اجلاس دوحه به تنش ها در سوریه دامن می زند/ احمدی نژاد با پوتین دیدار می کند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اجلاس موسوم به دوستان سوریه در قطر با بیان اینکه آنچه در دوحه اتفاق افتاد به تنش ها در سوریه دامن می زند، اظهار کرد: این اتفاق علامت سوال بزرگی در مورد آمریکا و سایر کشورهای اجلاس دوحه ایجاد می کند که آیا واقعا به دنبال راه حل برای سوریه هستند؟!

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر، در این باره که سال گذشته در آستانه ماه مبارک رمضان تلاش هایی برای ایجاد آتش بس در سوریه انجام گرفت و آیا امسال نیز چنین تلاش هایی صورت خواهد گرفت، گفت: سال گذشته به مناسبت ماه رمضان تلاش هایی برای آتش بس در سوریه صورت گرفت که مقداری هم جلو رفت اما از طرف گروه های معارض به آن احترام گذاشته نشد.

عراقچی با اشاره به اینکه توقع است که گروه های معارض در سوریه نیز به عنوان مسلمان در ماه رمضان به آتش بس احترام بگذارند، بیان کرد: از اینکه این طرح در سال گذشته موفق نبود متاسف هستیم.

وی ادامه داد: امسال نیز ایده هایی وجود دارد ولی هنوز در مورد آن رایزنی صورت نگرفته است.

واکنش به تغییر و تحولات در قطر

سخنگوی وزارت خارجه درباره کناره گیری امیر قطر گفت: شایعاتی در خصوص تحولات قطر وجود داشت که از دیشب رسمیت پیدا کرده و تغییر و تحولات در حاکمیت قطر اعلام شده است.

وی افزود: تحولات قطر را از نزدیک دنبال می کنیم و منتظر جزئیات بیشتر از طریق سخنرانی ها هستیم. قطر همسایه نزدیک ما در خلیج فارس است و هر گونه آرامش و ثبات در این کشور و هر کشور همسایه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوال دیگری درباره اظهارات لاوروف در این باره که جمهوری اسلامی ایران پیش از انتخابات برای بررسی تعلیق غنی سازی 20 درصد اعلام آمادگی کرده است، گفت: غنی سازی 20 درصد یکی از موضوعات مذاکره بین ایران و 1+5 بوده و هست و چیز جدیدی نیست. این مسئله در آینده نیز از موضوعات مذاکره خواهد بود.

عراقچی در پاسخ به سئوالی درباره تغییر رویکردهای ایران در حوزه سیاست خارجی بعد از انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در خصوص اینکه چه تغییری در رویکردها، روش ها و منش های سیاست خارجی صورت خواهد گرفت بهترین مرجع شخص رئیس جمهور است که به صورت شفاف در نشست خبری خود در این باره صحبت کرد.

وی ادامه داد: مسلما اصول، اهداف و ارزش های انقلاب اسلامی و همچنین حقوق مردم ایران تغییر ناپذیر است البته سلایق و روش های هر دولتی بر روند سیاست خارجی تاثیرگذار است که حتما رئیس جمهور منتخب و گروه سیاست خارجی وی این موضوع را در آینده بازتر خواهد کرد.

تحولات ترکیه موضوع داخلی است 

عراقچی در پاسخ به سئوالی درباره تحولات ترکیه نیز گفت: تحولات در ترکیه همان طور که بارها گفته ایم یک موضوع داخلی ترکیه است و کماکان اعتقاد داریم با درایت و هوشمندی رهبران ترکیه با آرامش حل و فصل خواهد شد و ما امیدواریم آرامش و ثبات به ساختار سیاسی ترکیه باز گردد.

علاقه مند به همکاری با دولت مصر در رابطه با سوریه هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره برگزاری راهپیمایی علیه مرسی در روز 9 تیر و اینکه آیا این مسئله ارتباطی با قطع روابط دیپلماتیک ایران و مصر دارد، بیان کرد: مسائل داخلی مصر را نظاره گر هستیم و ثبات و آرامش در مصر را به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای اسلامی و به عنوان محور در جهان اسلام حائز اهمیت می دانیم.

وی ادامه داد: امیدواریم مردم مصر که انقلاب خود را به ثمر نشاندند و دیکتاتور را از کشور خود بیرون کردند بتوانند تحولات بعدی را نیز کنترل کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در خصوص سوریه نیز به مشورت ها با دولت مصر ادامه می دهیم. آقای صالحی دیروز با وزیر امور خارجه مصر گفتگوی تلفنی داشتند و هم مسئله سوریه و هم مسئله قتل فجیع رهبر شیعه در مصر را مورد گفتگو قرار دادند.

وی ادامه داد: ما علاقه مند به همکاری با دولت مصر در رابطه با سوریه هستیم و دولت مصر را مانند ترکیه و عربستان تاثیرگذار می دانیم و به همین دلیل پیشبرد گفتگوهای چهارجانبه از نظر ما اهمیت دارد.

عراقچی همچنین در خصوص قتل رهبر شیعه در مصر گفت: وزارت امور خارجه این اتفاق را محکوم  کرده و طی بیانیه ای این قتل و هر گونه حرکت تفرقه انگیز در جهان اسلام را محکوم کردیم و آن را توطئه دشمنان خارجی می دانیم.

وی با بیان اینکه وحدت طوایف در مصر اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: دشمنان مصر از انقلاب این کشور صدمه دیده اند و برای جبران ضرر به دنبال فتنه هستند. این فتنه در گذشته به شکل اختلاف بین مسلمانان و مسیحیان بود و امروز شکل جدیدی پیدا کرده و همان طور که الازهر این اقدام را محکوم کرد ما نیز آن را محکوم می کنیم.

اجلاس دوحه به تشنج ها در سوریه دامن می زند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که در صورت حضور ایران در نشست ژنو 2 آیا ایران طرح جامعی خواهد داشت، اظهار داشت: کنفرانس ژنو 2 متاسفانه با موانع مختلفی مواجه است. اصل ایده قراردادن دولت و گروه های مخالف در یک نشست و برقراری گفتگو و رسیدن به راه حل مناسب و همچنین اینکه به دنبال ابتکار سیاسی برای تحقق خواستار مردم سوریه باشیم، درست است اما متاسفانه این ایده با موانع بسیاری مواجه شده است.

عراقچی ادامه داد: مانع اول اختلاف بین معارضین است که در تعیین نماینده برای شرکت در این اجلاس با اختلاف روبرو هستند همچنین دستور کار و زمان اجرا معلوم نشده و تلاش هایی که برای این ایده صورت می گیرد مضر است به طور مثال کنفرانس حامیان سوریه در دوحه و جلساتی که داشته اند و تلاش آنها برای تسلیح گروه های مخالف به تشنج ها در سوریه دامن می زند.

وی اظهار داشت: ما از اینکه کسانی که مدعی حل و فصل موضوع سوریه هستند به سمت دادن سلاح به گروه های تکفیری حرکت می کنند تعجب می کنیم اگر این کنفرانس (ژنو2) شکل بگیرد و از ایران دعوت شود ما نیز با ایده های خودمان در کنفرانس شرکت می کنیم که ایده های ما از همان ابتدا تلاش برای ایجاد گفتگوهای ملی و فراگیر برای تامین آرامش در سوریه بوده است.

احمدی نژاد هفته آینده به روسیه می رود/ دیدار با پوتین 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر محمود احمدی نژاد به روسیه در تاریخ 10 و 11 تیرماه گفت: رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در اجلاس سران تولید کننده گاز به روسیه سفر می کند و ملاقاتی با پوتین نیز خواهد داشت.

وی افزود: موضوعات متعددی بین ایران و روسیه وجود دارد در بحث همکاری های دو جانبه مسائل منطقه ای موضوع سوریه آسیا مرکزی قفقاز و دریای خزر و همچنین موضوعات بین المللی تبادل نظر و رایزنی با روسیه وجود دارد و مشورت ها بین دو کشور مستمر و سازنده است.

اظهارات آمانو یک بحث فنی است

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر آمانو در این باره که ایران خواسته است برای مذاکره با آژانس از طریق دبیرخانه هماهنگی هایی صورت گیرد و آمانو گفته نمی تواند چنین درخواستی را قبول کند بیان کرد: اظهارات آمانو یک بحث فنی است و این طور که شما عنوان کرده اید نبوده است.

وی افزود: این اظهارات مربوط به جزئیات مذاکرات ایران و آژانس و پیگیری مسائل از طریق دبیرخانه و شورای حکام اختلافات وجود دارد و به همین دلیل نیز گفت و گو ها ادامه پیدا کرده است.

خوشحالیم وزیر خارجه کانادا به اشتباه خود اعتراف کرد

خبرنگاری درباره اظهارات وزیر امور خارجه کانادا در پاسخ به ایمیل های انتقادی بعضی ایرانیان مقیم این کشور گفته است صدای انتخابات مردم ایران را شنیده است سوال کرد و عراقچی پاسخ داد: خوشحالیم که وزیر امور خارجه کانادا توجه دیگری به موضوع انتخابات در ایران کرده است و خوشحالیم که به اشتباه خود اعتراف کرده است و امیدواریم از این پس نیز با دید باز تری به تحولات نگاه کند.

ارائه گزارش کمیته پیگیری گفت و گوهای ملی سوریه در سفر به تهران

عراقچی در باره سفر اخیر کمیته پیگیری گفت و گوهای ملی سوریه به ایران و دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی و امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه گفت: کمیته پیگیری گفت و گو های ملی در سوریه سفری به ایران داشته است که این کمیته در پی نشستی که در ایران با مشارکت گروه های مردمی سوریه شکل گرفت ایجاد شد. این کمیته در ماه های گذشته در داخل سوریه مشورت هایی داشته اند و به نتایجی رسیده اند و البته هنوز در حال گفت و گو هستند نتیجه مشورت ها را در سفر به تهران با دبیر شورای عالی امنیت ملی و معاون وزیر امور خارجه مطرح کردند.

خانواده زندانیان خارج از کشور بدرفتاری با زندانیان را اعلام کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در این باره که در برخی زندان های جنوب شرق آسیا زندانیان ایرانی در قفس نگهداری می شوند بیان کرد: اداره کل ایرانیان در وزارت امور خارجه متصدی زندانیان ایرانی در خارج از کشور است و از نزدیک وضعیت زندانیان را دنبال می کند.

وی افزود: متاسفانه در حوزه جنوب شرق آسیا به دلیل وجود برخی گروه های مواد مخدر بعضی از هم وطنانمان گرفتار شده اند که البته صرفنظر از جرم آن ها حفظ حقوقشان در کشور خارجی و زندان، امکان دسترسی به وکیل شرایط مقبول در زندان ها حفظ بهداشت و... همواره در دستور کار وزارت امور خارجه بوده است.

وی با بیان این که ایرانیان در صورت ارتکاب به جرم طبق سیستم قضایی هر کشوری مورد رسیدگی قرار می گیرند بیان کرد: ما با تک تک کشورها رایزنی های مستمر داریم و با بسیاری از کشور ها مذاکرات مربوط به تبادل زندانیان را انجام داده ایم که در خیلی از کشورها نهایی شده و یا در حال نهایی شدن است که زندانیان بتوانند دوران محکومیت خود را بتوانند در ایران بگذرانند.

عراقچی ادامه داد: در بعضی از زندان ها شرایط محیطی مناسب نیست ما به دولت های مربوط تذکر داده ایم و اگر هر خانواده ای اطلاعی از وضعیت زندانیان و بدرفتاری با آن ها دارند به ما اطلاع دهند ما قبل از این که خانواده یا خود زندانی درخواست رسیدگی بدهد نمی توانیم وارد شویم در بین بعضی از زندانیان سوءتفاهم هایی وجود دارد که نمی خواهند سفارت ورود پیدا کند. اگر خودشان نخواهند ما نمی توانیم هیچ اقدامی انجام دهیم.

قرارداد گازی ایران و  پاکستان مشکلی ندارد 

خبرنگاری درباره توقف قرارداد گازی ایران و پاکستان و همچنین توقف کامل پروژه صادرات گاز مایع ایران از عراقچی سوال کرد و وی گفت: ایران صاحب دومین ذخایر گازی در دنیا است و یک کشور قدرتمند در عرصه صادرات گاز است ما از موسسین سازمان کشورهای صادر کننده نفت بوده ایم و صادرات گاز از طریق صادرات به کشورهای همسایه در اولویت قرار داده ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: قرارداد گازی با پاکستان وجود دارد خود قرارداد مشکلی ندارد و احداث خط لوله در پاکستان با تاخیر مواجه شده که با قرارداد ایران و پاکستان قرار شده جمهوری اسلامی در احداث خطوط کمک کند.

وی افزود: قرار داد گازی با ترکیه نیز ادامه داد و این قرار دادها با برخی از کشور ها در همسایگی و فراتر از آن نیز ادامه دارد. البته به دلیل تحریم برخی موانع وجود دارد اما وزارت نفت شرکت ملی گاز و وزارت امور خارجه برای غلبه بر این موانع تدابیری را به کار گرفته اند که بر این اساس توانسته ایم به خودکفایی و اعتماد به نفس بیشتر دست یابیم. به هر حال صادرات و معاملات با کشورهای همسایه ادامه دارد.

اجلاس دوحه توافقات محرمانه ای داشته است

وی در پاسخ به سوالی در این باره که در اجلاس دوستان سوریه در دوحه بحث ترور شخصیت های لبنانی و سوری در دستور کار قرار گرفته است بیان کرد: مهمترین خروجی اجلاس دوحه تامین اسلحه برای گروه معارض در سوریه بوده است. البته بعضی از کشور های حاضر در جلسه طبق اطلاعات ما با این مسئله موافقت نکرده اند.

عراقچی با بیان این که آنچه در دوحه اتفاق افتاد به تنش ها  در سوریه دامن می زند بیان کرد: این اتفاق علامت سوال بزرگی در مورد آمریکا و سایر کشورهای اجلاس دوحه ایجاد می کند که آیا واقعا به دنبال راه حل برای سوریه هستند.

وی افزود: اطلاع داریم که برخی توافقات محرمانه در این اجلاس صورت گرفته است و اگر صحبتی درباره ترور ها شده باشد جای تعجب دارد. البته ما اخباری در این زمینه دریافت نکرده ایم و فقط گفته شده توافقات محرمانه ای صورت گرفته است.

وی در این باره که رئیس پارلمان فلسطین اعلام کرده که سرنگونی بشار اسد از آزادی فلسطین با اهمیت تر است بیان کرد: هنوز صحت این مطلب را نمی دانیم اما اگر صحت داشته باشد جای تاسف دارد.

وی درباره حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به غزه بیان کرد: سیاست دردمنشی و جنگ طلبی جزء ماهیت رژیم صهیونیستی است و این رژیم به عنوان یک رژیم اشغالگر اگر به این قبیل حرکات ادامه ندهد توجیهی برای ادامه حیات خود ندارد.

عراقچی تصریح کرد: بهانه جویی های رژیم صهیونیستی از مردم غزه که تحت فشار و محاصره هستند و هر حرکتی که انجام می دهند برای تعیین سرنوشت خودشان است همواره محکوم است.

ایجاد تفرقه بین مسلمانان توطئه خارجی است 

وی در پاسخی به سوالی درباره رشد سلفی گری در سوریه اظهار داشت: ما ایجاد تفرقه ،جنگ ها درگیری های تاریخی و مذهبی و اعتقادی بین مسلمانان را یک توطئه خارجی می دانیم و معتقدیم دست هایی به ویژه رژیم صهیونیستی وجود دارد که این توطئه ها را تشویق می کند.

وی تاکید کرد: هر حرکتی در این مسیر محکوم است و امیدواریم جهان اسلام هر چه سریعتر به بینش درست برسد و اختلاف انگیزی و گروه های تکفیری را که عامل این اختلاف هستند، ترد کند.

وی گفت: علاقه ندارم از هیچ گروهی اسم ببرم ما مجموعه این گروه ها را تکفری می دانیم که به اختلافات دامن می زنند.

ایران و برزیل همواره روابط دوستانه داشته اند

خبرنگار یک روزنامه برزیلی در این باره که رئیس جمهور برزیل تا به حال هیچ اظهار نظری درباره انتخابات ایران نکرده و پیامی ارسال نکرده است و آیا این مطلب باعث می شود که روابط گرم دو کشور به سردی گرایش پیدا کند سوال کرد و عراقچی پاسخ داد: در این باره که رئیس جمهور برزیل پیام ارسال نکرده باشد و باید این مسئله را چک کنم اما به هر حال در صورت عدم ارسال پیام نیز این مسئله را ناشی از مشکلات داخلی در برزیل می دانیم. ایران و برزیل همواره روابط دوستانه داشته اند و هیچ مشکلی بین دو کشور وجود نداشته است.

وی افزود: حتی در موضوع هسته ای ارتباطی بین ترکیه ایران و برزیل شکل گرفت که طرف های غربی اجازه ادامه ندادند ما مشکلات برزیل را داخلی می دانیم که امیدواریم به زودی حل شود و یک جام جهانی شکوهمند با حضور ایران در این کشور برگزار شود.

کد خبر 2083482

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =