حتما در بازار ارز دخالت می‌کنیم/دلار۴۴هزارتومانی نرخ ارز کشورنیست

محمدرضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی سیاست‌های پولی، بانکی و ارزی جدید ‎بانک مرکزی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر؛ محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی درباره مهمترین برنامه دوران جدید بانک مرکزی برای کنترل ارز گفت: اول نرخ ارز تعیین می‌کنیم و در این راه باید به یک دوگانه توجه کرده و آن هم دوگانه رفاه و اشتغال است. اگر ارز گران شود رفاه از بین می‌رود و اگر کاهش پیدا کند اشتغال از بین می‌رود.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر در نرخ دلار در سامانه نیما به طور میانگین ۲۹ هزار تومان بوده و از فردا با عدد ۲۸۵۰۰ عرضه خواهد شد. در سامانه نیما ارز صادرات نفت و کالایی است در خصوص نرخ ارز نیما دیروز هم گفتم که با نرخ ۲۸۵۰۰ عرضه خواهد شد اما این قیمت دستوری نبوده و با افزایش عرضه صورت خواهد گرفت، در هفته آینده عرضه ارز افزایش پیدا خواهد کرد. در سامانه نیما مشکلاتی وجود دارد، مانند ارزهای متفاوت برای تخصیص‌های متفاوت، چون مبدا و مصارف ارزها متفاوت است اگر بخواهیم واژه دقیق‌تر بخواهیم انتخاب کنیم نقشه تجاری و ارزی ما با مشکل مواجه است. نرخ ۲۸۵۰۰ می‌تواند نیازهای بازار را تأمین کند. بنگاه‌ها ارز عرضه می‌کنند و در این سامانه آسیب نمی‌بینند.

ایجاد بازار مبادله ارزی

رئیس بانک مرکزی در خصوص بازار مبادله ارزی گفت: یک بازار دیگر ایجاد می‌شود به نام بازار مبادله ارزی در این بازار تمام ارزها تأمین خواهد شد و آن نوسان خواهد داشت که به زودی راه اندازی خواهد شد.

وی در ادامه درباره نرخ ارز بیان کرد: نرخی در بازار آزاد تحریف شده است، در ۹ ماه گذشته صادرات غیر نفتی کشور مجموعه ۳۶ میلیارد دلار بوده است و ۴۲ میلیارد دلار نیز صرف واردات کالا شده است این یعنی بخش از واردات می‌تواند مشکل ارز را حل کند. در حال حاضر نرخ ۲۸,۵۰۰ تومان می‌تواند نرخ دلار در سامانه نیما را متعادل کند.

رئیس بانک مرکزی تفاوت ارز ۴۲۰۰ با ۲۸۵۰۰ چه فرقی دارد گفت: ارز ۴۲۰۰ برای همه کالاها بود اما ارز ۲۸۵۰۰ برای همه کالاها نیست.

فرزین در پاسخ به سوال خبرنگار که نظرتان راجع به دلار بازار آزاد که به ۴۴ هزار تومان رسیده است، چیست؟، اضافه کرد: مثل اینکه نرخ ۴۴ هزار تومان را پذیرفته‌اید این نرخ ارز کشور ما نبوده و تحریف شده است. بازار را مدیریت خواهیم کرد و این نرخ ارز تحریفی است به دلیل انتظارات تورمی علامت دهی غلط به بازار کالا می‌دهد اما نخواهیم گذاشت این نرخ تثبیت شده و در بازار آزاد دخالت خواهیم کرد. نیازهای قاچاق و فرار سرمایه فقط در بازار تأمین نخواهد شد. ما قطعاً نگاهی به بازار آزاد خواهیم داشت و این گونه نیست که بازار آزاد را قبول نداشته باشیم اما با سیاست‌های جدید نرخ بازار آزاد و توافقی را روز به روز کمتر می‌کنیم.

محمدرضا فرزین در ادامه گفت: ما به دوگانه رفاه و تولید توجه خواهیم داشت و برای همین نرخ ارز را متعادل کرده تا تورم تولید کننده به حداقل برسد.

نظام بانکداری اصلاح می‌شود

وی در خصوص اصلاح بانکی گفت: کارکنان می‌توانند محور اصلاح نظام بانکی کشور باشند مسئله اساسی در نظام بانکی به یک ارزش باید تبدیل شود مقررات بانک مرکزی باید مو به مو اجرا شود عملاً در اجرای برنامه‌ها موفق نخواهیم بود. نظام بانکی باید به سمت تخصصی شدن برود متأسفانه تفکیکی دقیقی بین بانک‌ها انجام نشده و بانک‌های سرمایه گذاری، بنگاه دار، قرض الحسنه و تجاری نداشته و باید تفکیکی بین آنان صورت بگیرد و ممکن است مقررات متفاوت تفاوت بین بانک‌ها باید باشد و برای هر بانک برای امور تخصصی خود کار کند. مصرف در نظام بانکی کنترل صورت نمی‌گیرد مصرف پول بانک را تسهیلات گیرنده قرار می‌دهد نتوانیم کنترل کنیم در بانکداری اسلامی با مشکل رو به رو خواهیم شد. خرج از بنگاه داری بانک‌ها باید از بنگاه داری خارج شوند. گسترش تسهیلات خرد است در تسهیلات خرد با اموال غیر معقول برای ۵۰ میلیون ۱۰۰ میلیون می‌تواند پول بگیرد و طلا یا اموال دیگر داده تا وام را یک دو ماه پرداخت کنند. ترازنامه بانک‌ها در سیاست‌های پولی در سیاست‌های پولی بانک مرکزی استفاده می‌شود یکی از روش‌های متداول شده است ابزار سیاست غیر متعارف که ترازنامه بانک‌ها کنترل می‌شود بانک مرکزی دارایی را کنترل می‌کند یکی از اهداف سمت چپ و راست ترازنامه کنترل خواهد شد برای کنترل تورم از سیاست‌های پولی استفاده شود. قطعاً سیاست‌های جدید پولی اعلام خواهد شد و با بانک‌هایی که رعایت نکنند برخورد خواهد شد و اختیارات لازم را برای بانک مرکزی خواهیم گرفت، بانک مرکزی در برخی از حوزه‌ها اختیارات ندارد و تلاش بر این است که نظام بانکداری اصلاح شود.

راه‌های فرزین برای کنترل تورم

رئیس بانک مرکزی در خصوص کنترل تورم گفت: کنترل تورم فقط با اقدامات بانک مرکزی قابل کنترل نیست بنابراین اگر بخواهیم تورم را کنترل کنیم نیاز به یک هیئت مالی داریم که مجموعه اقدامات اقتصاد کنترل شود، شما نمی‌توانید با سیاست پولی تورم را کنترل کنیم وقتی سیاست مالی انبساطی است و فشار از کسری بودجه یا خارج باشد.
وی در خصوص اقدامات سیاست‌های پولی گفت: اقدامات خوبی در خصوص سیاست‌های پولی شده است و تمام تلاش ما این است که از سیاست پولی استفاده شود ۶ ماه از یک سیاست پولی استفاده کنیم و ۶ ماه بعد از یک سیاست دیگر استفاده کنیم.
محمدرضا فرزین درباره نرخ بهره نیز گفت: شورای عالی پول اجازه افزایش نرخ بهره را داده است و این موضوع به بانک‌ها نیز اعلام شده و قطعاً از ابزار نرخ بهره استفاده خواهیم کرد اما اینکه چگونه استفاده خواهد شد را در عمل باید بررسی کنیم.

حساب واحد خزانه به کجا رسید؟

وی درباره بازگشت پول از شرکت‌های دولتی به خزانه بانک مرکزی گفت: حساب واحد خزانه به این معنا است که منابع شرکت‌های دولتی را بانک‌ها جذب می‌کنند و شبانه به بانک مرکزی می‌رفت باید در خصوص یک بازنگری شود قطعاً بنگاه‌هایی که این منابع را دارند تجدید نظر یعنی توسط بانک‌های تجاری اضافه برداشت از بانک تجاری می‌شود این هدف اصلی نیست هر دو در کنار هم دیده خواهد شد.
وی در ادامه رشد نقدینگی اظهار کرد: در حال حاضر هدف گذاری مشخصی بانک مرکزی دارد یکی دو ماه است و همین سیاست را بانک مرکزی دنبال می‌کند انسداد نقدینگی اگر به وجود بیاید با مشکل رو به رو خواهیم شد، بنابراین باید در ماه‌های آینده سیاست‌های پولی چک شود و باید سیاست‌ها به گونه‌ای ترسیم شود تا نقدینگی کنترل شده و با سیاست‌های پولی تورم را افزایش ندهیم.
رئیس بانک مرکزی در خصوص راه اندازی بانک‌های قرض الحسنه اعلام کرد: در این چند سال گذشته سمت بانکداری تجاری قرض الحسنه نسبت به سال گذشته رشد داشته است نوع تسهیلات قرض الحسنه را رشد دهیم چون عامه مردم را تأمین مالی می‌کند و باعث رضایت مردم خواهد شد.
محمدرضا فرزین در پایان با بیان اینکه ارز نیمایی تا چه زمان ادامه دارد گفت: تا زمانی که ثبات را به بازار کالا بدهیم بازار کالا باید به ثبات برسد بازار کالا باید بداند که کالا با چه مقدار ارز وارد شده است و باید تولید کننده برآورده درستی از نرخ ارز طی یک سال آینده داشته باشد.

کد خبر 5668946

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 0
   با ارز ترجیحی نمیشه نرخ ارز را مدیریت کرد، ارز ترجیحی در دولت قبل ثابت کرد که نه میتواند جلوی افزایش نرخ ارز را بگیرد و نه میتواند کالاهای اساسی ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهد، هر چی هم با ارز ترجیحی وارد شد یا قاچاق شد به خارج یا آن کالاها با نرخ دلار آزاد به دست مصرف کننده رسید و دلالان خوردن
  • علی IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 0
   ارز ترجیحی مصارف ارزی کشور را افزایش خواهد داد و واردات کالاهای اساسی با هدف قاچاق به کشورهای همسایه بیشتر میشود و تراز منفی تجاری را تشدید خواهد کرد و منجر به افزایش نرخ ارز خواهد شد، مصارف ارزی کشور باید کاهش یابد نه اینکه از طریق ارز ترجیحی مصارف ارزی را بیشتر کنیم و نیاز مردم منطقه را تامین کنیم
  • علی IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 0
   برای جلوگیری از نوسانات ارزی تراز تجاری کشور باید مثبت شود، با بهبود شاخص فضای کسب و کار باید جلوی خروج سرمایه از کشور گرفته شود، گردشگری خارجی رونق گیرد و در مصارف ارزی کشور در حد امکان صرفه جویی شود و طرح های صرفه جویی ارزی اجرایی شود، ارز ترجیحی تاثیر گذار نخواهد بود و مصارف ارزی را بیشتر میکند
  • علی IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 0
   بانک مرکزی با تنظیم درست و به موقع نرخ بهره و کنترل نقدینگی و ترازنامه های بانک ها باید نرخ تورم و به تبع آن نرخ ارز را مدیریت کند، باید سعی شود در مصارف ارزی کشور صرفه جویی شود تا جلوی نوسانات ارزی گرفته شود، وقتی ارز ترجیحی اعمال شود تقاضا کاذب برای ارز ترجیحی با اهداف قاچاق و سوداگری بیشتر میشود
  • دهقان IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 1
   دوران هشت ساله روحانی اقتصاد نابود کردند مگر معجزه بشه جهت رهایی فقط نمونه آن مسکن که پروژه مهر تعطیل و در ساخت و ساز پلمپ و نتیجه آن روی همه ابعاد ‌‌اثراتش نمایان شده ملت و جامعه را فدای وابسته های معدود کردند
  • IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 0
   4 میلیون کارمند بی کار یعنی ارز صد هزار تومان بعدش 300 بعد 500 بعدش یک یمیلون و یک دولت بی عرضه که 4 میلیون بی کار حقوق تورم زا میده یعنی از جیب ملت بدبخت میدزده میده
  • محمد IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 0
   اینجوری که ایشون گفته و طبق عادات تجربه شده در کشور پس باید بره بالای 50تومن
  • محسن IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 0
   بازم راه باز کنید برای دزدا ۲۸۵۰۰ بگیرن ۴۴۰۰۰تومن بفروشن کجای دنیا اینکارو میکنن
  • علیرضا IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 1
   خخخخ
  • ناشناس IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 0
   مثل همیشه سر مردم بدبخت کلاه نزارید خزانه که پر شد میگید دلار رو ۳۸تومن میمونه بیچاره مردم بدبخت ایران
  • کشاورز IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 1
   سلام اقای فرزین انشالله موفق باشید بسلامتی
  • علی اورک AE ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 0
   اقای فرزین محس رضایی هم حرفهای تورازددلاربالاتررفت قول میدم شماهم دلاررابه۵۰ تومان برسانیدفقط داستان تعریف میکنید تاحالا یکی تان به حرفتان عمل نکردید..این تیر واین نشان.
  • .ابوالفضل IR ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 0
   فرزين زمانی میتونه برای قیمت دلار و ارزش پول ملی ایران نظر بدهد که حقوق ماهیانه دریافتی ش را برای ملت ایران شفاف اعلام کنه... کدام مسئول جمهوری اسلامی ایران دریافتی ماهیانه اش را شفاف برای مردم گفته و میگه..؟ چطوری حرفهای شما را باور کنیم.؟ 5 سال پیش قیمت دلار 1200 تومان بوده... شما مسلمان هستید؟ ش؟
  • ححح IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 1
   پولها را جمع کن تو بورس نقدینگی کم‌شه درست
  • سک وت IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 0
   دروغ نگی مثل بقیه ناقلا
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 0
   احتیاط کن دولت که دلار ۴۵۰۰ رو کرد ۲۳۰۰۰ تومان والان هم مافیا کرده ۴۴۰۰۰تومان.. مواظب باش شما دیگه بیگدار به آب نزنی دلار بشه ۶۰۰۰۰تومان... ای که حاجت ز حسین می طلبی دقت کن .. پرچم شاه بسوی حرم عباس است ...مردم رو داشته باش
  • اسماعیل مختاری IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 0
   برودید پیش انشالله که خداوند کمکت کنه که پیش این ملت مظلوم روسفید باشید / انشاالله
  • حسین IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
   0 0
   در ایران کسی توان کنترل قیمت دلار را ندارد واگر تحریم ها ادامه یابد شک نکنید قیمت دلار بالاتر می رود.فقط رفع تحریم ها می تواند جلوی رشد قیمت دلار را بگیرد.یا حکومتی دیگر بیایید و تغییر در سیاست خارجی داشته باشد و باعث تحول در اقتصاد شود.وگرنه در این حکومت کسی توان مقابله با رشد قیمت دلار را ندارد