چاپ؛ صنعتی که هنوز استاد-شاگردی اداره می‌شود

پیشکسوتان و فعالان در زمینه راه‌اندازی رشته‌های علمی حوزه چاپ و بسته‌بندیی معتقدند که این صنعت در ایران همچنان به صورت «استاد-شاگردی» اداره می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین نشست از سلسله نشست‌های هم اندیشی تخصصی علوم و فناوری چاپ همزمان با ۱۱ شهریور روز ملی صنعت چاپ، صبح چهارشنبه با عنوان «چاپ، همدلی دانشگاه، صنعت و دولت» به همت انجمن علمی فناوری چاپ ایران و با حضور رئیس دانشگاه شهید بهشتی دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم، رئیس اداره چاپخانه داران تهران، مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان و جمعی از پیشکسوتان و همچنین کارشناسان حوزه چاپ در دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد بیطرفان دبیر انجمن علمی فناوری چاپ ایران در سخنانی با اشاره به برگزاری اولین همایش علمی این انجمن در سال گذشته با عنوان علوم و فناوری چاپ در ایران، از برنامه ریزی برای برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی علوم و فناوری چاپ از چند ماه پیش در این انجمن سخن گفت و با اشاره به اینکه چاپ جزو صنایع راهبردی کشور محسوب می‌شود از اینکه به گفته او جایگاه این صنعت هنوز به درستی تبیین نشده است، گلایه کرد.

بیطرفان: نبود ارتباط عمیق بین صنعت چاپ و دانشگاه از آسیب‌های این حوزه است

وی اهمیت صنعت چاپ را در ترویج علم و گسترش آموزش در جامعه یادآور شد و با تاکید بر اینکه صنعت بسته بندی و تبلیغات در کشور می‌تواند بسیاری از آثار فرهنگی و هنری ایران را مستند سازی و به خارج از کشور معرفی کند، گفت: در شرایط کنونی که ما در حال سپری کردن تحریم‌های ظالمانه هستیم، این امید به وجود آمده است که در همه صنایع و از جمله صنایع چاپ و بسته بندی به شرایط مطلوب تری دست پیدا کنیم.

محمد بیطرفان

بیطرفان در عین حال نبود ارتباط عمیق بین این صنعت و دانشگاه را از آسیب‌های این حوزه برشمرد و گفت: تحولات و سرعت بالای تکنولوژی ایجاب می‌کند که ما هم به طور سریعی به سمت استفاده از دانش‌های جدید در صنعت چاپ حرکت کنیم. متاسفانه ما در صنعت چاپ از چهار عمل ریاضی یعنی جمع، ضرب، تقسیم و منها، بیشتر از منها و تقسیم استفاده کرده ایم در حالی که به نظر می‌رسد باید از دو عمل دیگر یعنی جمع و ضرب استفاده کنیم و به این ترتیب به هم افزایی علم و صنعت در این حوزه کمک کنیم.

دبیر انجمن علمی فناوری چاپ ایران همچنین با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم توسعه صنعت بسته بندی و فرآیندهای تکمیلی در دیدار اخیرشان با اعضای هیات دولت، خواستار توجه بیشتر نهادها و دستگاه‌های مسئول برای کیفیت بخشی به صنعت بسته بندی کشور شد.

اعلام حمایت وزارت علوم از تشکیل انجمن‌های علمی در حوزه صنعت چاپ

در ادامه محمود صادقی دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در سخنانی با اشاره به نقش تعیین کننده چاپ و شکل گیری تمدن و علم بشر بر اهمیت رعایت حق نشر و کپی رایت در این حوزه تاکید کرد و گفت: از آنجا که صنعت چاپ موجب نشر افکار و تکثیر ایده‌ها و انتقال عقاید مختلف به افراد می‌شد، دو بعد پیدا می‌کرد هم جنبه کارآفرینی و تجارتی داشت و هم بر انتقال عقاید اثر گذار بود.

به گفته این استاد حوزه حقوق مالکیت فکری به همین خاطر بود که در ابتدا در بریتانیا، امتیاز چاپ تنها به چاپخانه‌هایی که مورد تایید و مدنظر دربار بود، داده می‌شد.

محمود صادقی

صادقی افزود: در ابتدا از پروسه چاپ، چیزی به مولف تعلق نمی‌گرفت و صرفا چاپخانه داران بودند که از آنها بهره مند می‌شدند اما حدود دو قرن بعد مسئله حق مولف هم مطرح شد و امروزه پدیدآورندگان آثار از حقوق مالکیت اثر برخوردار می‌شوند.

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم در ادامه از حمایت این کمیسیون از انجمن‌های علمی که بتواند به صورت داوطلبانه و خودانگیخته به عنوان یک حلقه واسط بین صنعت و جامعه نقش ایفا کند و علم را به میان مردم ببرند، خبر داد و افزود: در حال حاضر ۳۴۸ انجمن علمی در کشور وجود دارد که در حوزه‌های مختلف علمی از جمله علوم پایه، علوم کشاورزی، علوم فنی مهندسی و آبخیزداری فعالیت می‌کنند.

علینقی: صنعت چاپ را آلوده نکنیم

در این نشست هم اندیشی ایرج استاد علی نقی رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران در سخنان کوتاهی با اشاره به خواستگاه صنعت چاپ و بسته بندی و اهمیتی که امروز کسب کرده است گفت: باید صنعت چاپ را ارزشمند شمرد و از آلوده شدن آن جلوگیری کرد.

همچنین غلامرضا شجاع مدیر عامل  شرکت تعاونی لیتوگرافان در سخنانی نیاز مبرم این صنعت را پژوهش‌های دانش بنیان دانست و ضمن اشاره به تکاپوی اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی حوزه چاپ و بسته بندی در عین حال از اینکه به گفته او اتاق اصناف هیچگونه توجهی به مشکلات این صنعت ندارد انتقاد کرد.

غلامرضا شجاع

وی گفت: از وزارت ارشاد هم گله مند هستم چراکه هر زمان که بحث سینما و مواردی از این دست پیش می‌آید، تا جا دارد به آنها کمک می‌کند ولی وقتی بحث یک مسئله مهم مانند صنعت چاپ و بسته بندی پیش می‌آید، حتی حاضر نیستند در یک چنین نشست تخصصی حضور فیزیکی داشته باشند.

استاد درویش پیشکسوت حوزه چاپ و از اولین کسانی که در راه اندازی رشته علمی چاپ در کشور فعالیت کرده است، از دیگر سخنوران این نشست بود که با اشاره به راه اندازی هنرستان چاپ در سال ۱۳۴۳ با استفاده از روابط فرهنگی با اتریش گفت: این هنرستان بیش از ۶۰ سال است که متخصصینی را در حوزه چاپ به این صنعت معرفی می‌کند.

طهرانچی: چاپ دیگر تنها یک فن نیست

در ادامه محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی با اشاره به اهمیت نشر در نگاه خداوند به طوری که پروردگاه به قلم قسم خورده است گفت: اولین فناوری که به عنوان یک فن و نه تکنولوژی به ایران وارد شد، صنعت چاپ بود که در دوران صفویه هم بالید اما اگر امروز ما به این حوزه تنها به عنوان یک فن نگاه کنیم، سرمایه‌ها و سرمایه گذاری‌های ما در خطر خواهد بود و صنعت چاپمان را به یکی از پرریسک ترین سرمایه گذاری‌ها تبدیل می‌کنیم.

وی گفت: انجمن‌های علمی حوزه چاپ می‌توانند مشاوری میان دانشگاه و این صنعت وارد عمل شوند و از آنجا که ما در دانشگاه شهید بهشتی گروه سلولز و کاغذ داریم، می‌توانیم یک کمیته‌های کاری علمی با هدف انجمن فعالیت‌های پژوهشی در حوزه صنعت چاپ تشکیل دهیم.

طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به ۱۸۰ هزار تحقیقی که در مقطع کارشناسی ارشد هر ساله در دانشگاه‌های تهران دفاع می‌شود، سهم صنعت چاپ را از این میان اندک ذکر کرد و خواستار تعامل بیشتر دست اندرکاران این صنعت با بخش دانشگاهی شد.

صنعت چاپ ایران هنوز استاد-شاگردی اداره می‌شود

در این نشست همچنین محمدلو از متخصصان و مدرسین حوزه صنعت چاپ با اشاره به سابقه ۴۴ ساله خود در تولید مرکّب، به عنوان یکی از اصلی ترین مواد لازم در صنعت چاپ و بسته بندی گفت: متاسفانه هنوز هم که هنوز است صنعت چاپ ما به صورت استاد- شاگردی اداره می‌شود. در حالی که در کشوری مثل آلمان علاوه بر تجربه اندوزی، افراد شاغل در این صنعت تحت آموزش‌های آکادمیک و دانشگاهی قرار می‌گیرند و بعد از حدود ۲۰ سال نمی‌توان آنها را یک استاد تمام دانست.

کد خبر 2902203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =