شیخ زکزاکی: عقلانیت و گفت‌وگو منطق جمهوری اسلامی است

شیخ زکزاکی که امسال در جشنواره امام رضا(ع) شرکت کرده بود گفت:جمهوری‌اسلامی باعقلانیت و بهره ازفرهنگ‌رضوی مسئله هسته‌ای را حل کرد؛این پیامی است که باید از ایران به کشورهای خود ببریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه که طبق آخرین اخبار (تا لحظه تنظیم این خبر) در حادثه خونین روز یکشبه شهر زاریا به شدت مجروح  و به شهر کادونا در شمال نیجریه منتقل شده و آخرین پسر و همسر و جمعی از یارانش نیز در این حادثه به شهادت رسیده اند، چندی پیش و در نخستین روزهای شهریور ماه به منظور شرکت در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به مشهد الرضا(ع) سفر کرد و در شب اختتامیه جشنواره، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از او به عنوان خادم نمونه فرهنگ رضوی تقدیر کرد.

شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی که سال ۱۹۵۳ در شهر زاریا در شمال شرقی نیجریه متولد شد ابتدا مالکی مذهب بود او اولین بار امام خمینی(ره) را در پاریس ملاقات کرد و یک سال پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۹۸۰ زمانی که دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه زاریا بود، در سمت معاون دبیرکل دانشجویان مسلمان آفریقا به ایران آمد و با امام خمینی دیدار و گفت و گو کرد. امام در آن دیدار قرآنی به او هدیه دادند و فرموند: برو و با قرآن مردم کشورت را هدایت کن». او پس از آن دیدار شیعه و شیفته مکتب تشیع شد.

باوجود اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط چند شیعه در نیجریه زندگی می کردند اما پس از انقلاب و با رهبری شیخ زکزاکی اکنون نیجریه به یکی از پر جمعیت ترین کشورهای شیعی جهان تبدیل شده است. شیعیان نیجریه که به واسطه شیخ زکزاکی شیعه شدند و به شدت به انقلاب، امام و مقام معظم رهبری ارادت دارند، در آفریقا به خمینیون مشهورند.

مبارزات شیخ زکزاکی سرویس های جاسوسی آمریکا و اسراییل و وهابی ها را از سالها پیش به شدت وحشت انداخته است تاجایی که تا وی تا کنون ۹ بار به زندان افتاده است که اخرین بارش در سالهای ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ بود. سه پسر او به نام های سید محمد، سید حمید و سید احمد در جریان راهپیمایی روز قدس سال گذشته به شهادت رسیدند و تنها پسر باقی مانده از شیخ، «سید علی» نیز همراه مادرش روز یکشنبه و در جریان یورش به منزل پدرش به شهادت رسیده اند.

در این یورش علاوه بر همسر و پسر شیخ زکزاکی، بیش از ۳۰۰ نفر از شیعیان نیجریه ای به شهادت رسیدند. شیخ محمد محمود توری رهبر مرکز ایالت کانو و معاون شیخ زکزاکی، ملام ابراهیم عثمان سخنگو و جمای گیلیما از رهبران ارشد شیعان نیجریه نیز در این یورش شهید شدند.

در جریان سفر شیخ زکزاکی به مشهد و حضورش در سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با وی دیدار و گفت و گویی انجام شده است که بخشی از این گفت و گوی منتشر نشده در ادامه می آید؛

شیخ زکزاکی در سخنانش درباره امام رضا(ع) گفت: صحبت کردن درباره امام رضا(ع) یا آنچه درباره ایشان مطرح است، صرفاً در کتاب ها و مقالات و همایش ها و انسان ها و ساختمان هایی که ما در آن زندگی می کنیم منحصر نمی شود. ما باید آن چنان که امام رضا(ع) فرمودند این رفتارها را در وجودمان نهادینه سازی کنیم. این آداب باید در رفتار ما متجلی شود. این خیلی مهم تر است. ادب، جهاد، عقلانیت، تلاش، صبر و ... را از حضرت یاد بگیریم و به آن عمل کنیم.

وی ادامه داد: وقتی ما به کشورهای خودمان برگردیم باید؛ این فرمایش امام رضا(ع) را که «خدا رحمت کند کسی که امر ما را احیا کند» وقتی از ایشان پرسیدند امر شما چیست؟ فرمودند: «معارف کلام ما را بیاموزند و به مردم یاد بدهند زیرا اگر مردم زیبایی های کلام ما را بشنوند و بشناسند قطعاً از ما پیروی خواهند کرد» عملی کنیم.

رهبر شیعیان نیجریه تصریح کرد: ما دو احیا در تاریخ زندگی ائمه داریم؛ یکی امام حسین(ع) و یکی حضرت رضا(ع). امام رضا(ع) در دوره خودشان دین را دوباره احیا کردند آن هم در شرایطی که افکار انحرافی وارد جهان اسلام شده بود. امام رضا(ع) به خراسان آمدند و این سرزمین را برای هجرت انتخاب کردند. در حقیقت حضورشان در مشهد حکمت الهی بود و خداوند می خواست ایشان به این سرزمین بیایند در غربت زندگی کنند در غربت به شهادت برسند و در سرزمینی غریب مدفون شوند. این ها همه حکمت الهی بوده است.

وی اظهار کرد: خداوند عالم آل محمد(ص) به این سرزمین آورد و به عقیده من امام رضا(ع) پا به خاک خراسان گذاشتند تا عقاید انحرافی متعددی که بر جهان اسلام حاکم شده بود مثل تحریف یهودیت و مسیحیت و ... را از بین ببرند. ایده های خلافی که هنوز هم ادامه دارد. مثل همین نکته که می گویند قرآن شیعیان تحریف شده یا بعضی ها اعتقاد دارند قرآن اصلاً به پیامبر نازل نشده است.

شیخ زکزاکی تصریح کرد: تنش و خشونت در جهان به اوج خود رسیده اما منطق امام رضا(ع) منطق گفت و گو و عقلانیت است و در دوران ما جمهوری اسلامی ایران با تأسی به همین عقلانیت و فرهنگ رضوی به پیش می رود و موفق می شود. جمهوری اسلامی با بهره گیری از عقلانیت و فرهنگ رضوی، مساله هسته ای را روی میز حل کرد و این پیامی است که ما باید از این کشور با خودمان به کشورهایمان ببریم.

کد خبر 3000327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =