آرزوی 70 میلیون نفری فدراسیون ورزش همگانی/ سلامت مردم در خطر است

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: فدراسیون ورزش همگانی که باید تنها به همگانی شدن ورزش برای 70 میلیون ایرانی اهتمام بورزد به واسطه برخی تصمیمات سازمان تربیت بدنی مسئول اداره 26 انجمن ورزشی است که همین امر این فدراسیون را از انجام ماموریت اصلی‌اش بازداشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون ورزشهای همگانی سال 88 را در شرایطی به پایان می رساند که برگزاری همایش های بزرگ پیاده روی خانوادگی اصلی ترین محور حرکت این فدراسیون بود و در طول ماههای گذشته 25 همایش پیاده روی بالای 100 هزار نفر در استانهای مختلف برگزار شد.

با این حال به نظر می رسد که این اتفاق برای فدراسیونی که قرار است حامی اصلی همگانی شدن ورزش در کشور باشد کافی نیست و باید تلاش بیشتری کرد تا زمینه گرایش مردم به ورزش بیش از گذشته فراهم شود. هر چند که باید پذیرفت که با وجود تلاش هایی که از سوی مسئولان سازمان تربیت بدنی و فدراسیون ورزشهای همگانی صورت گرفته است، مشکلات این روزهای مردم اجازه و وقت ورزش کردن را نمی دهد و مردم به جای اینکه غرق در ورزش باشند، در مشکلات ریز و درشت زندگی خود غرق شده اند و کمتر به ورزش روی می آورند.

برخلاف وظیفه ای که فدراسیون ورزش همگانی برعهده دارد، این فدراسیون 26 انجمن را به عنوان زیر مجموعه خود هدایت می کند که برخی از رشته های تحت پوش از جمله سپک تاکرا ، کشتی آلیش ، بازیهای رایانه ای و ... رشته های قهرمانی هستند اما بنابر تصمیم مسئولان سازمان تربیت بدنی به عنوان یکی از انجمن ها در این فدراسیون فعالیت می کنند.

عزالدین حیدری با تایید این مطلب به خبرنگار مهر می گوید: با اینکه نتایج خوبی در برخی انجمن های ما رقم خورده است اما از مسئولان سازمان تربیت بدنی می خواهم که این انجمن های قهرمانی را از فدراسیون ما جدا کنند. معاونت ورزش قهرمانی باید فکری اساسی به حال این رشته ها کند تا ما به اصل ماموریت خود برسیم.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی در ارزیابی عملکرد سال 88 این فدراسیون به خبرنگار مهر می گوید: با برگزاری همایش های پیاده روی که از برنامه های بلند مدت فدراسیون بوده است، حالا به شرایطی رسیده ایم که همه مسئولان رده بالای استانها و حتی نمایندگان مجلس به اهمیت برگزاری این همایش ها پی برده اند و ان را به طور جدی پیگیری می کنند.

وی ادامه داد: با حمایت هایی که آقای سعیدلو از ورزش همگانی دارند برای سال 89 برنامه های ویژه ای داریم که تحول جدیدی را ایجاد خواهیم کرد. در تلاش هستیم تا همه ارگانها و سازمان ها و نهادها را برای سال آینده درگیر رویدادهای ورزش همگانی کنیم.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی که باید بخش عمده ای از فعالیت هایش را معطوف به رشته های قهرمانی زیر مجموعه این فدراسیون کند در این مورد می گوید: در رشته های قهرمانی هم سال خوب و موفقی را داشتیم. ما در مسابقات داخل سالن آسیا به عنوان قهرمانی سپک تاکرا رسیدیم و در بازیهای رایانه ای هم سوم شدیم.در مسابقات طناب کشی ایتالیا نیز نتایج خوبی کسب کردیم.

عزالدین حیدری با تاکید بر اینکه همه برنامه هایی که برای همگانی کردن ورزش در سال 88 اجرا شده کافی نیست ادامه داد: باید برنامه ریزی بهتری داشته باشیم و تلاش کنیم تا 10 درصد به میزان گرایش مردم به ورزش اضافه کنیم.

علی سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی نیز با تاکید براینکه ورزش های همگانی دغدغه مسولان سازمان تربیت بدنی وحتی مسئولان کشور است در این مورد گفت: با توجه به اینکه فدراسیون ورزش های همگانی از 26 انجمن و کمیته تشکیل شده است باید زمینه های توسعه همگانی این رشته ها بررسی و چگونگی حضور در عرصه های قهرمانی نیز تبیین شود.

سعیدلو با طرح این سوال که چگونه ورزش را باید برای آحاد مردم همگانی کنیم ؟ تشکیل شورای راهبردی ورزش همگانی را پیشنهاد نمود وافزود: با تشکیل چنین شورایی گام اول را درجهت شناسایی مشکلات برداشته ایم و در جلسات این شورا می توان با بهره گیری از تمام تفکر ها برای علمی کردن ورزش همگانی مخصوصا ازطریق دانشگاها وافراد خبره در ورزش استفاده کنیم .

رئیس سازمان تربیت بدنی در پایان خاطر نشان کرد: در ورزش همگانی باید به ورزش بانوان اهمیت بیشتری داده شود 60 درصد از دانشجویان کشورمان را دختران خوش فکر ایرانی تشکیل می دهند که با بررسی هایی که انجام شده با ایجاد امکانات مناسب می توان این جمع کثیر را به سمت ورزش ترغیب کرد.

محمدعلی قره استاد دانشگاه نیز در مورد فدراسیون ورزشهای همگانی می گوید: فدراسیون ورزشهای همگانی باید در آینده ای نزدیک خورشید 49 فدراسیون ستاره تحت پوشش سازمان تربیت بدنی با افکار بزرگ باشد واین بینش باتلاش و نگاه ویژه دکتر سعیدلو نسبت به ورزش پیدا می شود البته بحث قهرمانی باید از این فدراسیون فاصله بگیر د تا مردم دچار اشتباه نشوند.

محمد علی علیپور مشاور معاونت ورزش قهرمانی و حرفه ای سازمان تربیت بدنی با تمجید عملکرد فدراسیون ورزشهای همگانی در چند سال اخیر گفت: ورزش همگانی در سالهای اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و جا دارد سازمان تربیت بدنی از برنامه های این فدراسیون برای گسترش و توسعه ورزش در بین آحاد جامعه حمایت کند.

علیپور با تاکید بر اینکه هدف اصلی سازمان تربیت بدنی باید تامین و بهبود سلامت مردم باشد در مورد فعالیت 26 انجمن در زیر مجموعه فدراسیون ورزشهای همگانی گفت: به نظر بنده به عنوان یک کارشناس ورزش همگانی این انجمن ها باید در مجموعه دیگری فعالیت کنند و فدراسیون ورزشهای همگانی تمام توانش را بر روی عمومی کردن ورزش بگذارد.

به نظر می رسد در شرایطی که مشکلات زندگی مردم را از پرداختن به ورزش محروم کرده است، مسئولان سازمان تربیت بدنی و فدراسیون ورزشهای همگانی باید با برنامه ریزی بهتر و هدفمند تر این عادت بد و خطرناک مردم را تغییر دهند و زمینه های گرایش به ورزش روزانه را فراهم کنند. 

کد خبر 1053796

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha