پرداخت تسهیلات 50 میلیونی مسکن از یک ماه دیگر

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جزئیات اختصاص تسهیلات بافت فرسوده به گروه‌های هدف، گفت: هفته آینده شیوه نامه این تسهیلات نهایی و تا یک ماه دیگر عملیاتی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سعید ایزدی در نشستی خبری با اشاره به شرایط واگذاری تسهیلات بافت فرسوده اظهار داشت: در فرآیند واگذاری این تسهیلات قرار است به ازای هر گونه تاریخی، میانی و پیرامونی سهمیه متفاوتی در نظر گرفته شود.

وی افزود: دومین موضوع اولویت بندی واگذاری ها است به طوری که در پهنه های پرخطر اختصاص وام سهمیه بیشتری دارد.

ایزدی با اشاره به اینکه سومین مرحله شیوه واگذاری ها است، افزود: در این مرحله تاکید بر حضور نهادهای تسهیل گر برای ارتباط بین مردم وزارت راه و شهرسازی و شهرداری است تا این سهمیه ها و اولویت بندی ها از این طریق به مردم اطلاع رسانی شود. همچنین مرحله چهارم به جریان انداختن سایر دستگاه ها در این موضوع است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کیفیت ساخت و ساز و استفاده از ظرفیت توسعه گران و انبوه سازان از شیوه هایی هستند که در تهیه شیوه نامه و دستورالعمل به صورت کامل به آن اشاره خواهد شد، گفت: به زودی شیوه نامه را تهیه می کنیم و امیدواریم در همین چارچوب به اهداف برسیم.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی حاشیه شهرها از موارد مورد تاکید در شیوه نامه خواهد بود، گفت: این بخش با تراکم زیاد و بافت های ریزدانه روبرو است، پس یکی از اولویت های اختصاص وام به شمار می رود.

ایزدی تصریح کرد: ما با گونه شناسی بافت‌ها سهمیه را اولویت بندی می کنیم، همچنین جلوی بارگذاری بیهوده در شهرها را می گیریم.

وی با اشاره به اینکه در شیوه سال های پیش متقاضی از هر جایی می توانست وام دریافت کند، گفت: اما در شیوه نامه جدید ساکنان محدوده های پرخطر باید در اولویت باشند که این محدوده ها شناسایی شده و اجرای بیش از 210 طرح مصوب در آنها اولویت دارد.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه شهرهایی در اولویت هستند که شهرداری ها هم پای دولت به این بافت ها توجه کنند، افزود: شهرداری‌ها با اجرای بسته های تشویقی و تخفیفی هم زمان با اعطای تسهیلات می تواند دولت را در اجرای این طرح کمک کند.

وی با تاکید بر نظارت بر کیفیت ساخت افزود: در سال‌های گذشته به کیفیت توجه نمی‌شد و برخی مواقع ساخت و ساز جدید کیفیت پایین تری نسبت به بافت فرسوده داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان به دنبال تضمین کیفیت و نظارت مضاعف بر این بافت ها هستیم.

وی با اشاره به پروژه های الگوسازی در بافت فرسوده، اظهار داشت: برای اولین بار در کشور به دنبال روشی هستیم تا شیوه صحیح ساخت را به ساکنان و مالکان بافت های فرسوده نشان بدهیم بنابراین از جامعه تخصصی خواستیم تا این الگوها را به ما معرفی کنند.

ایزدی خاطر نشان کرد: ما در کشور هیچ الگویی برای زندگی افراد کم درآمد نداریم، بنابراین به دنبال این هستیم تا ساخت و سازی مناسب این گروه ها در بافت فرسوده انجام گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از طرح نوسازان در محله های بافت فرسوده به اجرا رسید، گفت: در این محله ها ساختمان‌هایی 12 طبقه ساخته شد که به یک پایگرد باز می شدند در حالی که این شیوه ساخت نوسازی مناسب این گروه ها نیست.

ایزدی به استفاده از ظرفیت توسعه گران و انبوه سازان اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های بافت فرسوده ریزدانگی و بی کیفیتی در ساخت و ساز است، بنابراین سهمیه زیادی را به انبوه سازان اختصاص می دهیم تا وارد این حوزه شوند، زیرا آنها برای نوسازی به سمت تجمیع می‌روند.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه انبوه سازان هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده اند، بیان کرد: آنها هنوز خود را پیمانکار می دانند در حالی که یک فرآیند تخصصی را باید مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه از منابع هدفمندی یارانه ها برای این تسهیلات استفاده می شود، گفت: بانک مرکزی براساس مصوبه دولت موظف است که بانک عامل را تعیین کرده و سهمیه ها را به هر بانک ابلاغ کند.

ایزدی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی مکلف است براساس سهمیه ابلاغی در چارچوب شیوه نامه شرایط را برای معرفی واجدین شرایط اعلام کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تردیدی در اجرایی شدن این مصوبه نداریم، بیان کرد: تا پایان هفته آینده شیوه نامه و دستور العمل این تسهیلات را نهایی می کنیم و همزمان ابلاغ بانکی هم انجام می شود. بنابراین امیدواریم تا یک ماه دیگر این تسهیلات عملیاتی شود.

به گزارش مهر، هیات وزیران در جلسه اخیر خود به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و وزارت راه و شهرسازی با رعایت ماده 127 قانون برنامه پنجم و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن موضوع مصوب سال 1387 و قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری موضوع مصوب سال 1389 و به منظور احیاء، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت های فرسوده، نارکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی، تامین مسکن گروه های کم درآمد و زوج های جوان جمعا تا سقف یک میلیون و هشتصد هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم تصویب کرد:

1- میزان سقف تسهیلات تامین مسکن در کلانشهرها 500 میلیون ریال، مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 400 میلیون ریال و سایر شهرها 200 میلیون ریال است.

2- میزان سقف تسهیلات ودیعه اسکان موقت ساکنین در بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی در کلانشهرها 200 میلیون ریال، مراکز استان ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر 150 میلیون ریال و سایر شهرها 100 میلیون ریال می باشد. 10 درصد از سود تسهیلات موضوع این بند برعهده متقاضی می باشد. تعداد تسهیلات مورد نیاز در هر سال 60 هزار واحد و در مجموع تا پایان برنامه ششم 360 هزار واحد است.

3- معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی موظف است به میزان 9 درصد سود تسهیلات مسکن (موضوع بند 1 این مصوبه) و مابه التفاوت سود 10 درصد سهم متقاضی در ودیعه اسکان موقت (موضوع بند 2 این مصوبه) تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن در سال های 1393 و 1394 را از محل اعتبارات قانون هدفمند کردن یارانه ها در لایحه بودجه سنواتی برای پرداخت به بانک های عامل منظور و تضمین نامه مورد قبول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را صاد رنمایند، یارانه سود تسهیلات سهم دولت برای سال های بعد متعاقبا توسط هیات وزیران تعیین خواهد شد.

4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای پرداخت تسهیلات موضوع این مصوبه نسبت به تعیین بانک های عامل و سهمیه آزاد در هر سال به تعداد سیصد هزار واحد و در مجموع یک میلیون هشتصد هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم اقدام نماید.

5- وزارت تعاون، کار و رفاه و سازمان تامین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی مکلف اند در قالب تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی نسبت به تامین منابع و شناسایی گروه های هدف طرح به منظور تهیه مسکن در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری اقدام نمایند.

تبصره 1: پرداخت تسهیلات و یارانه های نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری با اولویت واگذاری مسکن به زوج های جوان، گروه های کم درآمد و زنان سرپرست خانوار می باشند که تاکنون از تسهیلات مسکن استفاده نکرده 

6- وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) مکلف است براساس سهمیه ابلاغ شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به توزیع استانی تسهیلات با هماهنگی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور (به تفکیک بانک های عامل تعیین شده) و شناسایی متقاضیان واجد شرایط و معرفی آنها جهت دریافت تسهیلات و نظارت بر ساخت و ساز در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اقدام نمایند.

7- بار مالی ناشی از اجرای این طرح برای تامین مابه التفاوت یارانه سود تسهیلات اعطا شده، از محل منابع حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب سال 1388 تامین خواهد شد.

به گزارش مهر، براساس این مصوبه، سقف تسهیلات خرید مسکن که 35 میلیون تومان است، فعلا تغییری نکرده است.

 

 

 

کد خبر 2390955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =