برگزیدگان بیست و پنجمین دوره کتاب سال معرفی شدند

برگزیدگان بیست و پنجمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران عصر دیروز طی مراسمی با حضور رئیس جمهور در تالار وحدت معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، از میان 7990 اثر رسیده به دبیرخانه در مرحله اول 7560 اثر حذف و 430 اثر به مرحله دوم راه یافتند که از این میان فقط در 14 حوزه داوران آثاری را برگزیدند.

اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

1- کلیات: به طور مشترک در بخش تالیف به کتاب "دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی" به قلم فریبرز خسروی (سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران)، "فرهنگ اعلام تاریخ اسلام" تالیف دکتر سید غلامرضا تهامی (شرکت سهامی انتشار) و "فرهنگ تاریخ اندیشه ها" (به کوشش جمعی از مترجمان از انتشارات سعاد)

2- فلسفه: شاخه تالیف: به طور مشترک کتابهای "فلسفه اخلاق در تفکر غرب از دیدگاه السدیر مک اینتایر" تالیف دکتر حمید شهریاری (انتشارات سمت) و "زمینه و زمانه پدیدار شناسی" (جستاری در زندگی و اندیشه های هوسرل و هایدگر) تالیف دکتر سیاوش جمادی (انتشارات ققنوس) و در شاخه ترجمه کتاب "زیبایی شناسی و ذهنیت از کانت تا نیچه" ترجمه دکتر فریبرز مجیدی (انتشارات فرهنگستان هنر). در شاخه تصحیح کتاب "رسائل الشجره الالیه فی علوم الحقائق الربانیه" تصحیح و مقدمه دکتر نجفقلی حبیبی (انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران).

3- علوم قرآنی: کتاب "تفسیر قرآن کریم برگرفته از آثار امام خمینی (س)" (موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی)

در شاخه فقه و اصول کتاب "دایره المعارف فقه مقارن" تالیف آیت الله ناصر مکارم شیرازی (قم)

در شاخه کلام کتاب "دانشنامه عقاید اسلامی" ترجمه دکتر مهدی مهریزی، حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی، علی نقی خدایاری و دکتر حجت الاسلام رضا برنجکار

در شاخه ادیان نیز کتاب "قرآن و کتاب مقدس، درون مایه های مشترک" ترجمه دکتر فاطمه سادات تهامی (انتشارات دفتر پژوهش و نشر سهروردی)

4- زیست شناسی: کتاب "آشنایی با زبان لاتینی و کاربرد گیاه شناسی آن" تالیف دکتر موسی ایرانشهر (دانشگاه تهران)

5- علوم کاربردی: حوزه دامپزشکی "معاینه بالینی دام های مزرعه" ترجمه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دکتر علی رضاخانی، دکتر محمد قلی نادعلیان، دکتر محمود بلورچی (دانشگاه تهران)

6- مهندسی مکانیک: دو اثر برگزیده "تهویه و سرمایش طبیعی در ساختمانهای سنتی ایران" تالیف دکتر مهدی بهادری نژاد و دکتر محمود یعقوبی (مرکز نشر دانشگاهی) و "مهندسی تولید و فناوری" ترجمه دکتر محمد کاظم بشارتی گیوی (دانشگاه تهران)

7- مهندسی عمران: دو اثر مشترک در تالیف با عناوین "سازه های بتون آرمه" تالیف دکتر داوود مستوفی نژاد (ارکان دانش) و "مصالح ساختمانی " تالیف دکتر حسن رحیمی (دانشگاه تهران)

8- مهندسی کشاورزی: "زعفران ایران با نگاه پژوهشی" تالیف دکتر حسن ابراهیم زاده، دکتر طیبه رجبیان، دکتر رویا کرمیان، دکتر پروانه ابریشم چی، دکتر عذرا صبورا (انتشارات اطلاعات).

9- هنر: شاخه معماری، کتاب "استاتیک کاربردی برای دانشجویان رشته های معماری و مهندسی عمران" تالیف دکتر محمود گلابچی (دانشگاه تهران). 

شاخه هنرهای نمایشی، کتاب "ریشه های رمانتیسم" ترجمه دکتر عبدالله کوثری (نشر ماهی)

10- ادبیات: شاخه تاریخ و نقد، "از این باغ شرقی" (نظریه های نقد شعر کودک و نوجوان) تالیف دکتر پروین سلاجقه (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)

شاخه متون کهن، کتاب "صهبای خرد" (شرح احوال و آثار حکیم عمر خیام نیشابوری) ترجمه دکتر مجدالدین کیوانی (سخن)

11- تاریخ و جغرافیا: حوزه تاریخ، کتاب "تاریخ برمکیان" تصحیح و تالیف دکتر سید صادق سجادی.

12- جغرافیا: کتاب "قلمرو فلسفه جغرافیا" تالیف دکتر احمد پوراحمد (دانشگاه تهران)

13- محیط زیست: دو کتاب "اطلس مناطق حفاظت شده ایران" تالیف دکتر علی اصغر درویش صفت (دانشگاه تهران) و "توسعه پایدار (اقتصاد و سازوکارها)" ترجمه دکتر احمدرضا یاوری (دانشگاه تهران)

14- کودک و نوجوان: شاخه داستان تالیفی، کتاب "قصه ما مثل شد" تالیف دکتر محمد میرکیانی (به نشر)

شاخه ترجمه داستان، "رمانهای سه گانه چرخ گردون" (جاده سفید - چشم اسب - رد پای باد) ترجمه زنده یاد حسین ابراهیمی (قدیانی)

شاخه علوم و فنون، "فرهنگنامه نوجوان، کلید دانش" (انتشارات طلایی و پیام عدالت)

همچنین در بخش جایزه جنبی (بخش مولاناپژوهان برتر) از زنده یاد دکتر سید جعفر شهیدی، دکتر محمد استعلامی، کریم زمانی و دکتر توفیق هاشم پورسبحانی تجلیل به عمل آمد. 

به گزارش مهر، از رشته هایی که برنده نداشتند می توان به رشته ها و نامزدهای ذیل اشاره کرد:

علوم اجتماعی

نامزدهای این رشته عبارت بودند از: ساخت‌شکنی دورکیم؛ نقدی پساساختارگرایانه (جنیفر له‌مان - شهناز مسمی‌پرست از نشر نی)، جامعه‌شناسی انتقادی (ویراستار پل کانرتون - حسن چاووشیان - اختران)، تحلیل اجتماعی در فضای کنش ن(مسعود چلبی - نی)، تاریخ پوشاک اقوام ایرانی (مهرآسا غیبی - هیرمند)، مقدمه‌ای بر سیاستگذاری اجتماعی (کن بلیک ‌مور - علی ‌اصغر سعیدی و سعید صادقی - مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی)، جامعه‌شناسی کار (کیت گرنیت - رضوان صادقی ‌نژاد - علم) و ایران در چهار کهکشان ارتباطی (مهدی محسنیان‌ راد - سروش).   

ادبیات معاصر

نامزدهای این رشته عبارت بودند از: "سیب سرخ گرد غلطان" (آذر معصومی - البرز)، "زندگی مطابق خواسته‌ تو پیش می‌رود" (امیرحسین خورشیدفر - مرکز)، "وقت نیایش ماهی‌ها" (مصطفی جمشیدی - آینده روشن)، "خط تیره، آیلین" (ماه‌ منیر کهباسی - ققنوس) و "سالمرگی" (اصغر الهی - چشمه)

شعر  

نامزدهای این رشته عبارت بودند از: اقلیت" (فاضل نظری - هزاره ققنوس)، "سیماب‌های سیمین" (م. مؤید - ثالث)، "در ملکوت سکوت (سیدحسن حسینی - انجمن شاعران ایران)، "زنبورهای عسل دیابت گرفته‌اند" (اکبر اکسیر - ابتکار نو) و "من و خزان و تو" (مفتون امینی - امرود)

حقوق

نامزدهای این رشته عبارت بودند از: قوانین اساسی کشورهای جهان (رابرت ال مکس - سیدمقداد ترابی - شهر دانش)، درآمدی بر فلسفه حقوق (اندرو آلتمن - بهروز جندقی - موسسه امام خمینی)، تعیین خسارت در قراردادها و تعهدات (دکتر قاسم شعبانی - موسسه اطلاعات)، پاسداری از قاوانین اساسی در نظامهای سیاسی غرب و جمهوری ایران (محسن مطلبی - مرکز اسناد انقلاب اسلامی)، (فقه سیاسی (عباسعلی عمیدزنجانی - امیرکبیر)، بررسی فقهی و حقوقی اصل قانونی بودن جرایم و مجازاتها (دکتر سیدمهدی خاموشی - امیرکبیر)، سرقت در حقوق کیفری ایران ( دکتر محمدجعفر حبیب زاده - دادگستر)

کلیات - نسخ خطی 

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: فهرست اسناد مکمل قاجاریه (جلدهای 147 - 153) (محمدحسن کاووسی عراقی - مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی) و فهرست اسناد مکمل قاجاریه (جلدهای 102 - 95) (محمدحسن کاووسی عراقی - مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی)

زبانهای باستانی و گویشهای ایرانی

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: راهنمای زبان پارتی؛ پهلوی اشکانی (حسن رضایی باغ بیدی - ققنوس)، واژه نامه لری؛ دستور زبان ریشه شناسی فرهنگ لری (اکبر یاوریان - افلاک)، گویش مرودشت (نظام عمادی - ایلاف)، راهنمای زبان فارسی باستان (چنگیز مولایی - مهرنامگ)، گنجینه گویش شناسی فارس - دفتر سوم (عبدالنبی سلامی - فرهنگستان زبان و ادب فارسی) ، چالش میان فارسی و عربی سده های نخست (آذرتاش آذرنوش - نی) و یافته های تازه از ایران باستان (والتر هینتس - پرویز رجبی - ققنوس)

دین (عرفان و تصوف)

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: تصوف و سوررئالیسم (آدونیس - حبیب الله عباسی - سخن)، زندگی و مکتب ابن عربی (میگوئل آسین پالاسیوس - حمیدرضا شیخی - اساطیر)، چشیدن طعم وقت (محمدرضا شفیعی کدکنی - سخن)، متافیزیک خیال؛ در گلشن راز شبستری (نصرالله حکمت - فرهنگستان هنر)، الطریقه و الاسرار الشریعه انوار الحقیقه و اطوار (حیدر آملی - نور علی نور)

زبان شناسی

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: ارتباطات از منظر گفتمان شناسی انتقادی (لطف الله یارمحمدی - هرمس)، ظرفیت فعل و ساختهای بنیادین جمله در فارسی امروز (امید طبیب زاده - مرکز)، فرهنگ فارسی تاجیکی جلد 1و2 (محسن شجاعی -  فرهنگ معاصر) و a work book on synonyms (مهدی نوروزی و رضا پیشقدم - نی)

نمایشنامه

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: آخرین کوچک پری دریایی (چیستا یثربی - قطره)، من با کدام ابر... (خسرو حکیم رابط - قطره)، شکلک (نغمه ثمینی - نی)، مضحکه دن کیشوت لامانچایی (محمد چرمشیر - قطره)

علوم سیاسی

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: نگرشها در جامعه شناسی سیاسی (ترجمه رحیم ابوالحسنی - میزان)، مبانی سیاستگذاری عمومی (ترجمه حمیدرضا ملک محمدی - پژوهشکده مطالعات راهبردی)، روش نشاسی نظریه های جدید در سیاست (جهانگیر معینی - دانشگاه تهران)، تاثیر انقلاب اسلامی ایران برکشورها (محمدباقر حشمت زاده - پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)، ائو اشتروس و فلسفه سیاسی و فلسفه سیاسی اسلامی (محسن رضوانی - موسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی)  و تاریخ اندیشه سیاسی اسلام (ترجمه محمدحسین وقار - اطلاعات)

کودک و نوجوان (دین)

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: خورشید نیمه شب (سیدمهدی شجاعی - نیکراد)، شب بارانی (غلامرضا آبروی - حضور) بهار در بادیه ( سعید هاشمی - کانون) ابر باد باران (حمید علم الهدی - هویزه) آن روز آن مهمانی (مجید محبوبی - بوستان کتاب) آن قصه که در کتابها آمده بود (سرشار - کانون) قصه های قرآن ( محمد ملامحمدی)

کودک و نوجوان شعر

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: کتابهای چی بپوشم چی نپوشم، ترسیم و بخندیم، تو مزرعه کی بود چی بود؟ ، تو بیشتر دیده می شی، تو سیرک تماشا می کنم، با چی برم با چی نرم، جانوران ته آب (نیلوفر بهاری - افق)

کودک و نوجوان (کلیات، هنر و علوم انسانی)

نامزدهای این بخش عبارت بودند از: "شهید مدنی" (چلچه باغ) از محمدعلی آقا میرزایی، "تیمور" (تاریخ بخوانیم) از مهدی فراهانی منفرد، "نظامی" تالیف مجلسی، "مهرداد اول" (تاریخ بخوانیم) از احمد فروغ دانش، "شاه عباسی" (تاریخ بخوانیم) از محمدرضا محمدی پاشاک، "سربداران" (تاریخ بخوانیم) از محسن هجری و "شاهرخ تیموری" (تاریخ بخوانیم) از اصغر ندیری همگی از انتشارات مدرسه.

کد خبر 636185

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =