۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۹، ۱۲:۱۱

گزارش خبری مهر /

تصویب سند سیستم عامل ملی تا پایان سال/ تشکیل ستادملی سامانه‌های متن باز

تصویب سند سیستم عامل ملی تا پایان سال/ تشکیل ستادملی سامانه‌های متن باز

خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین: ستاد ملی راهبردی سامانه های متن باز برای اجرای طرح لینوکس فارسی در دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده تا با تصویب سند سیستم عامل ملی در هیئت دولت، اقدام برای مهاجرت از سیستم عامل ویندوز به سیستم عامل ملی در دستگاهها و نهادهای کشور صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح ملی نرم افزارهای آزاد / متن باز ابتدا در قالب یک طرح پژوهشی در سال 79 توسط مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف به شورایعالی انفورماتیک ارائه شد.

فعالیت اجرایی این طرح پس از طی کردن مراحل مختلف تامین اعتبار با عنوان طرح ملی لینوکس فارسی از بهمن ماه سال ۸۱ در راستای امنیت و استقلال نرم افزاری کشور، توسعه فناوری اطلاعات و بهره‌وری اقتصادی دراز مدت با اهدافی چون فراهم کردن بستر تولید یک سیستم عامل ملی به همراه نرم‏افزارهای آزاد/ متن باز کاربردی بر مبنای سیستم عامل گنو/ لینوکس، رفع مشکلات پایه‏ای و اساسی مرتبط با زبان فارسی در بخشهای مختلف سیستم عامل لینوکس و سایر نرم‏افزارهای آزاد/ متن باز پرکاربرد و نیز افزایش سطح آگاهی مردم و ترویج استفاده از نرم‏افزارهای آزاد/ متن باز شروع به کار کرد.

براین اساس دولت به عنوان سیاستگذار و کارفرمای طرح در قالب شورایعالی انفورماتیک و شورایعالی اطلاع رسانی و مرکز تحقیقات مخابرات ایران، مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه دانشگاه به عنوان مدیریت، راهبری و نظارت فنی بر طرح  و شرکتهای انفورماتیکی فعال در زمینه لینوکس در جایگاه بخش خصوصی به عنوان مجریان پروژه ارکان اصلی این طرح را تشکیل دادند.

به طور خلاصه منافع ملی استفاده از نرم افزارهای آزاد/ متن باز در دراز مدت را می توان در مواردی چون امنیت، استقلال و خودکفایی، وابستگی کمتر به نرم افزارها، فناوریها و مهارتهای شرکتهای خارجی، کاهش کدهای مخرب و ویروس، امکان بومی سازی مطابق با نیازهای محلی و توسعه صنعت و فناوری، منافع مالی بلند مدت، مسایل رعایت قانون کپی رایت و عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO) و نیز کاهش واردات نرم افزار و خروج ارز از کشور در آینده طبقه بندی کرد.

 سند ملی توسعه ای نرم افزارهای آزاد / متن باز در زمان حاضر در مرکز تحقیقات مخابرات ایران و با همکاری شرکت فناوری اطلاعات مراحل نهایی بازنگری خود را سپری می کند و به زودی در هیئت دولت در نوبت رسیدگی و تصویب قرار می گیرد.

در همین حال ستاد ملی راهبردی سامانه های متن باز کشور در دفتر همکاریهای فناوری اطلاعات ریاست جمهوری تشکیل شده تا با تصویب سند سیستم عامل ملی، وظیفه راهبرد و اجرای آن را در کشور به عهده گیرد.

این ستاد با هماهنگی تمامی ذینفعان نرم افزارهای متن باز (اپن سورس)، سند سیستم عامل ملی را جلو خواهد برد تا استفاده از نرم افزارهای پایه در کشور تزریق شود.

ستاد ملی راهبردی سامانه های اپن سورس دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری در سند سیستم عامل ملی هم مسائل فرهنگ سازی و هم مسائل فنی را عهده دار خواهد بود و طبق اطلاعات واصله از دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری، پیش بینی می شود این سند امسال در هیئت دولت مطرح و در نهایت تصویب شود.

کد خبر 1080787

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha