دکور برنامه‌های روتین برای حفظ جذابیت باید مرتب تغییر کند

یک منتقد معتقد است برنامه‌سازان باید سعی کنند مرتب دکور را در ویژه برنامه‌های روتین تغییر دهند، چون این نوع برنامه به دکورهای متنوع نیازمند است و در جذب مخاطب نقش مهمی دارد.

جبار آذین، منتقد، مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه در پاسخ به این سئوال که دکور چه سهمی در انتقال مفاهیم یک برنامه تلویزیونی دارد؟ به خبرنگار مهر گفت: بدیهی است تمامی ابزارهایی که با عنوان آکسسوار در چند برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد نه تنها برای مخاطبان ایجاد جذابیت می‌کند، بلکه به محتوای برنامه هم کمک خواهد کرد. مسلماً هر چه طراحی صحنه دقیق تر و به روزتر باشد در جذب مخاطبان سهم به سزایی دارد.

وی اشاره کرد: در تلویزیون برنامه‌های مختلفی با مضامین متنوع تهیه و پخش می‌شود، دکور در هر یک از این برنامه‌ها باید مناسب با حال و هوای محتوا باشد. دکور یک برنامه علمی باید با یک برنامه سینمایی متفاوت باشد. وقتی موضوع جدی و آن هم درباره یکی از علوم است، باید فضای دکور برنامه کاملاً با مبحث همخوانی داشته باشد، اما یک برنامه سینمایی نیازمند یک دکور هنری است که نه تنها نظر مخاطبان، بلکه منتقدان هنری را هم جذب کند.

این منتقد یادآور شد: وقتی دکور ثابت و بی‌جان باشد به برنامه لطمه می زند. دکورهای ثابت و بی خاصیت باعث می‌شود که محتوا چندان مورد توجه بینندگان قرار نگیرد. باید از رنگ‌ها در دکور استفاده کرد تا منجر به افزایش انگیزه در میان مخاطبان شود. مسلماً یک دکور جذاب به مخاطب کمک می‌کند تا بیشتر از دیدن مجری و مهمانان و شنیدن مباحث لذت ببرد. بنابراین برنامه‌ای موفق خواهد بود که دکوراتور آن دکور جذابی طراحی کرده باشد.

این کارشناس رسانه گفت: در برخی مواقع دکور بیشتر از دیالوگ و موسیقی برنامه جلوه پیدا می‌کند و به برنامه کمک خواهد کرد تا مخاطب پسند شود. وقتی قرار است مجری و مهمان با یکدیگر گفتگو کنند، مسلماً در ابتدا آنچه به چشم مخاطبان می‌آید یک دکور جذاب و مناسب است. در این صورت این برنامه همیشه جزو انتخاب‌های مخاطب خواهد بود.

آذین ادامه داد: متاسفانه گاهی در برنامه‌های تلویزیون شاهد هستیم دکورهای برنامه از زمان آغاز برنامه تا چند ماه ثابت است. مسلماً این مسئله خیلی لطمه به برنامه می‌زند و باعث می شود مخاطب‌اش را از دست بدهد. به هر حال دکور نقش به سزایی در انتقال مفاهیم برنامه دارد و می‌توان در یک جمله گفت که دکور ویترین یک برنامه است و به کمک مجریان می‌آید و باعث قوت برنامه می‌شود.

این مدرس دانشگاه افزود: برنامه‌سازان باید سعی کنند مرتب دکور را در ویژه برنامه‌های روتین تغییر دهند. این نوع برنامه به دکورهای متنوع نیازمند است و در جذب مخاطب نقش مهمی دارد.

این کارشناس رسانه در پایان اشاره کرد: به هر حال طراحان صحنه و آکسسوار خوبی داریم. طراحان بزرگی در سینما داریم که می‌توان از حضور این افراد برای طراحی دکور برنامه‌های تلویزیون هم بهره برد تا با برنامه‌های فاخر همکاری کنند تا شاهد دکورهای جذابی در برنامه های تلویزیون باشیم.

کد خبر 1562538

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha