۵۵ درصد صادرات آذربایجان غربی به عراق انجام می شود

ارومیه – رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر ۵۵ درصد صادرات آذربایجان‌غربی به عراق انجام می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفرصادق اسکندری بعد از ظهر یکشنبه در جلسه کارگروه صادرات غیرنفتی آذربایجان غربی با بیان اینکه ۹۱ درصد صادرات استان آذربایجان‌غربی به کشورهای ترکیه و عراق انجام می‌شود افزود: از این میزان ۵۵ درصد صادرات به عراق و ۳۶ درصد نیز به کشور ترکیه انجام می شود.

وی با اشاره به بیشترین اقلام صادراتی استان گفت: در این رابطه انواع آب میوه و کنستانتره با ۱۲ درصد، سیمان چهار، سیب تازه سه، انواع سنگ‌های معدنی با دو درصد و ۷۴ درصد باقی‌مانده، سایر کالاهای صادراتی از استان به کشورهای جهان را شامل می‌شود.

اسکندری با بیان مهمترین موانع و مشکلات صادراتی کشور عنوان کرد: متاسفانه ۷۵ درصد صادرات کشور تنها به شش کشور دنیا انجام گرفته و ۹۱ درصد صادرات استان نیز به دو کشور عراق و ترکیه صورت می‌گیرد که این خود یکی از چالش‌های اساسی در حوزه صادرات کالاهای غیرنفتی محسوب می‌شود.

 

اسکندری بیان کرد: بنابراین انحصاری و محدود بودن صادرات کشورمان در بازارهای خارجی ناشی از عوامل محیطی خارجی از جمله مسئله بازار عراق و وجود بی‌نظمی در این کشور، کاهش درآمدهای نفتی و در نتیجه کاهش قدرت خرید، افزایش موانع غیرتعرفه ای و ممنوعیت واردات برخی کالاها توسط کشور عراق به شمار می‌رود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی افزود: علاوه بر آن تعطیلی بازارچه مرزی به ویژه سرو و ایجاد وقفه در صادرات با کشور ترکیه و نیز با توجه به اینکه در گذشته سالانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار از وجود تجارت چمدانی عاید استان می‌شد، با بسته شدن مرز و بازارچه سرو این مسئله مهم دچار مشکل شده است.

وی با اشاره به موانع صادراتی درون مرزهای کشور اظهار داشت: در این رابطه نیز بحث قوانین و بخش‌نامه‌های موردی از جمله صادرات سیب در مقابل واردات موز، مشکلات مرزی و نبود سامانه آماری و نیز نبود تجهیزات بازرسی ایکس‌ری از سایر مشکلات و مسائل پیش‌رو محسوب می‌شود.

اسکندری به بیان چالش‌های توسعه تجارت خارجی پرداخت و اعلام کرد: در این باره عدم وجود شرکت‌های خدمات تخصصی صادرات محور با توجه به اینکه ۷۰ درصد صادرات استان بر عهده افراد حقیقی است و نیز مسئله بسته‌بندی و انبارداری نیز از سایر چالش‌های پیش‌رو محسوب می‌شود.

وی تهیه گزارشات از آخرین وضعیت موجود تجارت خارجی استان و پایش دائمی این موارد، احصاء مسائل و مشکلات مربوطه و ارائه به مراجع زیربط برای رفع آنها، مطالعه فرصت‌های بازارهای هدف صادراتی به ویژه تنوع‌سازی بازار، تشکیل بانک‌های اطلاعاتی در بحث کالایی بازار و نیز حمایت از اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری را از جمله اقدامات این سازمان در سالجاری برشمرد.

اسکندری با بیان اقدامات برون‌سازمانی گفت: حمایت از تشکیل و توسعه شرکت‌های مدیریت صادرات، طراحی و تدوین برنامه راهبردی تشکل‌های صادراتی و نیز کمک به افزایش سطح علمی اعضای هیئت مدیره و تشکل‌های اجرایی از اقدامات برون‌سازمانی امسال محسوب می‌شود.

وی افزود: در همین رابطه وجود مشوق‌ها و تامین مالی برای توسعه صادرات غیرنفتی، تکمیل زیرساخت‌های صادراتی به ویژه در مرزها، بهبود فضای کسب و کار، مدیریت صادرات در سطح ملی و رفع موانع روان‌سازی طرح‌ها از الزامات اجرایی کشور به شمار می‌رود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی با اشاره به اهداف صادراتی استان اظهار داشت: ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی صادراتی و محصولات عاری از سموم و آفت نباتی، حضور در بازارهای جهانی و جذب سرمایه گذار به منظور ارتقاء تولیدات داخلی صادرات‌گرا و نیز قیمت‌های رقابتی از اهداف صادراتی آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود.

کد خبر 3690209

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha