۱۹ آذر ۱۳۹۳، ۱۲:۵۴

متن مناظره منتشر نشده مصباح و سروش

متن مناظره منتشر نشده مصباح و سروش

بسیاری معتقدند که آیت الله مصباح و دکتر سروش هیچگاه با یک دیگر مناظره نداشته اند، اما به نظر می رسد واقعیت چیز دیگری است!

مجله مهر - مسعود شایگان: در سال های ابتدایی انقلاب، آیت الله «محمدتقی مصباح یزدی» و دکتر «عبدالکریم سروش» در کنار یک دیگر با نمایندگان حزب توده و دیگر افکار مخالف انقلاب ساعت ها مناظره و بحث داشتند. اما نوع رابطه میان این دو نفر هیچگاه به این شکل باقی نماند و در دوران اصلاحات جنجالی در رسانه ها میان آن ها شکل گرفت؛ تا جایی که بارها یک دیگر را به مناظره فراخوانند.

همین دعوت به مناظره سبب شد که بسیاری تصور کنند این دو نفر هیچگاه در مقابل یک دیگر به مناظره نپرداخته اند. اما برخی دیگر صحبت از مناظره ای غیرعلنی در موسسه امام خمینی به میان آورده اند.

«سید محمود نبویان» که از نزدیکان آیت الله مصباح است نقل می کند: «بارها به آقای سروش گفتم به جای فحش‌کاری بیا بنشینیم گفت‌وگو کنیم تا بحث روشن شود. اما ایشان نپذیرفتند. به آقای شبستری هم گفتم، ایشان همه جا گفت، شاگردان مصباح یزدی شمشیر زیر عمامه خود دارند؛ عمامه‌ام را برداشتم تا شاید ثابت کنم خبری از شمشیر نیست و او باید مناظره کند».

«قاسم روانبخش» که یکی از نزدیکان آیت الله مصباح بود در همان دوران در پاسخ به سوالی مبني بر آمادگي مصباح‌‏يزدي براي مناظره با سروش اظهار داشت: «در مقطعي از دوران اصلاحات، بحث مناظره داغ شد و دانشجويان دانشگاه‌‏هاي معتبر مانند تهران و اصفهان بحث مناظره آيت‌‏الله مصباح با دکتر سروش را مطرح کردند». روانبخش افزود: «مصباح در آن زمان چندين شرط را مطرح کرد که يکي از آنها، مشخص بودن موضوع مناظره و ديگري پخش مستقيم آن از شبکه يک سيما بود که سروش اين شروط را نپذيرفت!»

اما به واقع در دانشگاه اصفهان چه گذشته بود؟ «مرتضی رضائیان»، فعال رسانه ای اصول گرا، در وبلاگ خود به موضوع حضور آیت الله مصباح در اصفهان اشاره کرده و از قول روانبخش نقل می کند:

»چندی پیش در زمان حاکمیت اصلاح طلبان دکتر سروش در دانشگاه اصفهان ادعا کرده بود که با آیت الله مصباح در یک جمع خصوصی مناظره کرده و ایشان در آن مناظره بیهوش شده اند! هفته بعد که آیت الله مصباح به همان دانشگاه دعوت شده بودند همین سوال را دانشجویان از ایشان پرسیدند که ایشان لخند زدند و گفتند من از همین جا ایشان را به مناظره علنی دعوت می کنم تا معلوم شود چه کسی در مناظره غش می کند! شایان ذکر است که فرخ نگهدار  هنگام مناظره وی  و احسان طبری با آیت الله مصباح که در اوایل انقلاب انجام شد در میان ضبط برنامه غش کرد و ضبط برنامه به همین دلیل متوقف شد که پس از به هوش آمدن وی ضبط ادامه یافت.»

گفتنی است همچنین از حجت ‏الاسلام والمسلمين سيدهادی خسروشاهی نقل شده است که ایشان در زمان اوج گیری اظهارات سروش در رسانه ها مدعی شده است که پیش از این سروش این اظهارات را در مناظره با مصباح مطرح کرده و پاسخ شبهاتش داده شده است!

تا اینجا به نظر می رسد که مناظره میان این دو نفر شکل گرفته است و بر اساس شواهد موجود این مناظره در موسسه امام خمینی رخ داده است. اما متن مشخصی از این مناظره وجود ندارد. اما «سامان مهدور»، یکی از فعالین اصلاح طلب، نسخه ای از متن این مناظره را برای اولین بار در فیسبوک خود منتشر کرده است؛ مناظره ای که به نظر می رسد در اوایل دهه ۷۰ صورت گرفته است. در این نسخه موضوع مناظره «ارتباط میان طبیعیات و فلسفه» بوده که در فضایی کاملا علمی و محترمانه برگزار شده است.

برای دریافت متن کامل این مناظره اینجا را کلیک کنید.

کد خبر 2441009

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha