فرسایش خاک در اردبیل بیش از نرم کشوری است/عدم تعادل مرتع و چرا

اردبیل – مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان اردبیل تاکید کرد که فرسایش خاک در این استان بیش از نرم کشوری است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله محسن زاده ظهر چهارشنبه در نشست مشترک با اصحاب رسانه تصریح کرد: فرسایش خاک در استان اردبیل ۱۴ تن در هر هکتار است  و این مقدار بیش از میانگین کشوری است.

وی افزود: در رسوب نیز اردبیل رقم بیشتری به نسبت میانگین کشوری به خود اختصاص داده است و در حال حاضر رسوب در این منطقه ۴.۸ تن در هر هکتار است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان با اذعان به اینکه فرسایش به دو شکل آبی و بادی انجام می شود، ادامه داد: در استان اردبیل اکثر فرسایش به صورت آبی است.

محسن زاده با ذکر مثالی به شهرستان خلخال اشاره کرده که سطح فرسایش در آن بالا است و شیب و توپوگرافی منطقه در وضعیت فرسایش تاثیر گذار بوده است.

وی عمده دلیل فرسایش به ویژه در استان را تضعیف پوشش گیاهی عنوان و اضافه کرد: تلاش ما بر این است با اجرای طرح های آبخیز داری از این معضل بکاهیم.

مدیر کل منابع طبیعی و‌آبخیز داری استان معتقد است در این منطقه عدم تعادل بین چرا و مرتع و مازاد بودن دام از جمله عوامل تضعیف پوشش گیاهی است.

محسن زاده با اذعان به اینکه عملیات آبخیز داری در ۱۰۰ هزار هکتار و کمتر از ۱۰ درصد مقدار موجود انجام شده است، اضافه کرد: در ۳۱۴ هزار هکتار از یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی موجود مطالعات تفضیلی برای طرح های آبخیز داری انجام شده است.

وی ابراز امیداوری کرد با اجرای طرح های آبخیز داری بسیاری از مشکلات فعلی منابع طبیعی از جمله فرسایش کنترل شود.

به گفته این مسئول در سال جاری ۲۴ پروژه در قالب چهار طرح ملی و هفت پروژه در قالب چهار طرح استانی در حوزه آبخیز داری اجرا شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و‌آبخیز داری استان از آغاز عملیات اجرایی ۴۳ طرح جدید همزمان با هفته منابع طبیعی در استان خبر داد.

واگذاری اراضی دهکده سبلان مشکل قانونی ندارد

محسن زاده همچنین در خصوص نحوه واگذاری اراضی به نقشه برداری ۲۵ هزار هکتار و اخذ سند ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان اشاره کرد.

وی افزود: اخذ سند ۱۵ هزار هکتار دیگر از اراضی نیز در دستور کار است و برنامه ریزی منابع طبیعی به شکلی است که تا پایان سال ۹۵ سند تمامی اراضی استان مشخص شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تاکید دارد که در سال جاری تعداد واگذاری کاهش یافته و در عین حال مساحت واگذاری با افزایش همراه است.

محسن زاده با اذعان به ممیزی ۶۰ هزار هکتار از اراضی از تداوم و اتمام طرح ممیزی تا پایان سال ۹۵ خبر داد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکل معارض دو پروژه بزرگ فولاد مشگین شهر و دهکده سبلان افزود: در پروژه فولاد مشگین شهر بخشی در کروکی ماده ۵۶ قرار گرفته بود که طی جلسات متعدد سطح اراضی ملی آن به ۱۸ هکتار رسید.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان افزود: در حال حاضر منابع طبیعی به دنبال اخذ رای ماده واحده است که اگر ماده واحده به نفع منابع طبیعی رای دهد در واگذاری اراضی ملی مشکلی نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در غیر این صورت واحد تولیدی باید نظر معارضان را تامین کند.

محسن زاده در عین حال به طی روال قانونی در واگذاری اراضی دهکده سبلان اشاره کرد و گفت: هر زمینی که واگذار می شود حقوق عرفی بهره برداران تعیین می شود.

وی افزود: در این پروژه نیز با واحد تولیدی باید با مردم موافقت کند و در غیر این صورت منابع طبیعی حقوق عرفی بهره بردار را حساب می کند.

این مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر شکایت ۲۳ نفر از اهالی نسبت به واگذاری غیر قانونی زمین دهکده سبلان، تصریح کرد: هیچ شکایتی به دست ما نرسیده  و تمام مراحل قانونی واگذاری طی شده است.

کد خبر 2511556

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =