محیط زیست سالم حق مسلم مردم است

مسعود تجریشی در مراسمی با حضور عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاطت محیط زیست، به عنوان معاون محیط زیست انسانی این سازمان معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم گفت: با توجه به بررسی های بودجه ای که داشتم، تنها انگیزه برای خدمت و کار در حوزه محیط زیست، عشق و علاقه است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: تمام کسانی که در حوزه محیط زیست کار می کنند با توجه به عشق و علاقه خود در این حوزه کار می کنند. به همین دلیل تعداد نهادهای مدنی و سمن های حوزه محیط زیست که در سراسر کشور فعال هستند از سمن های دیگر حوزه ها حتی سیاسی بیشتر است.  

وی با اشاره به جلسات خود و مدیران ستادی و استانی، اظهار کرد: غیر از استضعاف سازمان محیط زیست، ۲۸ نفر از ۳۱ مدیر استانی در پاسخ به این پرسش که مهم ترین مشکل آن ها چیست، گفتند سازمان حفاظت محیط زیست و عدم تفویض اختیار به استان ها نخستین مشکل آنهاست.

کلانتری ادامه داد: به همین دلیل گفتم مدیران استانی از این پس با اختیار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در استان ها مدیریت و فعالیت کنند. زیرا اگر مدیرکل استانی ما نتواند با اختیارات خود یک مکاتبه ساده هم انجام دهد باید استعفا دهد.

معاون رئیس جمهور اشاره ای هم به عدم تناسب پرداخت در ستاد و استان های سازمان حفاظت محیط زیست داشت و گفت: سازمان به عمد یا سهو، عقب نگه داشته شده است و قاعدتا باید از این حالت بیرون بیاید و به همین منظور صحبت هایی با رئیس جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و خزانه داشتم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با توجه به اینکه مبنای بودجه سال آینده کاهش پنج درصدی بودجه جاری است، می توان امیدوار بود که مشکلات سازمان تا حدودی مرتفع می شود.  

کلانتری درباره مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست، گفت: تجریشی از جمله نیروهایی است که در جمهوری اسلامی کم داریم. کسی که به خاطر تعهد به پروژه احیای دریاچه ارومیه از ریاست دانشگاه صنعتی شریف صرفنظر کرد.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری تعهد رئیس دولت یازدهم برای احیای دریاچه ارومیه و اتمام بررسی ها برای این اقدام ظرف شش ماه، خاطرنشان کرد: وقتی به عنوان رئیس ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه انتخاب شدم، بررسی های بسیاری انجام دادم که کار را به چه کسی بدهم چون من متخصص امر نبودم و به همین دلیل کار را با محوریت دانشگاه شریف و تجریشی و همکاری دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، ارومیه و امیرکبیر  جلو بردیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: نهایتا در شش ماه با بیش از ۶۵۰ کارشناس و متخصص که ۷۰ نفر آن ها از کشورهای خارجی به اجماع رسیدیم و برنامه احیای دریاچه تدوین شد.

وی افزود: در حال حاضر برای احیای دریاچه مشکلی نیست و فقط باید بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی آن که ۴۰ برابر بودجه سازمان حفاظت محیط زیست است و تا الان حدود دو هزار میلیارد آن پرداخت شده، به طور کامل تامین و تخصیص شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: محیط زیست نباید به گونه ای رفتار کند که در نگاه دولت، مجلس و مردم به عنوان مانعی برای توسعه و اشتغال باشد بلکه باید با نگاه توسعه متوازن هم توسعه و اشتغال و هم حفظ محیط زیست را تامین کرد.  

کلانتری مروری هم بر سوابق فعالیت های اجرایی و مدیریتی خود در سایر حوزه ها داشت و افزود: در زمان وزارت جهاد کشاورزی در ۸۰ کارگاه فرمولاسیون سم، ۸۰ ناظر دائمی داشتیم و اگر ناظر دائم سازمان حفظ نباتات نبود، کارخانه باید تعطیل می شد. البته تمام مسئولیت سم تولیدی هم بر عهده ناظر تولید بود.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در سازمان حفاظت محیط زیست هم می توان از همین شیوه نظارتی برای پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و کارخانه های خودروسازی استفاده کرد و البته این کار به دلیل ضعف کارشناسی و بودجه ای سازمان باید با بهره گیری از توان دانشگاه ها صورت پذیرد.  

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: محیط زیست سالم حق مسلم مردم است و برای تامین این حق مسلم باید توان نظارتی سازمان را تقویت کنیم.

وی با اشاره به انتصاب سعید متصدی به سمت مشاور فنی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: همه باید کمک کنید تا به حفظ محیط زیست در کنار توسعه اشتغال و اقتصاد دست پیدا کنیم.

کد خبر 4088804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =