توضیحات وزیر آموزش و پرورش در خصوص اقدامات وزارت آموزش و پرورش برای رفع مشکل مسکن، معلمان، افزایش انگیزه تحصیل دانش آموزان و معلمان و افزایش حقوق معلمان با سابقه و دارای مدرک بالا نتوانست نماینده سئوال کننده را قانع کند و سئوال برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوط ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار مهر، درجلسه علنی امروزگرامی مقدم در طرح سئوال خود از محمود فرشیدی با اشاره به افزایش حقوق معلمان و کارکنان آموزش و پرورش گفت: هر ساله ضریبی برای افزایش حقوق معلمان منظور شده که براساس آن فاصله حقوق کارکنان با مدرک پایین و کم سابقه با حقوق افراد با سابقه و مدرک بالا به هم نزدیک شده است.

وی افزود: "سئوال من این است که وزارت آموزش و پرورش برای افزایش حقوق افراد با سابقه و دارای مدرک بالا چه اقداماتی را انجام داده است؟"

گرامی مقدم  همچنین به وجود مشکلات در فرم ارزشیابی معلمان اشاره کرد و افزود: این فرمها وقت زیادی از فرهنگیان را برای پاسخ دادن می گیرد وباعث سلب انگیزه ملعمان می شود ضمن اینکه یک فرم غیرعلمی و مبتنی بر عواطف و احساسات است.

نماینده مردم بجنورد با اشار به کم شدن انگیزه تحصیلی دانش آموزان و معلمان و افزایش مردود شدگان در زمان تصدی فرشیدی بر وزارت آموزش و پرورش، افزود: در سال 82 و 93 تعداد مردودین در کل کشور یک میلیون نفر بود که در سال 84 و 85 یعنی زمان تصدی شما بر وزارت آموزش و پرورش تعداد مردودین به استناد گزارش کمیسیون آموزش وتحقیقات به 4 میلیون نفر رسیده است و سئوال من این است که این وزارتخانه چه اقداماتی را برای جلوگیری از سلب آینده تحصیلی از دانش آموزان انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه حقوق معلمین نصف حقوق شاغلین صنعتی است گفت: این تفاوت و عوامل متعدد دیگر باعث کاهش انگیزه معلمان شده است.

گرامی مقدم عدم ارتباط والدین با معلمان و مربیان در حین تحصیل به دو نوبتی شدن و سه نوبتی شدن مدارس، عدم نظارت بر چگونگی رفتار با دانش آموزان و طبقاتی شدن آموزش (وجود مدارس غیر انتفاعی) را از دیگر عوامل کاهش انگیزه دانش آموزان و معلمان بر شمرد.

وی با اشاره به مشکلات معلمین از جمله جامعه عمل نپوشاندن به ارتقای معلمین، مشکل مسکن و مشکلات رفاهی و معیشتی معلمین تصریح کرد: 410 هزار نفر از معلمین سراسر کشور فاقد مسکن هستند.

محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سئوال گرامی مقدم درخصوص کم شدن فاصله حقوق کارکنان با مدرک کم و کارکنان با سابقه و مدرک بالا گفت: با مشخص شدن سقف حقوق معلمان فاصله کف تا سقف حقوق و مزایا میان کارکنان با سابقه و با مدرک بالا با کارکنان با مدرک پایین کاهش یافته است که امیدواریم با به نتیجه رسیدن لایحه مدیریت خدمات کشوری نظام عادلانه ای برای پرداخت حقوق کارکنان آموزش وپرورش بر اساس توانمندی ها و سابقه آنها اعمال شود.

وزیر آموزش و پرورش نگرانی از اشتغال پدید آمدن احساس مفید نبودن برخی آموخته ها در دانش آموزان، پرداختن به بازیهای رایانه ای و نبود فن آوری نوین در مدارس را از جمله عوامل کاهش انگیزه تحصیل در دانش آموزان و افزایش شمار مردود شدگان مطرح  و تلاش برای روزآمد کردن متون درسی، ارتقای پژوهش سرای دانش آموزان و تجهیز مدارس به فن آوری های نوین آموزشی را از جمله برنامه های آموزش و پرورش در این زمینه عنوان کرد.

وی درخواست مجوز بیمه فرهنگیان، توسعه بیمارستانهای فرهنگیان وتاسیس مجتمع های پژوهشی برای آموزش معلمان را از دیگر اقدامات آموزش و پرورش عنوان کرد.

فرشیدی درخصوص تقسیم ناعادلانه بودجه مصوب مجلس برای نوسازی، بازسازی و مقاوم سازی مدارس فرسوده که مورد سئوال گرامی مقدم بود اظهار داشت: با عنایت ویژه مجلس این بودجه با بررسی های انجام شده به کلاسهای فرسوده اختصاص یافته است به طوریکه در سال جاری 25 میلیارد ریال برای مقاوم سازی مدارس استان خراسان شمالی برای مدت چهار سال تخصیص یافته و 3 هزار و 409 مدرسه تخریبی بازسازی شده است.

کد خبر 414097

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =