اختلال اضطرابی شایعترین بیماری روانی/ شیوع 13.6 درصدی افسردگی

دبیرعلمی سی‌امین کنگره روانپزشکی ایران گفت: اختلال اضطرابی با 15.6 درصد شیوع، از شایعترین بیماریهای روانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر غلامرضا حاجتی روز سه شنبه در حاشیه سی‌امین کنگره سالانه انجمن روانپزشکان ایران که در بیمارستان میلاد برگزار می شود، افزود: بر اساس طرح پیمایش سلامت روانی که در سال 89 و 90 انجام شده و شیوع انواع اختلالات روانی که مورد بررسی قرار گرفته است، شایعترین بیماریهای روانی شامل اختلال اضطرابی و اختلالات خلقی می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: بیماریهای روانی اختلال اضطرابی با 15.6 درصد شیوع بیشترین گروه بیماریهاست که شامل پنیچ (هول)، وسواس، استرس پس از حادثه و انواع فوبیا از شایعترین بیماریهای روانی است. این بیماریها در زنان 2 برابر مردان است و در کشور ما نسبت به بیشتر کشورهای دنیا شیوع‌ بیشتری دارد.

دبیر علمی سی‌امین کنگره روانپزشکی ایران ادامه داد: دومین گروه بیماریهای روانی شایع، اختلالات خلقی است که افسردگی عمده یا ماژور در راس آنهاست و میزان شیوع آن 13.6 درصد است.

حاجتی در رابطه با جامعه آماری طرح پیمایش ملی سلامت روان، گفت: این جامعه آماری شامل 8000 نفر از افراد 15 تا 64 ساله بوده و مربوط به سال 89 تا 90 است.

وی با اشاره به مصرف انواع مواد در افراد، افزود: یک میلیون و 500 هزار نفر از افراد مصرف‌ کننده انواع موادمخدر هستند که حدود 3 درصد از افراد جامعه را تشکیل می‌دهند. این افراد در جوامع شهری سنین پایین‌تر جامعه و در شرق کشور بیشتر از سایر گروهها هستند. همچنین افراد بیکار در سطوح اجتماعی و اقتصادی پایین‌تر تعداد بیشتری از مصرف‌کنندگان مواد مخدر را تشکیل می‌دهند.

حاجتی تصریح کرد: مصرف ماده تریاک و شبه تریاک بیشترین موادی است که افراد به مصرف آن گرایش دارند که این طرح قاطع‌ترین تحقیقات در زمینه مواد مخدر است.

وی گفت: از هر 4 نفر بیمار که در بیمارستانهای عمومی بستری می‌شوند، یک نفر دچار مشکلات روانپزشکی است.

کد خبر 2160278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =