واگذاری ممیزی به ناشران کتاب ناشی از ضعف وزارت ارشاد است

مدیر انتشارات هزاره ققنوس با اشاره به واگذاری ممیزی کتاب به ناشران گفت: در حقیقت این مسئله ناشی از ضعف وزارت ارشاد است که می خواهد از مجوزهایش دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع واگذاری ممیزی به ناشران با حضورعبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات محراب قلم و رضا حاجی آبادی مدیر انتشارات هزاره ققنوس به روی آنتن رفت.

حاجی آبادی در ابتدای این برنامه، با بیان اینکه قائل به این نیستم که روزنامه ها را جدا از کتاب ببینیم، گفت: با وجود اینکه بسیاری نگاه های یکسانی دارند اما برخورد وزارت ارشاد در این دو حوزه کاملا متفاوت است. در رسانه مکتوب که زمان انتشارشان کمتر و تعداد تیراژشان بالاتر است، نظارتی پیش از چاپ ندارند اما در کتاب چنین نظارتی دارند.

وی افزود: این مسئله به اصل ۲۴ قانون اساسی بر می گردد که اشاره شده است مطبوعات برای انتشار مطالب آزاد هستند مگر اینکه مخل امنیت و قانون باشند. در انتهای آن، بخش ممیزی و تعیین و تکلیف آئین نامه چاپ یا عدم چاپ روزنامه و کتاب را به وزارت ارشاد واگذار کرده است. این وزارت خانه نیز در همین خصوص دو قانون یعنی قانون مطبوعات و قانون ضوابط نشر را اجرا کرده است.

مدیر انتشارات هزاره ققنوس از وجود آفت ها و مزایای مختلف در اجرای طرح واگذاری ممیزی به ناشران گفت و اظهار داشت: بستگی به نوع عملکرد و نوع تفویض، بنده ممکن است با آن موافق باشم. ارشادی که گاهی اوقات مجوز برگزاری یک کنسرت را می دهد اما جای دیگر اجازه برگزاری این کنسرت را نمی دهد،تمام تلاش خود را می کند تا فرافکنی کند و بخشی از وظایف را بر عهده ناشر بیاندازد.

این مدیر نشر گفت: در حقیقت این مسئله ناشی از ضعف وزارت ارشاد است که می خواهد از مجوزهایش دفاع کند. قطعا اگر با این نگاه جلو برویم، کسی که ضرر خواهد کرد، ناشران خواهند بود زیرا پیش از این باید به مجموعه رسمی مانند وزارت ارشاد پاسخگو می بودند ولی الان باید به خیلی ها پاسخگو باشند.

در ادامه این برنامه، عبدالعظیم فریدون با بیان اینکه سال ها اعتراض می کردیم که چرا کتاب مثل روزنامه و مجله نیست، گفت: امروز که کتاب مثل روزنامه شده است می گوییم چرا مثل روزنامه شده است. به نظر می رسد این آئین نامه به دقت خوانده نشده است و اگر خوانده می شد خیلی از ابهامات، برطرف می شد.

وی تصریح کرد: همه تلاش این است که آن اتفاقاتی که در خصوص روزنامه ها می افتد درباره کتاب نیز بیافتد ولی با یک شیب ملایم زیرا در حوزه کتاب حساسیت هایی وجود دارد.  

مدیر انتشارات محراب قلم با اشاره به آئین نامه تدوین شده در این خصوص، اظهار داشت: هیچ اجباری وجود ندارد که حتما ناشران کتاب ها را بدون ممیزی خودشان تولید کنند و اختیار دارند که ناشر می توانند کتابی را که نسبت به آن تردید دارد، به اداره کتاب منتقل کند تا مجوز بگیرد.

این مدیر نشر با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان داشت: نظارت بر عهده هیئتی است که باید توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تائید شود. تا به امروز این کارگروه ها در وزارت ارشاد متمرکز بودند ولی امروز گفته می شود دیگر مهم نیست این کارگروه در کجا مستقر شده باشد و می تواند در داخل یک انتشاراتی باشد اما باید به تائید هیئت نظارت رسیده باشد. اگر ناشر امتیازات لازم را داشت، می تواند کارگروه را معرفی کند.

فریدون به دسته بندی کتاب ها برای مجوز بر اساس این آئین نامه اشاره داشت و گفت: ابتدا کتب دولتی، بعد کتب آموزشی و کمک آموزشی باید بررسی شود. بعد از اینها،  کتاب های دین، عرفان و فلسفه قرار دارند. مرحله سوم کتب علوم اجتماعی، روانشاسی و هنر است و در مرحله چهارم ادبیات، شعر و داستان است. البته اینها زمانی مورد تائید است که ناشر ویژگی های لازم را داشته باشد. در این حالت ناشر می تواند کتاب هایی که می خواهد را خودش بررسی و مجوز لازم را اعطا کند و آنهایی که نمی خواهد را به وزارت ارشاد بدهد.

برنامه گفتگوی فرهنگی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه رادیویی گفتگو پخش می شود.

کد خبر 3735047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =