برداشت بی رویه شن و ماسه زیستگاه ماهیان را برهم زده است

رشت - خبرگزاری مهر: معاون عمرانی استانداری گیلان گفت: برداشت های غیر مجاز شن و ماسه در رودخانه سفیدرود زیستگاه اکولوژیکی ماهیان خاویاری و سفید را برهم زده است.

محمد اکبر زاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تاثیر سوء استفاده از شن و ماسه در رودخانه سفیدرود بر ماهیان خاویاری اظهار داشت: یکی از دلایل کاهش تخم ریزی ماهیان خاویاری و ماهی سفید در رودخانه سفید رود برداشت های غیر مجاز شن و ماسه است که زیستگاه اکولوژیکی ماهیان خاویاری و سفید را برهم زده است.

وی اعلام کرد: در استان طرح های زیادی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت که سیاست معاونت عمرانی استانداری بر این استوار است که از برداشت رودخانه ای به سمت برداشت معادن کوهی رفته و با برداشت رودخانه ای به صورت انقباظی برخورد شود.
 
معاون عمرانی استانداری گیلان ادامه داد: نقاطی به عنوان برداشت شن و ماسه رودخانه ای مجوز خواهیم داد که به تشخیص آب منطقه ای، سازمان حفاظت محیط زیست  و دستگاه های مربوطه باشد.
 
وی اظهار داشت: مجوز هم در مناطقی داده می شود که به اصطلاح رودخانه آورد داشته باشد اما هستند کسانی که به حریم رودخانه ها تجاوز می کنند و تمامی دستگاه های که وظیفه حاکمیتی دارند مثل آب منطقه ای، محیط زیست، جهاد کشاورزی و فرمانداری ها باید مانع تجاوز به حریم رودخانه ها شوند.
 
اکبرزاده  برلزوم حفظ و حراست، تثبیت و برداشت شن و ماسه اشاره کرد و افزود: کسانی که از معادن شن و ماسه برداشت می کنند باید برای پروژه های عمرانی یا کارگاه های دانه بندی شن و ماسه باشد و دستگاه های که با دفتر فنی استانداری قرارداد دارند و محدوده شان مشخص شده است مسئول حفظ و حراست نیز هستند تا آنانی که می خواهند برداشت غیرمجاز داشته باشند، جلوگیری و همچنین نقاطی که برداشت می شود، تثبیت کنند.
 
وی در خصوص مجوزپروژه های عمرانی که با دولت موافقت نامه امضاء کرده اند، بیان داشت: راه آهن، آزاد راه ها، پروژه های راه روستایی، پل سازی ها و فعالیتهای که شناسنامه دارند از جمله این موارد هستند.
 
معاون عمرانی استاندار گیلان در ادامه تاکید کرد: در استان گیلان به طور متوسط  10 تا 15 میلیون متر مکعب مصرف شن و ماسه نیاز است واین مصالح باید از معادن  کوهی و از برداشت های رودخانه ای که آورد داشته  و مورد تائید آب منطقه ای و حفاظت محیط زیست باشند، تامین شود.
کد خبر 1275564

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =