۲۴ اسفند ۱۳۹۲، ۱۰:۴۲

زارع:

قزوین به عنوان پایلوت الگوی مصرف آب در کشاورزی تعیین شد

قزوین به عنوان پایلوت الگوی مصرف آب در کشاورزی تعیین شد

قزوین - خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور گفت: با تعیین استان قزوین به عنوان پایلوت الگوی میزان مصرف آب در بخش کشاورزی امیدواریم روش مناسبی برای مدیریت منابع آبی اتخاذ شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه طرح مطالعاتی ارتقا و بهره وری منابع آب از طریق بهبود مدیریت تقاضا و عملیات اجرایی کشاورزی در شبکه آبیاری صبح شنبه با حضور مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور، استاد و مشاور طرح از دانشگاه Ict هلند، محمدرضا صفری رئیس سازمان جهاد کشلاورزی در سالن باغستان برگزار شد.

عباس زارع در این جلسه گفت: مدیریت آب لازمه توسعه بخش کشاورزی است و اگر به آن بی توجه باشیم دچار آسیب می شویم.

مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور گفت: طرح مطالعاتی ارتقاء و بهره وری منابع آب از طریق بهبود مدیریت تقاضا و عملیات اجرایی کشاورزی در شبکه آبیاری قزوین در این سازمان برگزار می شود و در سیاستهای کلان کشور بخش سازه ای طرح های آب و خاک در مدیریت بهینه مصرف آب مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با اشاره به این نکته که هم اکنون در کشور کشت محصولات کشاورزی 90 درصد به آب نیاز است که در کشورهای دیگر این میزان 40 درصد است اظهارداشت: مدیریت آب در کشور بحران خاص خود را دارد و تاکنون به دلیل نداشتن ابزار مناسب مدیریت خوبی در آن اعمال نشده است.

مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور یادآورشد: استان قزوین با داشتن موقعیت خاص خود در کشور به عنوان پایلوت الگوی میزان مصرفی آب تعیین شده است و امیدواریم با تعیین روشی مناسب بتوان به الگوی خوبی دست یافت و آب را مدیریت کرد.

وی بیان کرد: برای رسیدن به مدیریت مناسب در حوزه آب به ابزار مناسبی نیاز داریم تا بتوان میزان آب مصرفی را مشخص و متولی آب را هم تعیین کرد.

محمدعلی شریفی مشاور طرح و استاد دانشگاه Itc  کشور هلند هم  گفت: مدیریت منابع زمانی عملیاتی می شود که توسط بهره بردار در اراضی کشاورزی اجرا شود.

شریفی افزود: این مسئولیت عملیاتی باید به بخش خصوصی واگذار شود و برای بهبود نیاز به برنامه ریزی و پایش بهره وری منابع آب داریم.

وی یادآور شد: در اجرای طرح باید اصلاح محاسباتی فنی، ایجاد و ساختارهای لازم و اصلاح گردش کار و ایجاد ابزار مناسب لازم انجام شود.

پرفسور آلفرد اشتاین استاد و مشاور طرح ازدانشگاه  Ict هلند نیز به اهمیت کشاورزی و همچنین وضعیت مناسب کشاورزی مدرن استان قزوین اشاره کرد و اظهارداشت: اجرای طرح مدیریت آب باعث صرفه جویی در مصرف آب و حفظ محیط می شود.

در ادامه محمدرضا صفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و مجریان و مشاوران طرح با استاندار قزوین دیدار کردند.

مرتضی روزبه استاندار قزوین هم در این دیدار گفت: کشاورزی اولویت جدی کشور در توسعه پایدار و امنیت غذایی است و همه باید برای رفع موانه این بخش تلاش کنیم.

روزبه افزود: در سند اقتصاد مقاومتی امنیت غذایی نقش بسزایی دارد و با اجرای طرح های مدیریت آب به موفقیت هایی دست خواهیم یافت.

در این دیدار محمدرضا صفری رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گزارشی از وضعیت منابع آبی استان و همچنین لزوم اجرای طرح مدیریت بهره وری مناسب آب ارائه کرد.

عباس زارع مدیر عامل شرکت مهندسی آب و خاک کشور هم گفت: طرح مطالعاتی ارتقاء و بهره وری منابع آب از طریق بهبود مدیریت تقاضا و عملیات اجرایی کشاورزی در شبکه آبیاری قزوین با همکاری این شرکت و مشاور خارجی تهیه و در دست اجراست.

کد خبر 2256431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha