کیفرخواست ۱۶۴ نفر از متهمان ناامنی‌های اخیر در هرمزگان صادر شد

بندرعباس - رئیس دادگستری هرمزگان گفت: کیفرخواست ۱۶۴ نفر از متهمان ناامنی‌های اخیر در هرمزگان صادر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی قهرمانی در حاشیه بازدید از ندامتگاه مرکزی بندرعباس، بند بازداشتی‌هایی که در اغتشاشات اخیر دستگیر شده‌اند، از صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای ۱۶۴ نفر از متهمان ناامنی‌های اخیر در این استان خبر داد.

قهرمانی تصریح کرد: شعب دادسرا در زمان معقول، پرونده متهمین اغتشاشات و آشوب‌های اخیر را مورد بررسی قرار داده‌اند و پرونده این افراد پس از صدور کیفر خواست به همراه دلایل، مستندات و ضمائم پرونده به دادگاه ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مطالبه عمومی و دستور مؤکد ریاست محترم قوه قضائیه در این خصوص، وقت رسیدگی دادگاه در سریع‌ترین زمان قانونی تعیین شده و اولین جلسه این دادگاه پنجشنبه همین هفته با حضور شکات و وکلای متهمین برگزار خواهد شد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان هرمزگان همچنین یادآور شد: دستگاه قضائی در روند رسیدگی به اتهامات دستگیرشدگان، رعایت اصل بی طرفی، عمل به قانون و پرهیز از هرگونه هیجانات و اقدامات احساسی را سرلوحه کار خود قرار داده است و در جریان دادرسی، توجه جدی به مقررات، حقوق متهمین، حقوق شهروندی و کرامت انسانی مورد تأکید قرار گرفته است.

قهرمانی تصریح کرد: در دوره تحول نوین قوه قضائیه رسیدگی‌های قانونی قاطع با نگاه سیاست جنایی و جرم شناسی و توجه به اصول مسلم حقوقی از جمله فرض برائت، اصل شخصی کردن مجازات‌ها و توجه به جنبه اصلاحی و تربیتی آن به صورت ویژه مد نظر است.

وی بیان داشت: در تمامی نظام‌های حقوقی دنیا نسبت به جرایم علیه امنیت کشور، حساسیت خاصی وجود دارد و در قوانین موضوعه ما نیز در جرایم علیه امنیت بسته به نحوه ارتکاب جرم و انگیزه و حجم اقدامات و خسارات وارده توسط متهم، مجازات‌های متفاوتی پیش‌بینی شده است.

این مقام قضائی عنوان کرد: با توجه به سیاست جنایی حاکم بر مقررات کیفری نظام حقوقی ما، اصلاح بزهکاران در همه جرایم در اولویت کاری نظام قضائی و خصوصاً سازمان زندان‌ها می‌باشد و در مورد جرایم علیه امنیت به لحاظ تأثیر قابل توجه ندامت و اصلاح مرتکبین، به محض اطمینان قاضی صادر کننده حکم یا قاضی اجرای احکام از اصلاح مجرم و ندامت وی و پیش بینی عدم تکرار جرم، امکان مساعدت وجود دارد که البته در مورد جرایم خشن و دارای شاکی خصوصی وضعیت متفاوت است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود، بیان داشت: طبق قانون، متهمین حق برخورداری از وکیل را دارند و همچنین بر اساس نظر مقام قضائی، تعداد قابل توجهی از دستگیرشدگان که توانسته‌اند وثیقه و کفیل معرفی کنند با قید وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند که تصمیمات متفاوت بسته به نوع و میزان اقدامات مجرمانه متهمان و آزاد شدن تعدادی از متهمان با قرار متناسب قانونی حکایت از بلوغ دستگاه قضائی و تخصص قضات با رعایت اصل بی طرفی توسط ایشان دارد.

قهرمانی همچنین اعلام کرد: با توجه به روشن شدن زوایای مختلف توطئه‌های دشمن و جنگ ترکیبی تمام عیاری که با استفاده از همه تجهیزات و امکانات خود علیه کشور ما راه انداخته بود از این تاریخ به بعد در صورت ارتکاب اقدامات مجرمانه، ادعای عدم اطلاع و ادعای تأثیر هیجانات و احساسات به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و با هر نوع رفتار مجرمانه به صورت قاطع و بدون اغماض برخورد خواهد شد.

کد خبر 5631044

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • Bandarabbashormozgan IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
   1 0
   ان شاالله سختگیری داشته باشین که ادامه دار نباشد متاسفانه ادامه دارد..همین را در سایت دادگستری خواستم بنویسم ولی آی دی ام را تایید نکرد قبلا میتونستم بنویسم الان نه .