نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان آذرماه جاری تدوین می‌شود

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تهیه و تدوین نظام مالی اقتصاددانش بنیان در آذر ماه جاری از سوی معاونت علمی تهیه و تدوین و تقدیم آن به هیات دولت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری، با اشاره به اهمیت تدوین نظام مالی اقتصاد داشن بنیان اظهار کرد: از حدود دو ماه پیش بر اساس بند دو مصوبه هیات وزیران مقرر شد تا نظام مالی اقتصاد دانش بنیان در کشور تهیه شود که مسئولیت تهیه وتدوین این نظام مالی بر عهده معاونت علمی قرار گرفت.

وی درباره جزئیات تعریف شده در نظام مالی اقتصاد دانش بنیان گفت: در این نظام مالی نگاه ما به بحث بازار پول، بانک ها، نظام پولی، بازار سرمایه و فراهم کردن ظرفیت های لازم برای بورس، بسترهای مورد نیاز برای صدور ضمانت نامه های سهل برای شرکت های دانش بنیان و موضوع ضمانت نامه های اعتباری و پیش پرداخت است.

دلیری بیان کرد: در این نظام مالی نگاه ما به اجرایی شدن روش های تامین مالی جدید مانند روش Crowdfunding (تامین مالی جمعی) که از طریق بستر اینترنت برای پول های خرد و اجرای پروژه ها انجام می شود نیز بوده است تا این امر را برای نخستین بار در کشور اجرایی کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی یادآور شد: راه اندازی و فعال کردن فین‌تک ها به عنوان یک نوع کسب و کار الکترونیکی در حوزه دانش بنیان، تعریف یک بیمه نامه خاص در این حوزه، راه اندازی فاینانس داخلی که تاکنون سابقه ای در کشور نداشته و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در حوزه دانش بنیان با فرایند سهل تری نسبت به گذشته از جمله دیگر برنامه هایی است که در تدوین نظام مالی اقتصاد دانش بنیان دیده شده است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع سرمایه گذاری خطر پذیر اظهار کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که در تدوین این نظام مالی دیده شده موضوع سرمایه گذاری خطر پذیر ( vc) است که باید در حوزه دانش بنیان فعال شود و ما بتوانیم یک مدل خاص سرمایه‌گذاری خطر پذیر را تعریف کنیم تا سرمایه‌گذارها و صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش فناوری بحث سرمایه گذاری خطر پذیر را در کشور اجرایی کنند.

دلیری به اهمیت تدوین نظام مالی اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: در صورت تصویب این نظام مالی ما دیگر خلایی در زمینه تامین مالی، ضمانت، بیمه، سرمایه گذاری از باب قوانین در حوزه دانش بنیان نداریم این درحالی است که در گذشته قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان کمک شایانی به حل این مشکلات کرده است اما تدوین این نظام مالی می تواند فرایندهای حمایتی از شرکت های دانش بنیان را تکمیل کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی ادامه داد: تدوین نظام مالی اقتصاد دانش بنیان سرعت بیشتری به فرآیند تجاری سازی و توسعه محصولات و فعالیت شرکت های دانش بنیان می بخشد.

وی با اشاره به تمامی موارد تعریف شده در تدوین این نظام مالی گفت: برای تدوین نظام مالی اقتصاد دانش بنیان یک تیم خبره و کارشناس به صورت روزانه در حال فعالیت هستند تا بتوانیم این آیین نامه را در آذر ماه جاری به دولت تقدیم کنیم که البته تهیه و تدوین این نظام با کسب نظر سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت دارایی و بانک مرکزی است.

 معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی گفت: با توجه به اینکه بسیاری از شرکت های دانش بنیان مراحل نوپایی خود را طی می‌کنند ما امیدواریم که با ایجاد یک سرمایه گذار مشترک در کنار این شرکت ها بتوانیم فعالیت آن ها را به سمت مراحل توسعه ای و فروش های بالاتر از حد انتظار ببریم.

وی ادامه داد: قطعا وجود کسانی که در زمینه کسب و کار، مراحل سرمایه گذاری وبازاریابی آگاهی لازم را دارند در کنار شرکت های دانش بنیان می توانند بسیار در ارتقای این حوزه تاثیرگذار باشد لذا ما با ایجاد یک بستر می توانیم سرعت بیشتری به حوزه دانش بنیان که خودش پایه اقتصاد دانش بنیان است را داشته باشیم.

دلیری خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه های شرکت های دانش بنیان بحث ضمانت نامه برای انعقاد قراردادهای آن ها است که فعلا با تصویب یک مصوبه این مشکل را حل کرده ایم اما در تدوین این نظام مالی این موضوع را تکمیل می کنیم تا مشکل ضمانت نامه هایی که شرکت های دانش بنیان برای انعقاد قرارداد و ضمانت نامه بانکی نیاز دارند مرتفع شود .

کد خبر 3841303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =