چشمه های آبگرم، جلوههای زیبا و بکر طبیعت سحرآمیز گیلان

رشت - خبرگزاری مهر: وجود چشمه های آبگرم در گیلان می تواند از عوامل تاثیرگذار در جذب گردشگر باشد از اینرو توجه به این ظرفیت و تدوین برنامه دقیق و جامع با جذب سرمایه های سرشار بخش خصوصی، موجب رونق بخشیدن گردشگری داخلی و خارجی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، چشمه های طبیعی آبگرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب برانگیزترین جلوههای طبیعی گیلان بوده که مقصدی زیبا و سحرانگیز برای گردشگران و بیماران بومی و غیر بومی کشور است.

خواص طبیعی و گوگردی آبگرم چشمه های ماستخور منجیل، کلشتر، کولور، لویه، علی داشی و کوته کومه باعث شده که سالانه مسافران زیادی از مناطق مختلف کشور برای آب تنی، چشمه های آبگرم گیلان را به عنوان مقصد گردشگری سلامت خود انتخاب کنند.

چشمه های آبگرم گیلان جاذبه های ناشناخته گردشگری

" چشمه‌ آبگرم ماستخور " در مجاورت دهکده ماستخور در پنج کیلومتری شهرستان رودبارزیتون و در سمت غرب سد منجیل قرار دارد، آب این چشمه هنگام خروج گرم و جوشان است.

اهالی این منطقه و روستای علی‌آباد سفلی از گذشته آب چشمه را به خزینه ‌هایی ریخته و در آن استحمام می ‌کردند، آبگرم این چشمه بسیاری از بیماریهای چشمی، ناراحتی ‌های استخوانی و روماتیسمی را درمان می‌ کند.

" چشمه آبگرم کلشتر" درپنج کیلومتری جنوب غربی کلشتر رودبار و در کنار معدن سنگ آهک، یک چشمه آب گرم وجود دارد که از دل سنگهای آهکی فوران می کند و برای رفع امراض، از قبیل درد کمر و پا بسیار مفید است.

" چشمه آبگرم کولور" این چشمه در روستای سنگرود عمارلوی شهرستان رودبار واقع شده است، آب دهی این چشمه پنج لیتر در ثانیه بوده و در درمان رماتیسم و بیماریهای استخوان و همچنین بیماریهای پوستی موثر است.

چشمه آب کولور که حوضچه ای به شکل مثلث دارد، آب با فشار از کف حوضچه خارج و از اطراف تپه سرازیر می شود، در بستر این آب رسوبهای کربناته ورقه ای قابل مشاهده است.

چشمه های آبگرم همچون نگینی در دل جنگلهای گیلان می درخشند

" چشمه آبگرم لویه " وجود چشمه آبگرم در شهرستان رودبار از نکات مهم در امر گردشگری است، برای رفع بسیاری از بیماریهای مفصلی گردشگران و مسافران می توانید سری به چشمه آبگرم لویه بزنند، این چشمه‌ در انتهای روستای لویه قراردارد.

" آبگرم علی داشی " این مکان به دلیل نزدیکی به جاده آستارا به اردبیل و واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظره از رونق بسیاری برخوردار است، آبشاری زیبا در کنار آن وجود دارد و دارای خواص درمانی بسیاری می باشد که به از بین بردن درد مفاصل، کمردرد، قولنج و تقویت اعصاب می توان اشاره کرد.

" آبگرم کوته کومه " این آبگرم در روستای کوته کومه در9 کیلومتری از شهر لوندویل واقع شده است و از دیرباز برای درمان دردهای رماتیسمی، مفاصل و همچنین از بین بردن لکه های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیر حرکت از لوندویل به این منطقه به طور کامل آسفالت بوده و در حاشیه پر آب و زلال واقع شده که امروزه این امکان با بهره مندی از دوش، حوض، سرویس بهداشتی، آبی سالم و مفید، خانه های سنتی و قدیمی و اطاقهای مجهز کرایه ای برای ارائه خدمات به مسافران، لحظات پر از خاطره به وجود می آورد.

به هر حال چشمه های آبگرم امروزه به عنوان یکی از قابلیتهای جذب توریست و توسعه گردشگری شناخته شده و برخی کشورها با سرمایه گذاریهای کلان و ایجاد مجتمع های آب درمانی توانسته اند با ایجاد شغلهای جدید، درآمدهای هنگفتی را بدست آورند.

کشور ایران به ویژه گیلان نیز از وجود چشمه های آبگرم در برخی مناطق برای سرمایه گذاری و جذب گردشگر بهره مند است.

هرچشمه آبگرم می تواند در سال پذیرای 10 هزار گردشگر باشد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این باره گفت: هرچشمه آبگرم می تواند درسال پذیرای 10 هزار گردشگر باشد و برای 40 نفر نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کند.

امید عزیزی افزود: با توسعه امکانات چشمه های آبگرم در گیلان به طور میانگین سالانه 50 هزار گردشگرمی توانند از این امکان بالقوه دراستان استفاده کنند و 200 نفرنیز مستقیم و غیرمستقیم مشغول بکارشوند.

وی اظهارداشت: چشمه های آبگرم گیلان علاوه برخواص درمانی به دلیل قرارگرفتن درمناطق بکرو زیبا می توانند با جذب گردشگرسهم مهمی درایجاد اشتغال ورونق اقتصادی منطقه نیزداشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: توسعه صنعت گردشگری از راههای موثر برای برون رفت از اقتصاد تک محصولی در استان است و وجود چشمه های آبگرم می تواند به عنوان یکی ازجاذبه های گردشگری دراین زمینه اثرگذار باشد.

بدون شک چشمه های آبگرم گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، نوع آب، چشم اندازهای زیبای و جاذبه های طبیعی و جاذبه های حوزه گردشگری سلامت می تواند به یکی از قطبهای گردشگری در استان تبدیل شود، سرمایه گذاری درایجاد مجتمع های توریسم درمانی علاوه بر رونق اقتصادی زمینه جذب گردشگران و دوستداران طبیعت به این منطقه را فراهم می کند.

کد خبر 1565567

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =