در گفتگو با مهر اعلام شد:

توافق جدید ایران - پاکستان برای تهاتر گندم با پتروشیمی

شناسهٔ خبر: 1654710 -
ایران و پاکستان برای تهاتر یک میلیون تن گندم و معادل قیمتی آن کود اوره پتروشیمی به توافق رسیده‌اند و پیش بینی می‌شود این دو محموله بین تجار و بازرگانان دو کشور با نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، با گذشت حدود 3 ماه از صدور دستور تهاتر برخی از محصولات پتروشیمی ایران با برخی از کالاهای اساسی همچون گندم، برنج، چای، شکر، روغن، کاغذ و برخی از ماشین آلات صنعتی، ایران و پاکستان برای تهاتر یک میلیون تن گندم و معادل قیمتی آن کود اوره پتروشیمی به توافق رسیده‌اند.

بر این اساس، هفته گذشته هیاتی از تجار و بازرگانان پاکستانی نشست مشترکی را با برخی از مسئولان مجتمع‌های پتروشیمی ایران برای تهاتر کوه اوره پتروشیمی و گندم در تهران برگزار کردند که در نهایت دو طرف به توافق نهایی دست یافته اند.
 
برخی از رسانه‌های پاکستانی از توافق شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت خدمات و ذخیره محصولات کشاورزی پاکستان برای انجام این تهاتر خبر می دهند اما مسئولان دولتی این توافق را تاکنون تایید و یا تکذیب نکرده اند.
 
محمدحسن پیوندی دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنایع پتروشیمی امروز در گفتگو با مهر درباره توافق صنایع پتروشیمی داخلی با بازرگانان پاکستانی به منظور تهاتر کود اوره و گندم، گفت: مذاکراتی هفته گذشته بین دو طرف در تهران برگزار شده است.
 
وی با اعلام اینکه در انجام عملیات تهاتر معمولا قیمت دو محصول با نرخ بین‌المللی ارزیابی می شود، تصریح کرد: از این رو در صورت فروش کود اوره پتروشیمی با قیمت جهانی نباید مشکلی در انجام تجارت بین دو کشور باشد.
 
پیوندی با یادآوری اینکه هم مرز بودن ایران و پاکستان و عدم نیاز به انتقال دریایی محصولات پتروشیمی به دلیل مشکلات تحریم از مزیت‌های انجام این معامله تجاری بین دو کشور است، اظهار داشت: ضن آنکه در عملیات تهاتر دیگر نیاز به چجابه جایی منابع مالی هم بین دو کشور وجود ندارد.
 
این فعال اقتصادی در پاسخ به این سوال مهر که عرضه کود اوره پتروشیمی بر خلاف گندم در بازار جهانی محدوده بوده، آیا نباید ایران کود اوره پتروشیمی خود را کمی بالاتر از قیمت جهانی با پاکستان تهاتر کند؟ توضیح داد: با توجه به اینکه زمین دارای دو نیمکره شمالی و جنوبی بوده فصل کاشت و برداشت گندم و سایر محصولات کشاورزی هم در دو نیمکره متفاوت است.
 
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه همزمان با کاهش کاشت محصولات کشاورزی تقاضا هم برای خرید کود اوره پتروشیمی کاهش می‌یابد، تبیین کرد: از این رو بین گندم و کود اوره پتروشیمی یک موازنه عرضه و تقاضا در تمامی فصول سال وجود دارد.
 
وی همچنین با اعلام اینکه قیمت کود اوره پتروشیمی تابع قیمت جهانی نفت خام نیست، تبیین کرد: کود اوره از گاز استحصال می شود و قیمت گاز هم یک قیمت کاملا منطقه ای است.
 
در همین حال بیزینس مانیتور اخیرا با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: با توافق ایران و پاکستان، عملیات بررسی کیفی گندم صادراتی به ایران در بندر کراچی انجام می گیرد.
 
در همین حال برخی از رسانه‌های پاکستانی تاکید کرده‌اند: ایران پیشتر از پذیرش گندم آلوده به یک نوع بیماری قارچی پاکستان خودداری کرده بود با این حال، ظاهرا این مشکل در جریان مذاکرات اخیر مقامات دو کشور حل شده است. 
 
به گزارش مهر، گندم پاکستان دارای 0.3 درصد کارنال بونت (یک نوع بیماری قارچی) بوده و وجود تا یک درصد از این آلودگی قارچی در گندم مشکلی ایجاد نمی کند.این در حالی است که ایران پیشتر گفته بود: گندمی را خریداری خواهد کرد که درصد کارنال بونت آن صفر باشد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 15 =