راه‌اندازی فازهای جدید پارس جنوبی با گاز فازهای قدیمی

با وجود آماده نبودن چاه‌ها و عدم نصب سکوهای دریایی فاز 15 و 16 پارس جنوبی در خلیج فارس، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از راه اندازی این دو فاز جدید پارس جنوبی با گاز تولیدی فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی که در دولت نهم راه اندازی شده، خبر می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، مقام معظم رهبری فروردین ماه سال 1390 در بازدید از روند ساخت و توسعه فازهای پارس جنوبی، خواستار تدبیر مسئولان صنعت نفت نسبت به تسریع و شتاب در طرح توسعه این میدان مشترک گازی شدند.

با این وجود طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی تیر ماه سالجاری وارد هفتمین سال اجرایی خود شده است و با گذشت بیش از 72 ماه هنوز امکان تولید و پالایش گاز طبیعی وجود ندارد.

بر اساس استانداردهای تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل حفاری چاه در خلیج فارس، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سکو و خطوط لوله دریایی به‌منظور انتقال و پالایش اولیه گاز و سپس احداث پالایشگاه ساحلی شامل مخازن ذخیره‌‌سازی، ردیف‌های شیرین سازی و واحدهای یوتیلیتی برای تامین آب، بخار و سرویس‌های جانبی است.

در حال حاضر پیشرفت ساخت پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی به حدود 92 درصد رسیده است به طوری که تاکنون تعدادی از مخازن ذخیره سازی و برخی واحدهای یویتیلتی در مدار بهره برداری قرار گرفته اما هیچ یک از ردیف‌های شیرین سازی گاز آماده راه اندازی نیستند.

در بخش حفاری چاه‌های دریایی هم اکنون هیچ یک از 24 حلقه چاه گاز دریایی به طور کامل تکمیل نشده و با وجود فعالیت 2 دستگاه دکل دریایی اما پیش بینی می‌شود تا پایان فصل تابستان امکان تکمیل تعدادی از این چاه‌های دریایی فراهم نشود.

اما ساخت، نصب و راه اندازی سکوهای دریایی فاز 15 و 16 چالش برانگیزترین بخش این مگا پروژه گازی است به طوری‌که با وجود نصب پایه سکوها اما هیچ یک از سکوهای دریایی در یارد بندرعباس ساخته نشده و تاکنون برای نصب در دریا حمل نشده است.

در حال حاضر به دلیل عدم به موقع تامین برخی از قطعات، ساخت و تکمیل سکوهای فاز 15 و 16 پارس جنوبی در یارد خرمشهر به صورت لاک پشتی در حال انجام است و با توجه به روند پیشرفت اجرایی امکان ساخت و نصب این سازه‌های غول پیکر در سالجاری وجود ندارد.

در همین حال محمدرضا زهیری مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اردیبهشت ماه سالجاری در گفتگویی از راه اندازی یک ردیف شرین سازی گاز پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در خردادماه سالجاری خبر داده و اعلام کرده بود: قرار است گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبی با ساخت یک خط لوله در فاز 15 و 16 پارس جنوبی شیرین شود.

با این وجود راه اندازی یک ردیف شیرین سازی با استانداردهای شرکت ملی نفت مبنی بر تعریف یک فاز استاندارد مغایرت داشته و راه اندازی واحد شیرین سازی آن هم با گاز تولیدی فازهایی که در دولت نهم افتتاح شده به منزله راه‌اندازی یک فاز جدید نیست.

از سوی دیگر در طول چهار سال گذشته تاکنون پروژه ای برای شیرین سازی گازهای ترش فاز 6 تا 8 پارس جنوبی تعریف و اجرایی شده است به طوری‌که گاز این فاز در پالایشگاه‌های فجرجم و بیدبلند یک منتقل و شیرین سازی می‌شود.

به گزارش مهر، هدف‌ از طرح توسعه نهایی فاز 15 و 16 پارس جنوبی توليد روزانه‌ 50 ميليون‌ متر مكعب‌ گاز طبيعي‌، 80 هزار بشكه‌ ميعانات‌ گازي‌، 400 تن گوگرد، سالانه بیش از یک میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها است.

کد خبر 2100534

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =