گاردین گزارش کرد؛

تبلیغ عجیب برای کتابهای زنان موجب جنجال شد/اعتراض نویسندگان

شناسهٔ خبر: 3928403 -
یک کتابفروشی در شهر کلیولند جلد همه کتاب‌هایی که مردها نوشته اند را به سمت دیوار برگرداند تا فقط کتاب‌هایی که به قلم زنان به رشته تحریر درآمده‌اند در قفسه‌ها توجه بیشتری را به خود جلب کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، یک کتابفروشی در اوهایو نمایشی متفاوت از موقعیت نویسندگان زنان داشته و تنها کتاب‌هایی که توسط زنان نوشته شدند را در معرض دید مشتریانش قرار داده است و با این کار موجب جنجالی در فضای مجازی شده است.

این تغییر ، باعث شده بعضی‌ها واکنش خشمگینانه‌ای نشان بدهند و این کتابفروشی را به تبعیض جنسیتی و سانسور متهم کنند.

هشت نفر از کارکنان کتابفروشی لوگان بری در شهر کلیولند، جلدهای کتاب‌هایی که توسط مردها نوشته شده‌اند و در بخش داستانی ۱۰ هزار عنوان کتاب را دربرمی‌گیرد چرخاندند تا عطف آنها به سمت دیوار باشد. هریت لوگان، موسس و صاحب این کتابفروشی به وبسایت هیت استریت گفت نیت از این کار این بود که نشان داده شود چطور زنان نادیده گرفته می‌شوند.

جلوی مغازه نیز تابلویی نصب شده مبنی بر این که: «برای نمایش فاصله جنسیتی در ژانر داستانی، ما نویسندگان مرد را خاموش کردیم و فقط آثار زنان را در معرض دید قرار داده‌ایم.» لانگ بری یک کتابفروشی است که کتاب‌های جدید، دست دوم و کمیاب را با تاکید بر تاریخ و ادبیات زنان به فروش می‌رساند.

این حرکت واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. سوزان پترون رمان نویس در توییتر خود نوشت: «اگر لانگ بری فقط یک نمایش دیگر در ماهی دیگر انجام داده بود، هیچ کس الان درباره جانب‌داری جنسیتی صحبت نمی‌کرد»

جو هیل نویسنده، پسر استیون کینگ هم توییت کرد: «جالب نمی‌شود اگر این کار را با لیست کتاب‌های خواندنی خودمان هم امتحان کنیم؟ شاید خودم این کار را کردم.»

با این حال تمام واکنش‌ها چنین نبودند و بعضی‌ها گفتند لوگان باید «ماه تاریخ مردان» هم برگزار کند تا توازنی برقرار شود و این کار نمایانگر صدای زنان نیست، بلکه درباره «نفرت از مردها» است. جان اتوره، تدوین گر و معلم نویسندگی در توییتر نوشت: «خیلی ساده این کار باورکردنی نیست. تبلیغ برای صدای زنان توسط ساکت کردن صدای مردها به صورت نمادین. آن هم توسط یک کتابفروشی مستقل! شرم بر تو، هریت! احتمالا اول به این نتیجه رسیدید که سوزاندن کتاب‌های مردان کمی زیادی روی است و بعد تصمیم را گرفتید. من که بهت زده شدم.»

بعضی ها هم گفتند این یک نوع سانسور است که «به مشتری ها توهین می کند» و باعث می‌شود آن‌ها سخت تر بتوانند کتاب پیدا کنند و الزاما به معنی دفاع از زنان نیز نیست.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 8 =