تودیع و معارفه وزیرارشاد -۱

صحبت های هنرمندان درباره وزارت ارشاد/لزوم آرامش در حوزه فرهنگ

شناسهٔ خبر: 4069816 -
هنرمندان در مراسم تودیع و معارفه وزرای قدیم و جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان دغدغه ها و نظرات خود درباره این وزارتخانه پرداختند و انتظارات خود از وزیر ارشاد را مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در آئین تودیع صالحی امیری ، تعداد زیادی از کارکنان وزارت ارشاد همچنین جمعی از مدیران و معاونان قبلی این وزارتخانه از جمله حجت الله ایوبی معاون پیشین امور سینمایی وزارت ارشاد، حسین انتظامی، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات و همچنین جمعی از اهالی سینما و هنر حضور پیدا کرده اند. همچنین محمدرضا تابش، محمد اللهیاری، برزین ضرغامی، محمد مهدی حیدریان و جمع  دیگری از مدیران وزارت ارشاد در این مراسم حضور دارند.

شهرداد روحانی که اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران در آغاز مراسم را رهبری می کرد، گفت: هنرمندان و موزیسین ها در تمام دوران تاریخی همیشه سهمی داشته اند و در مراسم ها و اتفاقات همواره شرکت کرده اند، ارکستر سمفونیک در جنگ تحمیلی نیز برای روحیه دادن به رزمندگان حضور داشت و هنرمندان در این باره قطعات زیادی ساختند.من هم این قطعه را که می خواهیم حالا اجرا کنیم، در آن دوران ساختم که امروز این قطعه را به یاد عزیزانی که جان خود را در آن زمان دادند اجرا می کنیم. در ادامه گروه موسیقی قطعه ای را اجرا کردند.

عدم توجه به فرهنگ در بودجه

سپس علی نصیریان پشت تریبون قرار گرفت و گفت:ما تازه با صالحی امیری آشنا شده بودیم که این تغییر و تحولات رخ داد، او در عملکرد و فعالیت های خود نشان می داد که توجه زیادی به فرهنگ و هنر دارد، بسیار لطف داشت که به منزل من و چند هنرمند دیگر آمد، سوای اقداماتی که در جهت مسایل فرهنگی و هنری انجام داد کارهای دیگری هم انجام داد برای مثال ساخت خانه تئاتر تمام شد.او دلبسته به فرهنگ و هنر بود، متاسفم که او رفته است و امیدوارم آقای صالحی بهتر از او بتواند به هنر و فرهنگ این سرزمین کمک کند. به هنرهای زنده مثل تئاترکه تکثیر پذیر نیست باید توجه شود. تئاتر روح انسان را جراحی می کند و مخاطب شاهد این جراحی است. من به صالحی امیری دلبسته شده بودم، انجام امور وزارت فرهنگ کار کمی نیست، ما فقط فکر می کنیم وزارتخانه هایی مثل نفت و صنعت مهم است بله مهم است ولی فرهنگ و هنر هم مهم است اما متاسفانه در بودجه به آن توجهی نمی شود.

وی با اشاره به مسأله توسعه هنری گفت: مدیریت فرهنگی در کشور ما سخت است چون سلایق بسیاری دخیل است و کار آقایان سخت و پیچیده است که در عین اینکه قوانین را رعایت می کنند کار فکری هم انجام دهند، بنابراین کار فرهنگی در ابتدا دلبستگی می خواهد.

نصیریان در ادامه بیان کرد: بستر سازی و جلو بردن امور مهارت و ظرافت می خواهد، مدیریت فرهنگی با مشکلات زیادی در کشور ما مواجه است. ما پشت افرادی که خدمت می کنند و ادامه دهنده راه آنها هستیم . نکته دیگری که باید عنوان کنم مساله جامعه و جوانان ما است. جامعه ما نشان داده که مردم تئاتر می خواهند. مردم می خواهند بنابراین توسعه فرهنگی باید باعث خوشایند مسئولان ما باشد چون مردم اندیشمند شده اند و جامعه ما به لحاظ فرهنگی ترقی کرده است. خواهش دیگر من این است که فقط به تهران توجه نکنند من به شهرهای مختلف رفته ام و دیده ام که استعدادهای درخشانی وجود دارد آنها را دریابید. به آنها مجال و فرصت دهید، کاری به جناح بندی ها ندارم اما قالیباف کارهای زیادی از این جهت کرد برای مثال او خانه هنرمندان را ساخت.

وی در پایان اظهار کرد: صالحی امیری در مدت کم وزیر بودندش کارهای زیادی کرد و امیدوارم صالحی نیز توفیق پیدا کند و ما نیز هر امری بود در اختیار او هستیم.

در این دوره کارهای نشر به اهالی نشر سپرده شد

در ادامه فریدون عموزاده خلیلی گفت: ما اهالی قلم عادت داریم اولین مواجهه ما با آنچه که هم حرفه هم معیشت و هم عشق ما است سفید باشد. کاغذ سفید اولین مواجهه ما است. قضاوت کردن درباره یک وزیر و شخصیت اجرایی نگاه کردن به همان کاغذ سفید است. سخت است درباره کارنامه کسی که فقط ده ماه مسئولیت داشته صحبت کنیم. فرهنگ یک امر ژرف است، برای اینکه شکوفایی یک حرکت فرهنگی را ببینیم نیاز به زمان داریم و در یک زمان ۱۰ ماهه باید ببینیم  چه کارهایی انجام نشده است. کارنامه وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کارهایی که نکرده درخشان است ما اهالی فرهنگ همواره هراس داریم که بنویسیم یا ننویسیم. در این مورد صالحی امیری کارهای خوبی نکرد. سانسور نکرد، دستور جمع آوری نداد، از او ممنونیم که اطمینان به اهالی فرهنگی داد که هراس های آنها را گرفت و به آنها آرامش داد. در یک زمان ۱۰ ماهه سخت است که چنین کاری کرد، من گواهی می کنم به عنوان کسی که در عرصه قلم فعال هستم طی این مدت کارهای نشر به اهالی نشر سپرده شد و آن بی اعتمادی که نسبت به آنها بود پایان گرفت. تشکل های نشر در برنامه ریزی و سیاست گذاری سهیم شدند؛ برای مثال نمایشگاه تهران به تشکل های غیردولتی سپرده شد و این اتفاق خوبی بود. برای همین تشکل های اهل قلم فعال شدند و انگیزه پیدا کردند. فرهنگ در این دوره ذیل سیاست قرار نگرفت. من تردید ندارم که این امر با همراهی عباس صالحی شکل گرفت. تردید ندارم با آمدن عباس صالحی این روند تداوم پیدا می کند. تقاضا می کنم که همانطور که هراس های ما از بین رفت آرزوهای ما هم برآورده شود برای مثال تشکل های داستان نویسان و روزنامه نگاران بیشتر فعال شدند اما در قانونی کردن تشکل هایشان با موانعی روبه رو هستند و امیدوارم این موضوع با گفتگو رفع شود.

سپس سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات گفت: من با صالحی امیری بعد از پیروزی روحانی در دور اول آشنا شدم، او پیشتر مسئولیت کتابخانه ملی را عهده دار بود، چیزهای زیادی را به ما یاد داد. او در ژرف نگری در مسایل فرهنگی خبره است. او ما را شیفته نگرش خود کرد. وقتی هم که ضرورت اقتضا کرد به جای جنتی سکاندار وزارت فرهنگ شود این کار را پذیرفت. در این دوران کوتاه با کسانی همکاری کرد که افتخاراتی آفریدند و این امر ارزشمند بود. به هر دلیل مقدر شد که سیدعباس صالحی سکاندار شود. دکتر صالحی را برای اولین بار در یک مراسم مبارک ملاقات کردم.جلساتی داشتیم که با دردمندان برگزار می کردیم و به همین ترتیب دردمندان در آن جا جمع می شدند و من صالحی را آنجا دیدم و متوجه شدم که او نیازها را مطرح می کند.در دوره جنتی باز هم او را دیدم. به یاد دارم در در آن زمان در یک مراسمی پیشوای نماز جماعت شد. یعنی همه ما به ایمان او اعتقاد داشتیم. این را هم باید بگویم که وقتی معاون فرهنگی وزیر ارشاد بود در هر مراجعه که به او داشتم موفق بودم. به طور کلی او به سرعت افراد را می پذیرد و بسیار دقیق به صحبت ها گوش می دهد. از همین رو نحله های زیادی از ناشران ما راضی هستند و از او به دلیل تذکرات به جا تشکر کردند.

در ادامه پس از پخش کلیپی از فعالیت های صالحی امیری در زمان مسئولیت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نامه حجت الاسلام سید حسن خمینی قرائت شد. 

محیط فرهنگی باید آرام باشد

سپس صالحی امیری روی صحنه آمد و بیان کرد: از دکتر جهانگیری که دولت یازدهم مدیون زحمات او بود تشکر می کنم، او در توسعه فرهنگی این سرزمین شایسته تقدیر است.

وی افزود: آن چیزی که من باور دارم این است که دستگاه فرهنگی برای رفتن به جلو نیازمند یک نگاه استراتژیک است. نمی شود سلایق مختلف در آن دخیل باشد. راه نجات ما برای رسیدن به قله های توسعه عبور از روزمرگی است بدانیم که آینده رشته های مختلف فرهنگی و هنری چیست عبور از سطح به عمق، عبور از نظام رسمی به نظام صنفی، عبور از منولوگ به دیالوگ و .... بسیار مهم است. در دوره چهار ساله به همت آقای جنتی و تلاش های این حقیر این مسیر را سرعت دادیم. در دوره کوتاه خود بخش زیادی از کارها را به اهالی فرهنگ سپردیم خانه سینما می درخشد، خانه تئاتر فعال است، خانه هنر که بیمه و سلامت هنرمندان را دارد به خودشان واگذار شده همچنین نمایشگاه کتاب به خود اهالی نشر واگذار شده است. ما نمی توانیم با نگاه کوتاه مدت هرآنچه که خودمان می خواهیم به دیگران منتقل کنیم من شاکرم که نگذاشتم به حقوق دیگران تعدی شود. یک قانون یک نظام و یک دولت باید باشد. در همین مورد اخیر که برای شهرام ناظری پیش آمد من به رییس جمهور نامه نوشتم اما مجرای عمل ما ایجاد فضای تشدیدی نبود بلکه تعامل بود.ما باید بپذیریم مرجعیت فرهنگی ارشاد است در حال حاضر ده ها مرکز فرهنگی فعال و محترم هستند اما انسجام فرهنگی مهم است و باید تحت نظر ارشاد باشد. محیط فرهنگی باید آرام باشد. از همین رو من به استان های زیادی سفر کردم و گفتم که بگذارید محیط برای فعالیت افراد آرام باشد چون مناقشه فرهنگی مارا دچار تاخر فرهنگی می کند. راه نجات کشور گفتگو است باید از دوران انگ زنی عبور کنیم. گفتگو باعث شناخت بیشتر و کاهش تنفر می شود. همه گونه ها و نحله ها حق حیات دارند و باید بگذاریم فعالیت کنند. نمی توانیم آنها را شبیه هم کنیم و باید گفتمان فرهنگی دولت را بپذیریم. من تلاش کردم در این مدت با تلاش و وفاق درون سازمانی با جامعه فرهنگ و هنر و نگاه راهبردی قطار فرهنگ و ارشاد اسلامی مسیر خود ادامه را ادامه دهد. من دنبال نان و نام نیستم و به عنوان خادم در خدمت کشور بوده و خواهم بود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 10 =