مدیران سمنان ۲واحد شرق‌شناسی بگذرانند/ فاصله معنی‌دار با واقعیت

شاهرود - بسیار پیش می‌آید که مدیران‌کل ندانند در شهرهای شرقی استان سمنان چه می‌گذرد و برای رفع این مشکلات باید به میان مردم آمده و دو واحد عملی شرق‌شناسی بگذرانند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – عباس‌علی حسین‌پور: طبیعی است که مدیران استان سمنان ندانند در شرق این دیار چه می‌گذرد چراکه برای برخی از ایشان کمتر پیش می‌آید از پشت میزشان بیرون آمده، از سیستم گرمایش دفترشان بگذرند و به میان مردم مناطقی چون کالپوش، بیارجمند، مجن، طرود، کوه‌زر، دیباج و ... آیند. برخی از مدیران استانی متاسفانه هنوز یکبار هم رنگ بیارجمند شاهرود و کوه‌زر دامغان را ندیده‌اند بااینکه بیش از یک سال و نیم از روی کار آمدنشان می‌گذرد.

دو سال پیش بود که برای رفع مشکل کم‌آبی بیارجمند نامه‌نگاری‌هایی به یک مدیر مربوطه صورت گرفت تا مسئولان شهرستانی بتوانند دفتر آب فاضلاب روستایی را در این شهر افتتاح کنند و راحت‌تر نسبت به آب‌رسانی با تانکر به بیش از ۲۰ روستا اقدام کنند چراکه قبلا می‌بایست همیشه از خودروی تانکر جهاد و یا بسیج سازندگی استفاده می‌شد و این امر مشکلات عدیده‌ای را به بار می‌آورد، پاسخ مدیر اما این بود ... نمی‌شود!

نکته قابل‌تأمل این بود که این مدیر حتی حاضر نشده بود به بیارجمند سفر کند تا بداند اصلاً درخواستشان مبنی بر چیست؟ اما آیا مدیران حاضر هستند یک شبانه‌روز خانواده‌شان در مکانی سر کند که با تانکر آب‌رسانی می‌شود؟ این امر با پیگیری بخشداری منجر به حضور مدیر در منطقه و اخذ مجوزهای مورد نیاز در این منطقه شد که نمونه آن ساخت مجتمع آبرسانی در بخش زمان آباد است اما شاید اگر پیگیری‌های یک بخشدار نبود مدیر مربوطه به خود زحمت سفر را نیز نمی‌داد.

البته جای شکرش باقی است که بسیاری مدیران کل استان سمنان انسان‌هایی منصف هستند و حداقل انکار را در دستور کارشان قرار نمی‌دهند اما برخی اظهارنظرها به‌واقع نمی‌گذارد انسان عینک خوش‌بینی‌اش را مداوم بر چشم داشته باشد هنوز دو هفته از انتشار گزارشی در خبرگزاری مهر از بی‌خانمان‌هایی که با معضلات اجتماعی وسیع مانند کارت خوابی، فقر، اعتیاد، طلاق، فرار از خانه و ... دست‌وپنجه نرم می‌کردند نمی‌گذرد که مدیرکل بهزیستی استان سمنان در خبرگزاری وابسته به دولت اوضاع اجتماعی استان را مناسب توصیف می‌کند!

این مدیر گفته بود وضعیت سمنان در معضلات اجتماعی نگران‌کننده نیست! اما آیا این مدیر می‌داند در شرق استان چه می‌گذرد؟ شبی که قرار شد برای تهیه گزارشی از کارتن خواب‌ها به میانشان برویم به دنبال ارائه آماری از این افراد بودیم که متأسفانه به دلیل پراکندگی‌شان در زیر پل‌های راه‌آهن، باغات رودیان، حوالی شرکت نفت، آبشار و ... غیرقابل‌شمارش هستند، اما آنچه به چشم دیدیم اجتماعاتی در گروه‌های چند نفرِ که شب‌ها را در زیر آسمان سر می‌کنند، آن‌هم در این سرمای شدید، کم نیستند.

بهتر نیست مدیر مربوطه پیش از آنکه درباره نگران‌کننده بودن یا نبودن وضعیت معضلات اجتماعی نظر قطعی دهند، از پشت میز خود بیرون آمده، به میان مردم آیند و مثلاً بدانند که چند خانواده در خارتوران هستند که سرپرستشان به دنبال لقمه‌ای نان ماه‌هاست به شهر رفته و حتی آب برای خوردن ندارند؟ ما پیشنهاد می‌کنیم مدیر مربوطه حتی از خودروی‌اش پائین هم نیاید، درجه بخاری را روی ملایم بگذارد و به شرق استان سمنان سفری کند...، اینجا آن‌قدر همه‌چیز گویا هستند که مدیر مربوطه حتی لازم نیست از خودروی‌اش بیرون آید که مبادا سرما بخورد ... از پشت شیشه خودرو هم می‌توان کودکان کار، شب خواب‌ها، معتادان، فقرا، حاشیه‌نشین‌ها، زنان جویای کار، کودکان از خانه فراری و ده‌ها مورد دیگر را ببیند آن‌هم در همین شهر شاهرود ...

انکار به‌وضوح پاک کردن صورت‌مسئله است و وقتی مدیری به دنبال پاک کردن صورت‌مسئله باشد کاری را از پیش نخواهد برد، از سوی دیگر باید گفت این امر که آمار معضلات اجتماعی را مسکوت بگذاریم تا کسی متوجه نشود! ظاهراً جواب نمی‌دهد چراکه در وهله نخست این روزها هیچ حادثه‌ای نیست که از چشم فضای مجازی پنهان بماند و در وهله بعد چرا مدیران نمی‌خواهند مردم واقعیات جامعه را بدانند تا شاید خودجوش به همنوعانشان کمک کنند این امر متأسفانه فرجامی ناخوشایند دارد که ماحصلش بی‌اعتمادی است ... پس ما به مدیران مربوطه می گوییم خبرگزاری مهر استان سمنان آمادگی دارد پس از بازدید میدانی مدیران از روستاها و شهرهای شرق استان میزگردی را برگزار کند و درباره راه‌های رفع این معضلات و نه راه‌های انکارشان به مخاطبان خود اطلاع رسانی کند.

مشاهده معضلاتی که زیرپوشت شهر، به دمل‌های چرکین بدل شده‌اند و همین روزها است که سرباز کنند و آن‌وقت پاک کردنشان به‌وقت و انرژی و هزینه‌ای فراوان برای نظام نیاز است قطعاً امری حیاتی محسوب می‌شود تا شاید پاک‌کن‌هایی که دست مدیران امروز ما قرار دارند و یک‌به‌یک صورت‌مسئله‌ها را پاک می‌کنند، به ابزاری برای تمیز کردن چهره شهر از معضلات اجتماعی بدل شوند.

کد خبر 4179970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =