بسیجیان از سراسر کشور در حال کمک رسانی به زلزله زدگان هستند

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: بسیجیان از سراسر کشور، داوطلب حضور در مناطق زلزله زده هستند و تعدادی هم در مناطق زلزله زده حضور یافته و در حال کمک رسانی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین امروز چهارشنبه در آستانه هفته بسیج در نشست خبری ضمن تسلیت ایام صفر و حادثه زلزله در غرب کشور اظهار کرد: از دولت، بسیج، ارتش و سپاه که به سرعت به کمک آسیب دیدگان رفتند، تشکر می کنم و امید دارم که دیگر شاهد این گونه حوادث نباشیم.

وی ادامه داد: بسیجیان از سراسر کشور، داوطلب حضور در مناطق زلزله زده هستند و تعدادی هم در مناطق زلزله زده حضور یافته و در حال کمک رسانی هستند.

سردار غیب پرور با اشاره به درپیش بودن هفته بسیج گفت: بسیجیان پشت سر امام خمینی(ره) در همه صحنه های انقلاب به ویژه جنگ تحمیلی حضور داشتند و بعد از جنگ هم در عرصه علم و فناوری و فرهنگی و ... حضور موثر داشته و دارند.

وی تصریح کرد: البته اگر بخواهیم به ویژگی های بسیجی بپردازیم، باید بگویم بسیجی متوسل به ولایت فقیه است و به هیچ قشری  اختصاص ندارد. بسیجی عرصه حیات خود را خدمت در راه خدا می داند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: مردم با ابعاد مختلف جان فشانی بسیجیان در دفاع مقدس آگاه هستند و می‌دانند که بسیج در عرصه‌های مختلف ورود فعال و موفقی داشته است.

غیب‌پرور با بیان اینکه بسیج تا زمانی می‌تواند نقش آفرینی کند که مردمی باشد، افزود: بسیج مظهر مردم سالاری دینی است شعار محوری هفته بسیج امسال هم همین خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر خدمت به مردم را باور داشت باشیم، شک نکنید که حیات انقلاب اسلامی تضمین شده است.

 وی ادامه داد : در یک سال اخیر و دوره مدیریت جدید، به رویکرد مردم‌مداری توجه ویژه کردیم و خدمت به مردم به عنوان یک قاعده اصلی در برنامه های بسیج قرار دارد.

سردار غیب‌پرور اظهار کرد: ما در بسیج در چهار عرصه‌های دفاع از کشور، فرهنگ و علم و خدمت رسانی را دنبال می‌کنیم.

وی در خصوص اقدامات بسیج در حوزه دفاعی گفت: همه آحاد ملت باید در موضوع دفاع از کشور سهم داشته باشند زیرا کشور ما همواره با تهدید روبرو است و امام راحل این مهم را به خوبی تشخیص داده و فرمان تشکیل بسیج را دادند . امسال صدهزار نفر را در قالب ۴۳۰ گردان در ابعاد نظامی آموزش تکمیلی داده‌ایم که این موضوع به توانمندی‌های قبلی دفاعی بسیج اضافه شده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: تداوم راه انقلاب امری است که  نباید در آن  دچار شک شویم پیروزی های انقلاب هم این موفقیت را نشان داده ، دشمن هم این را فهمیده و فرهنگ ما را مورد هجمه قرار داده و خساراتی هم دیده ایم و باید اقدام اساسی کنیم.

سردار غیب‌پرور گفت: راهیان نور یکی از ابزارهای است که می توان با ان فرهنگ انقلاب را به جوانان انتقال داد، اگر ما بتوانیم بوسیله راهیان نور فرهنگ فداکاری و ایثار و شهادت را برای مردم بازگو کنیم حتما مورد اقبال جوانان واقع خواهدشد.

وی تصریح کرد: اگر در جاهایی دچار خسران شدیم، بدلیل کم کاری امثال بنده بوده وگرنه فطرت جوانان ما پاک است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه ما هنوز در حوزه دفاع مقدس یک کتاب جامع فاخر نداریم و کمبودها در این حوزه بسیار است ادامه داد: البته ما راضی به چاپ هر کتاب دم دستی نیستیم و معتقدیم یک کتاب فاخر بهتر از صد کتاب بی‌خاصیت است.

سردار عیب پرور تاکید کرد: من معتقدم اگر می‌خواهیم قوی باشیم باید جامعه ای عالم و دانش‌مدار داشته باشیم چراکه جوامع بیسواد حتما مورد تهاجم  دشمنان  قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه در بسیج چندین هزار جوان اهل علم و دانش فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: ما در بسیج دور خود دیوار نمی‌کشیم و تعامل با بخش‌های مختلف دولت محترم از جمله بخش های علمی همواره مورد توجه ما بوده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: کارهای فوق العاده ای در حوزه علمی بسیج شده است که فناوری آن شاید تنها در اختیار دو سه کشور باشد. در حوزه خدمات اجتماعی هم ما بعنوان بسیج نمی‌توان یک گوشه بنشینیم و فقط نگاه کنیم ، بلکه  وظیفه داریم به رفع برخی مشکلات اجتماعی کمک کنیم.

وی ادامه داد : برای رفع آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد، ۳۲۵ محله را بعنوان پایلوت از بین ۱۸۷ شهر انتخاب کردیم و جلو رفتیم و دیدیم می‌شود کار کرد و سال آینده این کار را در هزار محله دنبال می‌کنیم. درخصوص معضل طلاق نیز جلسات آگاهی‌بخشی را برگزار کرده‌ایم و به دنبال تغییر وضع موجود هستیم زیرا جامعه ما با این فرهنگ و تاریخ نباید شرایط به این شکل داشته باشد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین، گروهای جهادی را یکی از طلایی ترین دستاوردهای بسیج در این سالها دانست و گفت: امسال تعداد گروه‌های جهادی به 10هزار رسیده است و ۸۱۰ هزار جوان در قالب این اردوها به مناطق محروم رفتند و کارهای بزرگی کردند.

وی افزود: البته تغییر مسیری در گروهای جهادی دادیم و هر گروه جهادی به مدت ۳ تا ۵ سال در یک منطقه خدمت خواهد کرد.

سردار غیب پرور  ادامه داد: کشور ما امنیت خوبی دارد اما باید آن را ارتقا دهیم البته سربازان نیروی انتظامی بخوبی در این حوزه انجام وظیفه کرده‌اند اما ما هم می خواهیم به کمک و یاری آنها برویم. برهمین اساس بنا داریم ایست‌های بازرسی را تقلیل دهیم و به گشت‌های محله‌ای تبدیل کنیم تا اگر کسی پارکینگ نداشت، دغدغه سرقت ماشین خود در خیابان را نداشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در باره فعالیت های بسیج جامعه پزشکی  اظهار داشت: در یک سال اخیر ۸ هزار تیم پزشکی و درمانی بسیج و ۱۲۰ بیمارستان در مناطق محروم و مرزی مستقر و ۷ میلیون نفر ویزیت رایگان شدند. در راهپیمایی اربعین هم پزشکان بسیجی به مردم خدمت رسانی می‌کردند.

وی مسحد را پایگاه اصلی نیروهای انقلابی دانست و ادامه داد: کار مهم دیگر ما، مسجد محوری است چراکه نهضت اسلامی از مساجد شروع و در آن استمرار یافت اما بعد از قبول قطعنامه و پایان جنگ غفلت عظیمی درخصوص مسجدها رخ داد.مسجد را باید هم محل عبادت و هم تعاملات و هم خدمات اجتماعی ببینیم که بسیج این موضوع را دنبال می‌کند.

رئیس سازمان بسیج اولویت دیگر بسیج را پرداختن به فضای مجازی عنوان کرد و گفت: شب گذشته با وزیر ارتباطات به توافقاتی رسیدیم و گفتیم که برای استفاده درست و قابل رشد از فضای مجازی برنامه داریم زیرا ما معتقدیم فضای مجازی نباید قربانگاه جوانان  ما باشد و نمی‌شود چشممان را روی این واقعیت ها ببندیم. ما برنامه‌های مفصلی برای ارتقای سواد فضای مجازی داریم.

سردار غیب‌پرور درخصوص اقدامات بسیج برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده غرب کشور گفت: از همان لحظات اولیه زلزله، ستاد ویژه کمک رسانی با ریاست جانشین بسیج در منطقه مستقر شد و آنها به مناطق مختلف منطقه سرکشی کردند.

وی ادامه داد: برنامه بسیج در مناطق زلزله‌زده، یک کار کوتاه مدت مثل امداد رسانی وکمک رسانی است اما کار دیگر با توجه به سرمای هوا، ساختن هرچه سریعتر منازل این افراد است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: من بعد از این جلسه به منطقه غرب می‌روم و بنا بر این است که هر استان کار ساخت منازل چند روستا را به عهده بگیرد و شب از طریق ویدیو کنفرانس با فرماندهان سپاه‌های استانی جلسه داریم و این موضوع به انها ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: بنیاد تعاون بسیج تاکنون صدهزار بطری آب و قرص نان و 50هزار کنسرو و 2هزار تخته پتو و همچنین پتوهایی که در موکب‌های اربعین بوده و نیز ده هزار متر مربع موکت به مناطق زلزله زده فرستاده است.البته اخباری داریم که امکانات در آنجا خوب توزیع نمی‌شود و از مردم و مسئولین می‌خواهیم اجازه دهند این امکانات به دست اهلش برسد.

وی با بیان اینکه نقش بسیج در رسانه‌های کم شده است، اظهار داشت: با بسیج رسانه، رسانه ملی و خبرگزاری های وابسته به بسیج صحبتهایی انجام شده تا این نقیصه رفع شود.

غیب‌پرور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما دارای یک بسیج دانشجویی فعالی هستیم و امیدواریم با انتصابات جدید وزارت علوم و دانشگاه آزاد، این فعالیت‌ها بیشتر و بهتر هم بشود.

وی گفت:  در هفته بسیج هزار گروهجهادی به مناطق مختلف اعزام  می‌شوند و ۴ هزار طرح خدمت رسانی نیز افتتاح خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه همایش جهادگران علم و فناوری در  هفته بسیجی‌ برگزار می‌شود،گفت: دیدار با مراجع عظام تقلید از برنامه های ما در هفته بسیج است، سعی می کنیم در بسیج، گفتمان مقاومت و جهان اسلام تبیین شود.

سردار غیب‌پرور افزود: روز ۵ آذر تجمع بزرگ بسیج در سراسر کشور را داریم و همزمان طرح گشت‌های محله محور بسیج نیز آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای کارکرد گشت‌های بسیج با قوه قضاییه و ناجا هم جلساتی داشته ایم، گفت: این گشت‌ها مسلح نخواهند بود و وارد حریم خصوص مردم هم نمی‌شوند و تنها به تامین امنیت مردم کمک خواهند کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه بسیج اهل تعامل و ارتباط با دولت محترم است و این را بارها اعلام کرده‌ایم، تصریح کرد:  وظیفه همه ما خدمت به مردم است و ملاحظات سیاسی نمی‌تواند مانع تعاملات خدمت رسانی به مردم شود. تا امروز هم یکی دو بار این موضوع را حضورا به آقای روحانی رئیس جمهور گفته و اعلام امادگی کرده‌ام. برخی از تعاملات درخصوص ریزگردهای خوزستان و صنایع کوچک و کشاورزی و آبخیزداری و ارتباطات و فناوری بوده و به دوستانمان در دولت توصیه می‌کنیم از اقیانوس بیکران بسیج بهره ببرند.

سردار غیب‌پرور با بیان اینکه از ظرفیت بسیج درخصوص اقتصاد مقاومتی بخوبی استفاده نشده و امیدواریم از این ظرفیت بخوبی بهره برده شود، گفت: تا امروز بسیج عادی، فعال و ویژه داشتیم که بزودی دو لایه جدید هم به آنها اضافه خواهد شد که شامل بسیج عمومی و بسیج غیرعضو می‌شود.

وی افزود: بسیج غیر عضو شامل آحاد ملت ایران می‌شود که نظام را قبول دارند اما در بسیج ثبت نام نکرده‌اند و بسیج عمومی هم افرادی هستند که ثبت نام می‌کنند ولی زمان شرکت در فعالیت‌های بسیج را ندارند. نباید زیاد از اصطلاح «قشر خاکستری» استفاده کنیم و خودمان را جز خوبها بدانیم. بخش اعظمی از مردم انقلاب و ولایت را دوست دارند و ما هم نباید خط کشی کنیم. از نظر ما همه مردم ایران بسیجی هستند.

وی درخصوص ادعای سعودی‌ها مبنی آموزش یمنی‌ها توسط ایران گفت: یک اتفاق بزرگ در جهان اسلام رخ داده و بیداری اسلامی شکل گرفته است. عربستانی ها باید باورشان شود که این بیداری در همه جهان اسلام بوده و انگشت اتهام به سمت ایران مشکلی را حل نمی‌کند. امیدواریم سران عربستان رفتار عاقلانه انجام دهند که بعید می‌دانیم اما متوجه باشند که مردم یمن مردم سلحشور و مقاومی هستند که استقلالشان را طلب کرده اند.

وی تصریح کرد: ایران اسلامی از جبهه مقاومت حمایت می‌کند نه مداخله. عربستان هم مثل امریکا کم آورده پس اگر ما را متهم نکنند چه کنند؟ هرچند اصل ماجرا چیز دیگریست.

کد خبر 4145444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =