دور جدید تهدیدهای العراقیه / بهره برداری سیاسی از نشست سران عرب

تلاش فهرست العراقیه برای بهره برداری سیاسی از نشست آتی سران عرب و به چالش کشیدن دولت منتخب عراق و تهدید مجدد این طیف به تحریم مجدد جلسات کابینه از جمله خبرهای مربوط به این طیف مورد حمایت رژیمهای عربی حاشیه خلیج فارس است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری السومریه، فهرست العراقیه که در پی متهم شدن یکی از سران خود به دست داشتن در اقدامات تروریستی وصدور حکم دستگیری وی با بحران داخلی به سبب جدایی برخی اعضا دست و پنجه نرم می کند، درصدد بهره برداری سیاسی از نشست آتی سران عرب در راستای اهداف خود است.
 
در این زمینه، این فهرست اعلام کرده است نامه هایی را در خصوص بحران سیاسی به نشست سران عرب در بغداد ارسال خواهیم کرد.

نشست سران عرب قرار است پایان مارس جاری در بغداد برگزار شود.

میسون دملوجی سخنگوی فهرست العراقیه در بیانیه ای گفته است فهرست العراقیه در صورتی که جدیتی برای اصلاح اوضاع مشاهده نکند، نامه های کتبی در خصوص حقیقت بحران عراق به نشست سران عرب ارسال خواهد کرد.

العراقیه در 7 مارس 2012 تهدید کرده بود در صورتی که مشکلات آن با ائتلاف دولت قانون حل نشود، نشست سران عرب را به نشست داخلی برای طرح مشکلات عراق تبدیل خواهد کرد.

تازه ترین تهدید العراقیه
فهرست العراقیه که با بحران شدید داخلی در پی جدا شدن برخی اعضا و همچنین متهم شدن طارق الهاشمی به دست داشتن در اقدامات تروریستی روبرو است، در رویکردی تهدیدآمیز به دولت نوری المالکی 72 ساعت برای اجرای چهار خواسته خود مهلت داده است .

طیف وابسته به علاوی تهدید کرده است در غیر این صورت، وزیران این فهرست از دولت خارج خواهند شد.

خاطر نشان می شود العراقیه در 17 دسامبر 2011 میلادی تحریم جلسات پارلمان را در اعتراض به آنچه انزوای سیاسی خواند، آغاز کرد، این فهرست دو روز بعد، هشت وزیر خود را از دولت فرا خواند و به تحریم آن روی آورد و رهبران آن بارها در اظهارات تهدیدآمیز مدعی شده بودند تا زمانی که خواسته های آنها محقق نشود به تحریم پارلمان و دولت ادامه خواهند داد، اما هنگامی که از این اقدامات تهدیدآمیز نتیجه ای به دست نیاورد، سه شنبه 18 بهمن، به تحریم جلسات کابینه عراق پایان داد، تا دومین عقب نشینی آنها از مواضع تند و سرسختانه در قبال روند سیاسی باشد.

نمایندگان فراکسیون پارلمانی العراقیه که از حمایتهای گسترده رژیمهای عربی به ویژه عربستان و قطر برخوردار است، نیز نهم بهمن به تحریم جلسات پارلمان عراق پایان دادند.
 
 مواضع منفی العراقیه در پی اعترافات تکان دهنده برخی محافظان طارق الهاشمی معاون رئیس جمهوری عراق و یکی از رهبران این فهرست مبنی بر دست داشتن معاون سنی طالبانی در اقدامات تروریستی و صدور حکم بازداشت وی از سوی دستگاه قضایی عراق تشدید شد.
 
الهاشمی در پی صدور این حکم به منطقه کردستان عراق گریخت و همچنان تحت حمایت مسعود بارزانی و جلال طالبانی قرار دارد. 
کد خبر 1562736

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha