۳۱ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۳۳

محسن رضایی در نشست خبری مطرح کرد؛

تغییر در محتوا و ساختار دوره جدید مجمع/مرکز استراتژیک منحل می شود

تغییر در محتوا و ساختار دوره جدید مجمع/مرکز استراتژیک منحل می شود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تغییر محتوا و ساختار در دوره جدید مجمع گفت: مرکز مطالعات راهبردی مجمع، منحل و به دبیرخانه منتقل می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز همزمان با آغاز دوره هفتم مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشکر از رهبر انقلاب اسلامی به منظور انتصابات جدید در این مجمع گفت: از رهبری سپاسگزاریم که انتصابات جدید را انجام دادند تا امر مشاوره در سطح کارشناسی و عالی کشور ادامه پیدا کند، از اینکه ما را قابل دانستند و دوباره این مسئولیت را به ما واگذار کردند، تشکر می‌کنیم و امیدواریم در دوره جدید بتوانیم انتظارات ایشان را برآورده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در طول ربع قرن عمر مجمع تشخیص مصلحت نظام ۶۳۲ جلسه برگزار شد، گفت: در این مدت ۲۹۲ مصوبه از سوی مجلس به نتیجه رسیده و ابلاغ شد که ۱۸۷ مورد آن اختلافیه بین مجلس و شورای نگهبان در مواردی همچون اختلافیه در مبارزه با فساد، پیشگیری از وقوع جرایم یا دارای مسئولان بود.

رضایی ادامه داد: ۴۶ معضل را حل کردیم که از جمله آن، مواردی مانند بودجه سرّی که باید در اختیار رئیس‌جمهور قرار گیرد و یا اختلاف مجلس و شورای نگهبان بر سر بانک مرکزی به شمار می‌رود. ۴۰ سیاست کلی از جمله سیاست‌های کلی محیط‌زیست، اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴، ۱۶ استفساریه و سه آئین‌نامه نیز به تصویب رسید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در طول این مدت ۱۰۸۳ جلسه کمیسیونی داشتیم، تصریح کرد: کمیسیون‌های مختلف مسئولان خود را داشتند که موضوعات را بررسی کرده و برای تصمیم‌گیری در صحن مجمع آماده می‌کردند که مسئولیت کمیسیون امنیت ملی با آقای روحانی، کمیسیون اقتصاد کلان با بنده، کمیسیون فرهنگی با آقای ولایتی و کمیسیون قضایی با آقای آملی لاریجانی و پیش از آن با آقای هاشمی شاهرودی بود.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای بن‌بست‌شکنی و ارتقای کارآمدی نظام به وجود آورد، افزود: با ایجاد مجمع هیچ چیز در کشور به بن‌بست نمی‌رسد. در حقیقت مجمع، اتاق فکر نظام است که هر اختلافی در صورت اعلام در مجمع قانوناً رسیدگی شده و حل و فصل خواهد شد.

رضایی با اشاره به وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از وظایف مجمع، جاری و ساری کردن امر ولایت در کشور است، حل اختلاف بر اساس مصلحت مردم و نظام، نظارت بر سیاست‌های کلی و حل معضلات نیز از دیگر وظایف مجمع به شمار می‌رود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بازنگری در قانون اساسی، یکی دیگر از وظایف مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام است که اگر رهبری لازم بدانند نکاتی در قانون اساسی تغییر کند، آن را به شورای بازنگری قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌دهند که این امر خود نشان‌دهنده اهمیت نقش مجمع است.

وی با اشاره به اهمیت انتخاب ریاست مناسب در این مجمع گفت: مجمعی که بالای سر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در مسائل شرعی نظر می‌دهد، باید ریاست آن از بین فقها و مجتهدین انتخاب شود که رهبر انقلاب تشخیص دادند آیت‌الله هاشمی شاهرودی برای این امر مناسب است.

رضایی با بیان اینکه در دوره جدید محتوا و ساختار مجمع تشخیص مصلحت نظام تغییر خواهد کرد، تصریح کرد: مرکز مطالعات راهبردی مجمع، منحل و به دبیرخانه منتقل می‌شود. در حقیقت مرکز مطالعات، منحل و مطالعات راهبردی در دبیرخانه انجام خواهد شد. حوزه ریاست نیز در دبیرخانه مجمع ادغام خواهد شد تا نظام متمرکز مدیریتی ایجاد شود. در این دوره تعداد اعضا از ۴۴ نفر به ۴۹ نفر رسیده که در این بین ۲ نفر یعنی آیات جنتی و شاهرودی دو عضوی هستند که هم حقیقی و هم حقوقی به شمار می‌روند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در این دوره آئین‌نامه نظارت مجمع تغییر خواهد کرد، ضمن اینکه تشکیلات مجمع نیز چابک‌سازی خواهد شد و در این چابک‌سازی، بخشی از کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را به دانشگاه‌ها و مراکز علمی واگذار می‌کنیم.

وی درباره ارزیابی خود از تیم اقتصادی دولت دوازدهم گفت: دعا می‌کنیم دولت دوازدهم مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.

رضایی عنوان کرد: گروهی را تعیین خواهیم کرد تا به مسئله سیاستگذاری در مجمع نگاه جدیدی داشته باشند. هر پژوهشگری اگر طرحی برای این امر دارد تا بتوانیم با کمک آن، سیاستگذاری را اصلاح کنند می‌تواند پیشنهاد خود را به دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت توجه به سیاست‌های کلی نظام گفت: انتظار داریم دولت در چارچوب سیاست‌های کلی عمل کرده و علاوه بر آن، مجلس و قوه‌قضائیه نیز بر این امر اهتمام داشته باشند.

وی درباره سفر اخیر فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه و مطرح شدن انجام عملیات مشترک ایران و ترکیه در شمال عراق افزود: درواقع می‌خواهند شمال عراق را تجزیه کنند؛ این مسئله در کل کشورهای منطقه نگرانی ایجاد کرده، چرا که تجزیه سرآغاز ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه است و در این بین جمهوری اسلامی ایران نیز معتقد است نباید مرزهای جغرافیایی هیچ کشوری تغییر کند.

رضایی گفت: رفتن سردار باقری به ترکیه، جدیت ما را در این مسئله نشان داد که نباید به مرزهای جغرافیایی دست زده شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص رفع حصر سران فتنه عنوان کرد: درباره مسئله حصر، زمانی می‌توانیم مرور کنیم که این مسئله ارجاع داده شود، اما در حال حاضر این مسئله مربوط به شورای عالی امنیت ملی و قوه‌قضائیه است.

وی در خصوص طرح متقابل مجلس برای مواجهه با آمریکا عنوان کرد: به نظر می‌رسد شاهد نوعی محافظه‌کاری در مسئولان مربوطه داریم؛ درباره برجام مواردی وجود دارد که دولت می‌تواند عمل متقابل قوی‌تری در واکنش‌ به تحریم‌ها انجام دهد، در حقیقت برجام راهکار عکس‌العمل را باز کرده است. امیدواریم کمیسیون نظارت بر اجرای برجام، بررسی جدی‌تری انجام داده و در چارچوب برجام از راهکارهای طراحی شده برای اقدام متقابل عمل جدی‌تری انجام دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر درباره اینکه مهمترین وظیفه دولت آقای روحانی در دومین دوره کاری خود پس از کسب رأی اعتماد وزرا از مجلس چیست؟ گفت: مجلس به وزرای پیشنهادی دولت رأی اعتماد داد و این نشان می‌دهد که رابطه مجلس و دولت خوب است؛ این فرصتی است که دولت کارنامه خوبی از خود ارائه کند.

رضایی با اشاره به اینکه در دولت گذشته شاهد بودیم که بین مجلس و دولت اختلافات زیادی وجود داشت، ادامه داد: همه دیدند که مجلس به کابینه پیشنهادی این دولت رأی داد؛ در این شرایط انتظار ما و همه مردم و رهبری از دولت، پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی به طور جدی است که باید با تأکید بر اشتغال و تولید باشد. امیدواریم دولت بتواند پاسخ خوبی به مطالبات مقام معظم رهبری بدهد.

وی درباره اعضای جدید مجمع گفت: مجمع باید باتجربه‌ترین افراد را داشته باشد، البته در تغییرات جدید بنا داریم برای اولین بار نسل سوم و چهارم انقلاب را وارد مباحث کارشناسی کنیم. ما برخی از بااستعدادهای نسل سوم و چهارم را شناسایی کرده‌ایم که در کمیسیون‌ها از آنها استفاده خواهیم کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان درباره حضور محمود احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام و اینکه وی برخی پرونده‌های قضایی دارد، خاطرنشان کرد: ما در موضوعات شخصی اعضا ورود نمی‌کنیم.  

کد خبر 4066252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha