش درست کردن و … کار آدم‌های آموزش دیده در جنگ‌های خیابانی است، گفت: پر واضح است کسانی که کف خیابان مشغول به ضرر زدن به اموال عمومی و اموال مردم، سلب آرامش از مردم و کسبه هستند، مسئله‌شان براندازی نظام است.

عباس عبدالهی با بیان اینکه اغتشاش گران با اصل نظام و دین مشکل دارند و نه مرحومه مهسا امینی و حتی مسئله حجاب، تاکید کرد: مردم با بصیرتی که نشان دادند، به سرعت حساب خود را از این افراد جدا کرده و در برابر اغتشاش گران ایستادند و این اغتشاشات هم با نقش آفرینی مردم، به زودی جمع خواهد شد.

وی با بیان اینکه مباحثاتی درباره حجاب در فضای مجازی به لحاظ قانون و شرع مطرح است که در این حوزه نیز، ما قائل به آزاد اندیشی هستیم چرا که سخن اسلام منطق و مبنا دارد و قوانین هم بر اساس همین منطق‌ها تدوین شده است، بیان کرد: ایرادی ندارد که گفتگویی بین مخالفان حجاب و متخصصان و مسئولان نظام اسلامی صورت گیرد و ما در این حوزه آماده هستیم که کرسی آزاد اندیشی را برپا کنیم.

ملت اجازه نخواهند داد

علی اکبر علیزاده برمی نماینده دامغان در مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه ملت ما تا آخرین خون با عهدی که در راه شهدا بسته، استوار خواهد ماند، بیان کرد: ملت ما نمی‌گذارد که کسی به ساحت رهبری این نظام خدشه‌ای وارد سازد.

علیزاده برمی با بیان اینکه مردم ما در محکومیت اغتشاشات اخیر به میدان آمدند تا بگویند که آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه و … با آتش زدن چند سطل زباله در ایران، زمستان گرمی را پشت سر نخواهند گذاشت، افزود: ام سال سال افول غرب و آمریکا است و این کشورها برای پوشش شکست‌هایشان این آشوب‌ها را پدید می‌آورند.

وی با بیان اینکه برخی جوانان ما در اتفاقات اخیر متأسفانه احساسی عمل کردند و بازی خوردند، گفت: جوانان ما شاید مشکلاتی داشته باشند اما باید ببینند که این اغتشاشات از کجا پشتیبانی می‌شود، امروز پهلوی که مردم حکومت پدرش را نخواستند و منافقانی که مسئول ۱۷ هزار ترور در ایران هستند از این اغتشاشات پشتیبانی می‌کنند لیکن آیا درست است که نظام اسلامی اینگونه تضعیف شود.

اغتشاشات و دستگیری عوامل در سمنان/ حضور مردم وضعیت را عوض کرد

حماسه سازی مردم استان سمنان

سردار سرلشکر سیدیحیی رحیم‌صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا که این روزها در استان سمنان برای اجلاسیه مجاهدان در غربت حضور دارد نیز به این موضوع واکنش نشان داده است؛ وی بیان کرد: روش حکمرانی نظام سلطه، استفاده از زور و نظامی‌گری و اقتدارگرایانه با امپریالیسم رسانه‌ای و تسلط بر فضای مجازی و افکار عمومی است، در حالی که جبهه مقاومت، اقتدار مردم پایه، بسیج عمومی ملت‌ها، مردم سالاری و عدالت اجتماعی و اقتصادی را دنبال می‌کند.

مردم استان سمنان اما روزهای شنبه و یکشنبه را برای حضور حماسه ساز خود در خیابان‌ها انتخاب کردند حضوری که در برابر اغتشاشات بایستد و بگوید که ما ملت امام حسینیم بگوید که ما ولایت مدار هستیم و این استان سه هزار شهید را بیهوده تقدیم انقلاب اسلامی نکرده است.

روز شنبه گردهمایی مردم انقلابی در پنج شهرستان استان سمنان شامل سمنان، شاهرود، میامی، دامغان و آرادان برگزار شد روز یکشنبه نیز مردم مهدی شهر، سرخه و گرمسار به میدان آمدند تا اغتشاشات را محکوم کنند. مردم گرمسار حتی مهمان ویژه‌ای هم داشتند و پیکر شهید محمد حسین سروری بسیجی ۲۲ ساله با حضور مردم، تشییع شد.

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت

بسیجی شهید سروری راد همان جوان گرمساری بود که در اعتراضات پنج شنبه شب توسط اغتشاش گران به شهادت رسید و خشم مردم انقلابی استان سمنان را در پی داشت. نماینده ولی فقیه در استان سمنان شخصاً برای تشییع پیکر این بسیجی شهید به گرمسار رفت تا نشان دهد که مردم استان تا چه میزان از این موضوع به خشم آمده‌اند.

مردم ولایتمدار گرمسار و دیگر نقاط استان که برای تشییع پیکر شهید سروری راد آمده بودند شعار مرگ بر فتنه‌گر، خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ما است و حسین حسین شعار ما است شهادت افتخار ما است سر می‌دادند تا نشان دهند که از این خون‌ها باکی ندارند این مردم سه هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند که سروری آخرین آنان نخواهد بود.

دیگر واکنش‌ها به این ناآرامی‌ها در خطبه‌های نمازجمعه این هفته در اقصی نقاط استان سمنان بود که با حضور پرشور مردم همراه شد در مرکز استان حجت‌الاسلام مطیعی نماینده ولی فقیه در استان سمنان اغتشاشات را برنامه‌ریزی شده خواند و بیان کرد: هدف دشمنان ناامن کردن فضای ایران اسلامی است.

وی با بیان اینکه دشمنان نظم جامعه امن و با سلامت جمهوری اسلامی را بر نمی‌تابند، ابراز کرد: معترضان را نباید ایرانی دانست چرا که هیچ ایرانی پرچم کشور خودش را آتش نمی‌زند این اغتشاش گران همچنین حجاب از سر زنان می‌کشند که نشان می‌دهد از اصل اعتراض شأن دلیل دیگری دارد.

هشدار به مسئولان

امام جمعه سمنان البته در کنار این موضوعات هشداری هم به مسئولان استان و کشور داد و ابراز کرد: اگر می‌بینیم جوان‌ها متأثر از فضای مجازی و شبکه‌های معاند کاری می‌کنند که اگر بصیرت داشته باشند، انجام نمی‌دهند، نتیجه نبود تربیت مناسب است و انتظار از نظام تعلیم و تربیت و دانشگاه‌ها ایجاد بصیرت و تربیت است.

بلافاصله پس از اعلام خبر دستگیری اغتشاش گران در استان سمنان فرماندار شاهرود و معاون استاندار سمنان نسبت به این خبر واکنش نشان داده و اعلام کردند که بسیاری از افراد دستگیر شده، بلافاصله آزاد شدند. ابوطالب جلالی با بیان اینکه گروهی از این جوانان فاقد سابقه بودند که با اخذ تعهد و تضمین آزاد شدند، گفت: گروهی از جوانان نیز صرفاً مورد تذکر قرار گرفته و با حضور خانواده‌هایشان آزاد شدند از سوی دیگر گروه سوم افرادی هستند که سابقه شرارت داشتند و بعضاً هنوز هم در بازداشت به سر می‌برند.

مردم استان سه هزار شهید بار دیگر نشان دادند که صف شأن از اغتشاش گران جدا است هر چند که نسبت به مسائل معیشتی اعتراضاتی نیز دارند.

کد خبر 5597933

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   4 23
   نمیدانم چه طوری .ایا هست یا نیست اما باید ابزار زدن ماهواره ها را پیدا کنیم .و شبکه های لتدنی رو برای همیشه شرشون رو کم کنیم .اما اگر نمیتوانیم باید حداقل نا هم بتوانیم تلویزیون ناهواره ای داشته باشیم که توسط انگلیسی های فراری اداره بشه ومخ ایرلند شمالی واسکاتلندی ها را بزنیم وجمهوری خواهان تشویق بش
  • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   1 8
   وقتی تمرکز دشمن تنفر افکنی بین ملت شد به یک بهانه سطح اعتراض به تخریب و کشتار می رسد
  • هموطن IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   17 0
   باید چشمهای مسئولین به روی واقعیات باز شود جوان امروز با جوان ۵۰ سال پیش فرق میکند او نمی پذیرد که در رفاه نباشد او میداند که این کشور ثروتمند است پس نباید برای ازدواج چندین سال جان بکند و پول جمع کند تا بتواند خانه ای کوچک اجاره کند یا اینکه خرج عروسی را بدهد
  • حسین IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   4 5
   مردم ایران بسیار باهوش و فهیم هستن، بموقع از نطام و کشور وارد میدان میشن