عراقچی از جزئیات عقب نشینی آمریکا در مذاکرات اخیر وین خبر داد

به گفته یک نماینده مجلس، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد با وجود اینکه آمریکا در مذاکرات نیویورک و وین قبول نمی کرد ایران بیش از 1300 سانترفیوژ روشن داشته باشد اما در مذاکرات اخیر پذیرفت که ایران 4000 سانتریفیوژ روشن داشته باشد.

جواد کریمی قدوسی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی با اشاره به حضور عراقچی معاون وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی گفت: عراقچی در پاسخ به ادعای افرادی که اعلام می کردند در مذاکرات هسته ای توافق حاصل و همه چیز تمام شده است 4 بار تاکیدکرد که این خبر صحت ندارد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: قشقاوی معاون پارلمانی وزیر امور خارجه هم در این جلسه گفت از ظریف در خصوص این ادعا سئوال کرده و وزیر امور خارجه هم این ادعا را تکذیب کرده است و گفته، هیچ متنی تا کنون از سوی طرفین به تایید نرسیده و به توافق نهایی در هیچ موردی نرسیده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی در خصوص پیشبرد مذاکرات ایران و آمریکا در مورد سانتریفیوژها اظهار داشت: به گفته عراقچی آمریکا در مذاکرات نیویورک و وین قبول نمی کرد که ایران بیش از 1300 سانتریفیوژ روشن داشته باشد اما در مذاکرات اخیر قبول کردند که ایران 4000 سانتریفیوژ روشن داشته باشد.

کریمی قدوسی گفت: عراقچی اعلام کرد که در مورد رفع کامل تحریم ها و حجم غنی سازی هنوز اختلافات ایران و آمریکا باقی است. ایران حدود 9400 ماشین روشن دارد و حدود 20 هزار سانتریفیوژ روشن که بعضی از آنها گاز تزریق شده و به برخی نشده است.

وی ادامه داد: نمایندگان در این جلسه تاکید کردند که یکی از خطوط قرمز نظام و رهبری انقلاب این است که برنامه موجود هسته ای ایران نباید یک گام به عقب برگردد، پذیرش شرط غربی ها مبنی بر خاموش کردن تعدادی از سانتریفیوژ ها مانند تعلیق غنی سازی است که چند سال پیش اتفاق افتاد.

عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: نزد ملت ایران پذیرفتنی نیست که خط تولیدی که در حال فعالیت است به بهانه مذاکرات تعطیل شود.

قدوسی بابیان اینکه نمایندگان در جلسه کمیسیون تاکید کردند باید همه تحریم ها یک جا لغو شود، گفت: نمایندگان معتقد بودند اگر قرار باشد تنها بخشی از تحریم های بانکی و اقتصادی برطرف شود و افراد و شرکت ها و قطعات و مسائل مربوط به انتقال تکنولوژی هسته ای تحریم باشد فایده ای ندارد.

وی اظهار داشت: ایران قصد دارد نیروگاه های جدید بسازد و سطح غنی سازی خود را افزایش دهد اینکه غرب به بهانه اینکه هنوز به ایران اعتماد نداریم تحریم ها را به عنوان ابزار فشار نگه دارد قابل قبول نیست.

قدوسی تاکید کرد: نمایندگان به وزارت خارجه اعلام کردند در هر توافقی میان ایران و غرب باید مسئله دست یابی ایران به 190 هزار سو سانتریفیوژ شفاف و بدون هرگونه ابهامی درج شود، بدین معنا که ایران ظرف مدت 7 سال بتواند قدرت صنعتی خود را به 190 هزار سو سانترفیوژ برساند.

عضو کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: عراقچی در این جلسه تاکید کرد که هیچ توافقی نشده، در موضوع آب سنگین اراک و فردو هم به هیچ توافقی دست نیافته ایم.

وی ادامه داد: عراقچی اعلام کرد سطح غنی سازی و تحریم ها بحث اصلی ما است ولی این موضوع بدان معنا نیست که در سایر مسائل مانند فردو، تحقیق و بازرسی ها و پروتکل ها به توافق دست یافته ایم.

 

کد خبر 2392475

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =