تعویق در نمایشگاه پخش و فروش کتاب/ انتصابات جدید در کتابخانه ملی

تعویق در برگزاری نمایشگاه پخش و فروش کتاب و انتصابات جدید در کتابخانه ملی از جمله اخبار مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: مرور اخبار کتاب در این هفته را با خبر مربوط به تعویق نمایشگاه پخش و فروش کتاب آغاز می کنیم.

روز شنبه این هفته خبری منتشر شد مبنی بر این که اعتراض‌ها به برگزاری نخستین نمایشگاه پخش و فروش کتاب به جهت آنچه مغایرت آن با مصالح و منافع صنف کتابفروش عنوان شده بود، آن را به تعویق انداخت.

به این ترتیب اعلام شد اولین نمایشگاه تخصصی پخش و فروش کتاب که قرار بود از ۲۴ تا ۲۸ آبان ماه در مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار شود، به دلیل پیشامد برخی مشکلات، این نمایشگاه در زمان دیگری برپا خواهد شد.

بر اساس این گزارش، روابط عمومی مصلای امام خمینی(ره) اعلام کرد: از آنجایی که رویکرد اصلی مصلی در این نمایشگاه، حمایت از نشر و فرهنگ مکتوب و تلاش برایحضور کتابفروشان و مراکز پخش بود و با توجه به انعکاس برخی اخبار و واکنش‌های غیرمنتظره، تصمیم گرفته شد تا به منظور بررسی‌های بیشتر، برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی پخشو فروش کتاب تا اطلاع ثانوی به تعویق بیفتد.

موضع ارشاد درباره نمایشگاه پخش و فروش کتاب

همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزیر ارشاد هم در بازدید از نمایشگاه مطبوعات در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برگزاری این نمایشگاه که البته با مخالفت صنف ناشران. و کتابفروشان برگزاری آن به تعویق افتاده است، گفت: معاونت فرهنگی، دخالتی در این طرح ندارد و نمایشگاه یادشد از طرف بخش خصوصی مطرح شده که اتحادیه ناشران، آن را در تعارض با منافع صنف خود تلقی کرده است.  

انتصابات جدید در کتابخانه ملی

سید رضا صالحی امیری که طی روزهای گذشته با رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزارت ارشاد منصوب شده، همچنان در مدیریت کتابخانه ملی فعالیت داشته و این هفته انتصاباتی داشت.

به این ترتیب، طی احکامی، مدیرکل توسعه منابع انسانی، مدیرکل خدمات آرشیوی و مدیرکل امور حقوقی، مجلس و استان های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با حکم صالحی امیری، منصوب شدند.

حضور ایران در نمایشگاه کتاب وین

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران روز دوشنبه این هفته اعلام کرد در شانزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب وین شرکت می‌کند.

شانزدهمین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب وین از ۹ تا ۱۳ نوامبر ۲۰۱۶ برابر با ۱۹ تا ۲۳ آبان ماه سال جاری در فضایی به مساحت هشت هزار و هشتصد متر مربع برگزار می‌شود. جمهوری اسلامی ایران نیز امسال برای چهارمین بار در این نمایشگاه شرکت می‌کند.

درگذشت محسن بخشی

گزارش این هفته همان طور که اشاره شد، حاوی دو خبر درگذشت از اهالی فرهنگ و قلم است. البته خبر اولین درگذشت، مربوط به هفته گذشته است اما به دلیل این که در روزهای پایانی هفته گذشته حادث شد و در گزارش هفته پیش نیامد، در این گزارش آن را مرور می کنیم.

حاج محسن بخشی از بنیانگذاران نشر آگاه و از پیشکسوتان نشر کتاب در کشور، پس از عمری خدمت به عرضه نشر و کتاب، شب گذشته دار فانی را وداع گفت. بخشی به دلیل کهولت سن، ضعف جسمانی و عفونت شدید ریوی،   پنجشنبه شب ۱۳ آبان دار فانی را وداع گفت. زنده‌یاد بخشی بیش از ۵۰ سال در حرفه کتابفروشی و نشر کتاب اشتغال داشت. وی از سال ۱۳۲۰ در انتشاراتی‌های مختلفی مانند صفی‌علیشاه، معرفت، نیل و آگاه، فعالیت کرده است.

درگذشت توران میرهادی

توران میرهادی از بنیانگذاران شورای کتاب کودک و فرهنگ نامه کودکان و نوجوانان بعد از ظهر  سه شنبه این هفته ۱۸ آبان در گذشت. میرهادی در روز ۲۷ شهریور بر اثر سکته مغزی در بیمارستان بستری و از طرف پزشک معالجش ملاقات ممنوع شده بود.

میرهادی در کلاس‌های تربیت مربی کودک در شهرهای مشهد، تبریز، رشت و تهران درس می‌داد و با «اداره مطالعات و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش» و «سازمان کتاب‌های درسی» در زمینه آزمایش کتاب‌های درسی نو و تدوین کتاب‌های درسی و برنامه ریزی درسی دوره ابتدایی همکاری داشته است.

برگزاری نشست خبری هفته کتاب

یکی از خبرهای مربوط به هفته کتاب، نشست خبری این دوره این رویداد است که در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد. به این ترتیب، نشست خبری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب ظهر امروز سه‌شنبه ۱۸ آبان با حضور مجید غلامی جلیسه مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و دبیر هفته کتاب امسال در تالار گفتگوی شماره یک نمایشگاه مطبوعات در مصلی تهران برگزار شد.

برگزاری دومین نشست شورای تخصصی بیست و چهارمین هفته کتاب

دومین نشست شورای تخصصی بیست و چهارمین هفته کتاب هم روز یکشنبه این هفته با حضور سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

این برنامه در محل سرای اهل قلم و با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و در این نشست سید عباس صالحی،  معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به تبیین برنامه‌های وزارت ارشاد در هفته کتاب پرداخت.

ارسال ۷۵ هزار کتاب جدید به کتابخانه‌های عمومی

مدیرکل منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از آغاز ارسال کتاب‌های طرح انتخاب کتابدار ۲ و ارسال ۷۵ هزار کتاب جدید به به کتابخانه‌های عمومی کشور خبر داد.

طرح انتخاب کتابدار ۲ در مرداد ماه سال گذشته در سطح کتابخانه‌های عمومی نهاد برگزار شد و در مجموع حدود ۲۳۰۰۰ عنوان در ۷۵۰۰۰ نسخه کتاب از سوی کتابداران انتخاب و فرآیند ارسال آنها به کتابخانه‌های عمومی آغاز شده است.

آغاز داوری جایزه‌ ابوالحسن نجفی

هیئت داوران جایزه زنده‌یاد ابوالحسن نجفی اولین جلسه داوری این جایزه را در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار کردند. این خبر هم از اخبار روز سه شنبه این هفته بود و به موجب اطلاعات آن، نخستین جلسه‌ هیات داوران جایزه‌ ابوالحسن نجفی با حضور مهستی بحرینی، عبدالله کوثری، محمود حسینی‌زاد، مژده دقیقی و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. جایزه‌ ابوالحسن نجفی از بهمن امسال و در سالگرد درگذشت استاد ابوالحسن نجفی به بهترین ترجمه‌ رمان و مجموعه داستان کوتاه منتشر شده در سال ۱۳۹۴ اهدا می‌شود.

صبحت های یوسا درباره نوبل گرفتن باب دیلن

ماریو بارگاس یوسا نویسنده مشهور پرویی و برنده جایزه ادبی نوبل با حضور در مانیل در جمع خبرنگاران درباره مسایل مختلف به صحبت پرداخت که یکی از موضوعاتش، نوبل گرفتن باب دیلن بود. این خبر روز سه شنبه منتشر شد و به موجب اطلاعات آن، یوسا گفت: من باب دیلن را به عنوان یک خواننده تحسین می‌کنم. ترانه‌هایش را بسیار دوست دارم. اما فکر نمی‌کنم او نویسنده بزرگی باشد. فکر می‌کنم نوبل ادبیات متعلق به نویسندگان است، نه متعلق به خواننده‌ها. او البته صحبتش را با لبخندی به پایان برد.

رسیدن جایزه گیلر کانادا به نامزد بوکر

یکی از خبرهای بین المللی این هفته که مربوط به یک جایزه ادبی هم می شود، خبر اهدای جایزه گیلر کانادا بود. به موجب این خبر، جایزه گیلر کانادا که از معتبرترین جوایز ادبی این کشور است، «مدلاین تین» فینالیست جایزه بوکر را به عنوان برنده این دوره خود انتخاب کرد.

این جایزه برای کتابی با عنوان «نگو هیچ چیزی نداریم» به تین اهدا شد. کتاب مذکور درباره زن جوانی است که پس از حوادث میدان تیان‌آنمن چین، کشورش را ترک می‌کند. جایزه ۱۰۰ هزار دلاری گیلر در تورنتو از سوی پنج فردی که هیات داوران این دوره را تشکیل داده‌اند به این نویسنده اهدا شد.

اهدای جایزه ادبی مدیسی به ایوان ژابلونگا

روز یکشنبه این هفته خبر مربوط به جایزه مدیسی در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت و به موجب آن اعلام شد که ایوان ژابلونگا به عنوان برنده جایزه ادبی مدیسی فرانسه انتخاب شد. ژابلونکا که پیشتر با دریافت جایزه «لو موند» برای «لاتیتیا و پایان بشر» تجلیل شده بود، این بار برای همین رمان از انتشارات ترشهلود به عنوان برنده جایزه معتبر مدیسی ۲۰۱۶ انتخاب شد.

این نویسنده که در تاریخ ۷ سپتامبر یعنی کمتر از دو ماه پیش برنده چهارمین دوره جایزه «لوموند» شده بود، چهارشنبه (سوم نوامبر) جایزه مدیسی را دریافت کرده است. وی در رقابت با شماری از نویسندگان که به عنوان فینالیست این رقابت انتخاب شده بودند به عنوان برنده امسال انتخاب شد.

کد خبر 3819695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =