گزینه ای غیر از مقاومت در برابر فلسطینی ها نیست

دبیر کل حزب الله لبنان طی سخنانی اعلام کرد: فلسطینی ها امروز از مذاکرات و اسلو ناامید شده اند و مقاومت در کرانه باختری و غزه و همه مناطق فلسطینی شعله ور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسم بزرگداشت، علامه راحل، سید محمد علی امین عالم فقید شیعیان لبنان در شهرک «شقرا»، به تمجید از شخصیت این عالم برجسته و عالیقدر پرداخت.

وی افزود: از طریق علما ما تاریخ واقعی کشور و امتمان را می‌شناسیم. هدف از مطالعه تاریخ عبرت گرفتن و استفاده از آن برای آینده است. فهم تاریخ این کشور بدون تاریخ این علما ممکن نیست و باید در راستای حفظ آثار آنها که بسیاری از آنها در معرف نابودی و سوزاندن قرار گرفته است، حرکت کنیم.

دبیر کل حزب الله لبنان ادامه داد: آنچه مطلوب است اقدام جمعی و همکاری گسترده است که باید تلاش جمعی برای حفظ تاریخ علمایمان داشته باشیم.

سید حسن نصرالله اعلام کرد: در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی پدیده‌ای وجود داشت که عالم دینی فقط وظیفه دینی دارد و نباید وارد امور سیاسی و درگیری نظامی با دشمن صهیونیست شوند. این پدیده‌ای بود که امام موسی صدر از آن رنج برد.

وی تصریح کرد: اتهاماتی علیه گفتمان امام موسی صدر و شیوه او از این محافل علمایی و فرهنگی شد. این فقید (علامه) از ابتدا گزینه اش مبتنی بر آگاهی و بصیرت بود و به امام موسی صدر ملحق شد. علامه نقش بنیادی در مرکز مطالعات اسلامی در صور یا شورای عالی اسلامی شیعیان که عضو هیئت شرعی منتب آن تا زمان رحلتش بود، ایفا کرد.

سید حسن نصرالله گفت: این عالم فقید به تربیت علمای جدید در مرکز مطالعات اسلامی که اداره کننده او اهتمام داشت و از جمله طلاب این مرکز سید شهیدان مقاومت سید عباس الموسوی بود. حوادث عصر این علامه عزیز حوادث برزگی بود از جمله اقدام رژیم غاصب و آواره کردن ملت فلسطین و جنگ ۱۹۶۷ و اشغال قدس و حملات رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و جنگ‌های اسرائیل علیه لبنان که آخرین آن جنگ ۳۳ روزه است.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: علامه فقید از ابتدا حامی گزینه مقاومت بود به پیروزی آن می‌بالید.

سید حسن نصرالله گفت: کرامت وعزت لبنانی‌ها را خود لبنانی‌ها برای خود به ارمغان آورده اند نه شورای امنیت و سازمان ملل و یا هر طرف دیگر. دنیا قانونی ندارد و قانون بین المللی وجود ندارد و بدتر از قانون جنگل است.

وی ضمن تاکید بر مقاومت و عدم تأثیر پذیری از هجمه‌ها علیه آن بیان کرد: فلسطینی‌ها امروز از مذاکرات و اسلو ناامید شده اند و مقاومت در کرانه باختری و غزه و همه مناطق حاکم است. گزینه‌ای در برابر فلسطینی‌ها غیر از مقاومت نیست.

وی افزود: ما امروز به درک نعمت امنیت و مقاومت نیاز داریم. به نعمت مقاومت باید چنگ زد و تحت تأثیر هیاهوهایی که جایگزینی ندارند و از اوهام سخن می‌گویند. قرار نگرفت.

نصرالله گفت: مدتی قبل سناتور جمهوری خواه با صراحت به حوادث سوریه و عراق اشاره کرد و از سرقت نفت و گاز و گندم برای اینکه مردم از سرما و گرسنگی بمیرند و اینکه نابود شوند، سخن گفت.

وی افزود: درباره موضوع ترسیم مرز دریای و میادین نفت و گاز، پس از ماه‌ها تلاش و جهاد و مبارزه سیاسی و مدیانی و رسانه‌ای، مطلع شدیم که رؤسای سه گانه به شکل رسمی متن پیشنهادی برای حل این موضوع را دریافت کردند و این گام بسیار مهمی است.

وی گفت: مسئولان دولت تصمیم گیرنده هستند و منافع لبنان را در نظر می‌گیرند و ما روزهای سرنوشت سازی را پیش رو داریم و طی روزهای آتی موضع دولتمردان درباره این پرونده مشخص خواهد شد و امیدوایم که پایان خوبی داشته باشد. پرونده ترسیم مرزی اگر به نتیجه مطلوب برسد نتیجه وحدت و همبستگی ملی است.

نصرالله گفت: برگزاری جلسه انتخاب رئیس جمهور موضوع مهمی بود و نتایج رأی گیری تأکیدی بر آنچه ما گفتیم است و ائتلاف سیاسی که اکثریت را داشته باشد، وجود ندارد.

وی افزود: اداره کشور در سایه بحران عمیق و تحولات جهانی با رئیسی که می‌خواهد بخش زیادی از ملت لبنان را به چالش بکشد، چگونه ممکن است؟ گروههای سیاسی باید رایزنی‌های خود را در مرحله آتی فعال کنند به این امید که به تفاهمی دست یابند. جلسه انتخاب نشان داد که باید از منطقه به چالش طلبیدن فاصله گرفته شود و مشورت در اولویت قرار گیرد. درباره تشکیل دولت هم زمان اندک است

نصرالله با اشاره به واژگونی قایق مهاجرین اعلام کرد: ما به خانواده‌های قربانی غرق شده تسلیت عرض می‌کنیم و باید ماهیت این قبیل جنایات مشخص شود. مهاجرت غیرقانونی در قایق‌های مرگ شبیه جنایت است و خواستار تحقیق قضائی و جدی در زمینه قایق‌های مرگ هستیم. نهادهای امنیتی باید جدیت بیشتری داشته باشند. از دولت سوریه و سوری‌هایی که در راستای نجات گام برداشتند هم تشکر می‌کنیم.

وی درباره تحولات جهانی هم گفت: آنچه در روسیه و اوکراین می‌گذرد می‌تواند که چهره دنیا را تغییر دهد و تحولات اخیر بزرگ است و بر کل جهان تأثیر خواهد داشت.

نصرالله اعلام کرد: آنچه داعش موسوم است ساقط شده است اما پروژه همچنان پابرجاست.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه با اشاره به حملات تروریستی در افغانستان اعلام کرد: میزان نفوذ آمریکا به داعش زیاد است و بخش زیادی از داعش به افغانستان منتقل شدند و شاهد تحولات رخ داده هستیم. بیش از ۵۰ بی گناه در افغانستا شهید شدند اما کوچک‌ترین واکنش جهانی به دنبال نداشت

وی افزود: تحرکاتی برای احیای داعش در سوریه و عراق جریان دارد. آنکه داعش را ساخته یعنی آمریکا همچنان حامی آن است و شرایط امنی برای آن ایجاد می‌کند.

نصرالله گفت: ایران امروز اساس در محور مقاومت است و این از روزهای اول پیروزی انقلاب هدف هجمه قرار داشته است. ایران قوی و عزیز و مقتدر و دولت‌های متوالی آمریکا می‌دانند که امکان جنگ علیه ایران را ندارند زیرا ایران قوی است. تحریم‌ها علیه ایران هدفش تحریک مردم علیه نظام اسلامی بود کما اینکه در لبنان مردم را علیه مقاومت تحریک کردند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: مردم عراق چگونه می‌توانند حضور شهید حاج قاسم سلیمانی و ایستادگی ایران در کنار عراق علیه داعش را فراموش کنند. چگونه مردم عراق می‌توانند که به سعودی که ۵۰۰۰ انتحاری به عراق فرستاده اظهار دوستی و به جمهوری اسلامی ایران که از هیچ اقدامی برای آزادی عراق دریغ نکرده است، عداوت کنند؟ ایران طمعی ندارد در حالی که کشورهای دیگر از جمله آمریکا به منابع و ثروت‌های نفتی عراق طمع دارند. جمهوری اسلامی و ملت و نظام آن از ملت‌های منطقه چیزی نمی‌خواهند و از ملت عراق چیزی نمی‌خواهند. تحریک دائم علیه ایران و ملت آن اقدامی شیطانی برای از هم گسستن امت اسلامی است. ایران قوی و عزیز است و با حکمت رهبر و ملت مخلص آن امکان وارد شدن گزندی به آن نیست. دوستداران و محبان جمهوری اسلامی اندوهی به خود راه ندهند زیرا حوادث به مراتب سخت‌تری از شرایط کنونی رخ داده است.

نصرالله با اشاره به نادیده گرفتن واقعیت‌ها ایران از سوی دشمنان از جمله تشییع تاریخی حاج قاسم سلیمانی و مناسبت‌های دینی در ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران قوی و شجاع‌تر از هر زمان دیگری است. حاکم حقیقی ایران امام مهدی (عج) است. کشورهای غربی و نیز کشورهای حوزه خلیج فارس در راستای تحریک ملت‌ها علیه جمهوری اسلامی گام بر می‌دارند.

وی افزود: پس از کمپ دیوید، اگر ایران نبود فلسطین و قدس و لبنان کجا بودند؟ مهمترین عنصر قدرت محور مقاومت امروز جمهوری اسلامی ایران است. اگر جمهوری اسلامی ایران در کنار کشورهای منطقه علیه داعش نبود، دولت‌های این کشورها کجا بودند؟ آمریکایی که دم از حمایت اوکراین می‌زد هنگامی که رئیس جمهور اوکراین درخواست پیوستن به ناتو کرد اعلام کرد که زمان مناسب نیست. آمریکا نمی‌خواهد که با آمریکایی‌ها با روسیه بجنگد بلکه با اوکراینی‌ها و در ادامه با اروپاییها به دنبال جنگ با روسیه است.

وی گفت: دوست و دشمن خود را بشناسید و اگر نمی‌خواهید با دشمن بجنگید حداقل به آن پناه نبرید زیرا جز خیانت از او نخواهید دید.

کد خبر 5600360

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha