همدان در حسرت اثر ثبت شده در فهرست آثار جهانی است

همدان-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه همدان اثر ثبت شده جهانی ندارد، گفت: باید تلاش ها برای ثبت یک اثر از همدان در فهرست آثار جهانی تا رسیدن به هدف ادامه ابد.

به گزارش خبرنگار مهر، ریحان سروش مقدم شامگاه چهارشنبه در کمیسیون امور اقتصادی و سرمایه گذاری شورای شهر همدان با بیان اینکه کشور در حوزه گردشگری جوان است و به تازگی گردشگری از صنعت سوم به صنعت دوم رسیده است، بیان کرد: ایران در حوزه گردشگری در مراحل ابتدایی کار قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه وضع گردشگری در استان همدان خراب تر و زیر ساخت های گردشگری فراهم نبوده است، عنوان کرد: در گذشته تلاش شد که صنایع مولد و مادر به همدان آورده شود در صورتی که اگر فکری برای گردشگری همدان می شد اکنون بسیاری از مشکلات حل شده بود.

سروش مقدم با بیان اینکه هم اکنون که مدیریت شهری به سمت گردشگری رفته باید از این فرصت استفاده کرد، ادامه داد: برای رونق گردشگری در همدان زیر ساخت هایی لازم است اما بانک ها هنوز به صنعت گردشگری اعتقادی ندارند.

وی با بیان اینکه باید به صورت زنجیره کار کنیم و سفر و فرهنگ سفر را برای مردم جا بیندازیم، افزود: برنامه ای دو ساله با پنج میلیارد تومان اعتبار برای همدان شناسی مدنظر است که ۲.۵ میلیارد امسال و ۲.۵ میلیارد سال آینده هزینه می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه برای برنامه امسال دولت و شهرداری هر کدام یک میلیارد و بخش خصوصی ۵۰۰ میلیون تومان در نظر می گیرد، بیان کرد: سال آینده سهم بخش خصوصی افزایش پیدا می کند و یک میلیارد تومان می شود.

تبلیغات یک علم است که باید به آن درست پرداخته شود

ریحان سروش مقدم با بیان اینکه تبلیغات یک علم است که باید به آن درست پرداخته شود، عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلات این است که باید با استان های همجوار همراه باشیم که نیستیم.

وی یکی دیگر از مشکلات را وارد نشدن آثار تاریخی همدان در فهرست آثار جهانی عنوان کرد و با بیان اینکه استان همدان اثر ثبت شده جهانی ندارد، ادامه داد: همه باید تلاش کنند تا یک اثر از همدان نیز به ثبت جهانی برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه در همدان باید روی توانمند سازی دفاتر و آژانس ها بیشتر و روی جاذبه هایی که می تواند به توسعه همدان کمک کند و مدت زمان سفر به همدان را افزایش دهد، کار کنیم، بیان کرد: اگر روی کارگاه های صنایع دستی کار شود می توان مسافر را بیشتر در همدان نگه داشت.

سروش مقدم با بیان اینکه همدان سبقه تاریخ و فرهنگ و تمدن دارد اما چیزی برای عرضه ندارد، عنوان کرد: راهنمایان گردشگران در مکان های تاریخی می توانند با داستان سرایی مسافر را بیشتر در محل نگهدارند.

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه با بیان اینکه چند سالیست که شعار همه مسئولان استان مقوله گردشگری است چراکه گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: باید برای ایجاد صنعت سبز سرمایه گذاری صورت گیرد.

محمد تبریزی با بیان اینکه صنعت گردشگری به این دلیل صنعت سبز است که کمترین آلودگی زیست محیطی و مداخله دربافت های مختلف شهر را در بر دارد، بیان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا مسافرانی که از دیگر شهر ها وارد همدان می شوند مدت زمان بیشتری در همدان بمانند اما در حال حاضر بیشتر از دو روز ماندگاری در همدان برای مسافر کسالت آور است.

وی با بیان اینکه سال گذشته معافیت هایی برای ساخت هتل و اماکن مشابه در همدان درنظر گرفته شد و علارغم اینکه فکر می کردیم تسهیلات خوبی ایجاد کرده ایم اما استقبال خوبی نشد، بیان کرد: هرکس برای ساخت هتل و مهمان پذیر قدم برداشته در بدو امر احساس می کرد با حمایت و سرمایه گذاری سهل مواجه خواهد شد اما در عمل با مشکلاتی مواجه می شود.

کد خبر 2849527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =