توضیحات دکتر گلزاری درباره خانه­‌های سفید / توجه به مبانی اسلامی همواره مهمترین دغدغه­ ام­ بوده است

دکتر محمود گلزاری معاون ساماندهی وزارت ورزش و جوانان معاون با انتقاد از نسبت دادن عبارت «خانه­ های سفید» به وی در برخی رسانه ها توضیح داده است: عبارت «خانه­ های سفید» را خبرنگار یکی از جراید در سوال خود بیان کرد که در حقیقت تعبیر یکی از جامعه­ شناسان کشور در خصوص پدیده «هم­خانه بودن» است نه « خانه­‌های مجردی». متاسفانه بعد از این تحریف آشکار و به قاعده « چون احسن اوست اکذب او» عبارت « خانه­ های سیاه» را نیز از خودشان ساختند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در متنی که دکتر محمود گلزاری برای خبرگزاری مهر ارسال کرده آمده است: بعد از مصاحبه مطبوعاتی اینجانب در تاریخ چهارم دیماه و موضعگیری در خصوص پدیده «هم خانه بودن» تا امروز سه موج رسانه­ای راه افتاده که در خصوص آنها توضیح می­دهم.

موج اول: تنها چند روز پس از مصاحبه مطبوعاتی سایت مشرق نیوز و به نقل از آن سایت­های دیگری همچون تسنیم، جهان نیوز، هم­اندیشی، خیبرآنلاین، افسران جنگ نرم و... صحبت­های اینجانب را «در تعارض با آرا فرهنگ دینی و اسلامی» کشور دانست. این سایت در ابتدا با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سفر به خراسان شمالی در مذمت خانه­ه ای مجردی با سخنان اینجانب به گونه­ ای عمل کرده که گویی حرف­های بیان شده در مصاجبه مطبوعاتی در تعارض با فرمایشات معظم له است.

این سایت آورده است: « محمود گلزاری در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال روزنامه «شرق» درباره ظهور و بروز خانه‌های مجردی و زندگی جوانان زیر یک سقف بدون ازدواج می گوید: «این پدیده در دنیا رو به گسترش است و بخشی از آن به خاطر مشکلات ازدواج است. این مساله چندان در ایران فراگیر نیست اما می‌توان همان تعداد را هم سامان داد تا خارج از چارچوب اخلاقی و فرهنگی جامعه نباشند.»وی در ادامه تاکید کرد: «این موضوع چندان هم نگران‌کننده نیست و می‌توان آن را سامان داد. نباید آنها را به گوشه رینگ آسیب‌های اجتماعی ببریم و از دست بدهیم بلکه باید جوانان را در اردوگاه خودمان قرار دهیم.»

سایت مشرق در ادامه می­نویسد: «نکته جالب این پاسخ آن است که وی (یعنی بنده) خانه های مجردی را به عنوان «خانواده‌های سفید» در مقابل «خانه های سیاه» به عنوان خانه هایی که جوانان بر اساس فرهنگی ایرانی اسلامی و با شیوه مشروع و قانونی ازدواج می کنند؛ قرار می دهد.»

همانطور که ملاحظه می­ شود در نقل قول از صحبت­های اینجانب نه تنها مواضع ضد اسلامی و مغایر با فرهنگ ایرانی دیده نمی­شود بلکه چند مساله نمایان است: 1- این پدیده به رغم افزایش در سایر کشورها در ایران زیاد نیست.2- این پدیده را می توان طوری ساماندهی کرد تا خارج از چارچوب اخلاقی و فرهنگی جامعه نباشد. 3- نباید جوانان را از دست بدهیم بلکه آنها را باید در اردوگاه خودمان(یعنی نظام اسلامی) قرار دهیم.

متاسفانه این سایت و سایر سایت­های همسو در ادامه این مواضع در دروغی آشکار با نسبت دادن عبارت «خانه­ های سفید» به اینجانب دست به تحریف اتفاقات کنفرانس مطبوعاتی زدند.

عبارت «خانه­ های سفید» را خبرنگار یکی از جراید در سوال خود بیان کرد که در حقیقت تعبیر یکی از جامعه­ شناسان کشور در خصوص پدیده «هم­خانه بودن» است نه « خانه­‌های مجردی». متاسفانه بعد از این تحریف آشکار و به قاعده « چون احسن اوست اکذب او» عبارت « خانه­ های سیاه» را نیز از خودشان ساختند.

این در حالی است که با مراجعه به خبرگزاری­های رسمی کشور از جمله ایسنا، فارس، مهر، ایرنا، خبرآنلاین و... مشخص می­ شود که این عبارت به هیچ عنوان از اینجانب نیست و اصلا عبارت خانه­ های سیاه نیز در جلسه به کار برده نشده است.

البته اینجانب پس از شکل­گیری این هجمه­ ها قصد پاسخگویی در فضای رسانه­ ای کشور را نداشتم و تنها در جلسه­ ای در دفتر مقام معظم رهبری پاسخ مکتوب این تحریف را به برخی از مسئولان کشور از جمله معاون محترم اداره بررسی های دفتر مقام معظم رهبری، معاون محترم دادستان کل کشور، معاون محترم سازمان بسیج کشور، ریاست محترم پلیس امنیت اخلاقی، معاون محترم سازمان پیشگیری از جرم قوه قضاییه، معاون محترم سیما، معاون محترم سازمان تبلیغات اسلامی، معاون محترم وزیر کشور و مشاور محترم وزیر ارشاد اسلامی  ارائه کرده و متعاقب آن نیز این پاسخ را خدمت جناب آقای بیژن نوباوه نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ارسال کردم.

موج دوم: در یکی از برنامه­ های سیمای جمهوری اسلامی این تحریف به نقل از بنده گفته شد. بعد از آن نیز سرکار خانم  طبیب­ زاده نماینده محترم تهران در تذکری به « وزیر محترم ورزش و جوانان نسبت به اظهار نظر معاونت محترم این وزارتخانه در مورد خانه­های مجردی» واکنش نشان دادند.

مدیران ارشد سازمان صدا و سیما اینجانب را به عنوان همکار سابق خود سالهاست که می­ شناسند و از زمان پذیرش مسئولیت جدید نیز لطف بسیار داشته­­ اند و قرار است همکاری­های گسترده­ای میان وزارت ورزش و جوانان و صداوسیما صورت گیرد.

سرکار خانم طبیب­ زاده نیز سالهاست که با مواضع اینجانب آشنا هستند و در وزارت ورزش و جوانان تلاش کرده­ ایم از نظرات ایشان در مسائل زنان و جوانان استفاده کنیم. انتظار می­ رفت ایشان قبل از موضعگیری بر اساس مطالب بولتن­های خبری از خود اینجانب سوال می­ کردند تا سوء تفاهمی پیش نیاید.

موج سوم: پس از یک ماه از مصاحبه مطبوعاتی بار دیگر سایت دیده­ بان و این بار نیز به صورت زنجیره­ ای سایت­های همسویی چون صراط نیوز، جهان نیوز، افکار نیوز و.. با انتشار گزارشی با عنوان «رویکردهای وزارت جوانان؛ از اختلاط تا خانه مجردی»  نوشته ­اند:« اخیراً از وزارت جوانان دولت یازدهم، مواضعی به گوش می رسد که بر شدت این نگرانی می افزاید. مسئولین وزارت جوانان، با کتمان نگرانی مذکور، این پدیده را طبیعی دانسته و عامل اصلی آن را استقلال طلبی جوانان می دانند، که بایستی به آن احترام گذاشت. این موضع، زمانی نگران کننده تر می شود که از خانه های مجردی به عنوان خانواده های سفید یاد می شود و دغدغه مسئولین، حرکت به سمت قانونی و شرعی نمودن هم خانگی یک دختر و پسر می گردد.» 

به همین جهت و برای روشن شدن افکار عمومی و رفع نگرانی از متدین و آنانی که دغدغه­شان فارغ از خط­کشی­های سیاسی است نکاتی را عرض می­کنم:

«هم خانه بودن» نوعی از زندگی کردن یک دختر و یک پسر زیر یک سقف بدون تشریفات ازدواج رسمی است که به آن cohabitation  می­گویند و نباید آن را با خانه­ های مجردی که در بعضی موارد به مفهوم محل تجمع دختران و پسران بی­بند و بار به کار می­رود یکی دانست.

در اردیبهشت سال 90 در شماره 43 ماهنامه سپیده دانایی به مدیرمسئولی اینجانب ضمن نقد و بررسی این پدیده در سطح جهان  22 آفت هم­خانگی را منتشر کردیم. برخی از این آفت­ها عبارتند از:« احتمال بیشتر طلاق در زندگی مشترک، افسردگی و اضطراب، مسئولیت­پذیری کمتر، نارضایتی والدین و...»

آنچه در مصاحبه مطبوعاتی گفته اظهار نظر در خصوص پدیده «هم­خانگی» بود نه « خانه­ های مجردی».

اما در خصوص خانه­ های مجردی که منتقدان آن را دستمایه حملات خود قرار داده­اند باید بگویم که بنده نظراتم را در مهرماه سال 92 در گفت­وگو با سایت مقام معظم رهبری و در راستای تبیین فرمایشات معظم له بیان کرده­ام. در آن مصاحبه تفصیلی « افزایش ناراحتی­های فردی و اجتماعی، حس تنهایی، گرایش به انواع اعتیادها، کاهش مهارت­های اجتماعی، گرایش به رفتارهای پرخطر جنسی و بی­نظمی» را مهم­ترین آفات زندگی مجردی دانستم.

آنان که با یادداشت­ها و مواضع اینجانب در طول 30 سال گذشته آشنا هستند به خوبی می­ دانند که در خصوص مساله خانواده، جوانان و ازدواج همیشه توجه به مبانی اسلامی مهمترین دغدغه­ ام­ در تبیین این مسایل بوده است.

در پایان امیدوارم همه منتقدان و دلسوزان در مواضع خود به دور از گرایش­های سیاسی اخلاق و سیره امامان معصوم(ع) را مورد توجه قرار دهند. آنجا که امیر المومنین علی(ع) در خطبه 41 نهج البلاغه می­فرمایند: « اَیُّهَا النّاسُ، مَنْ عَرَفَ مِنْ اَخیهِ وَثیقَةَ دین وَ سَدادَ طَریق فَلایَسْمَعَنَّ فیهِ اَقاویلَ الرِّجالِ. اَما اِنَّهُ قَدْ یَرْمِى الرّامى، وَ تُخْطِىءُ السِّهامُ،  وَ یُحیکُ الْکَلامُ، وَ باطِلُ ذلِکَ یَبُورُ، وَ اللّهُ سَمیعٌ وَ شَهیدٌ : اى مردم، آن کس که از برادرش استوارى در دین و درستى راه را مى داند نباید گفتار بیهوده مردم را در حق او بشنود. بدانید که تیرانداز گاهى تیر مى اندازد و تیرش به خطا  مى رود سخن هم (هرچه باشد) اثر مى گذارد ولى نادرست آن از بین مى رود، و خداوند شنوا و شاهد است.

 

 

کد خبر 2223439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =