موافقت رئیس جمهور ترکمنستان باحفاری آثارتاریخی درمسیر جاده ابریشم

رئیس جمهور ترکمنستان با حفاری آثار تاریخی در مسیر جاده ابریشم برای سال‌های ۲۰۱۸- ۲۰۲۱ موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، «تویلی اف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور علوم برنامه دولتی، حفاری آثار تاریخی در مسیر جاده ابریشم را که مشترکاً توسط آکادمی علوم این کشور و مدیریت ملی حفظ و بازسازی آثار تاریخی (زیر نظر وزارت فرهنگ ترکمنستان) اجرا می‌شود، در جلسه کابینه وزرای ترکمنستان در روز ۱۲ دیماه پیشنهاد داد.

بر اساس این گزارش که رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان آن را تهیه کرده و برای انتشار در اختیار مهر قرار داده است،  به گفته تویلی اف، این طرح برای سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۲۱ با دعوت متخصصان و مراکز علمی و پژوهشی کشورهای خارجی پیش بینی شده و در آن، دستاوردهای باستان‌شناسی دوران باستان و قرون وسطی از لحاظ باستان شناسی، معماری، نژادشناسی و سایر مباحث تاریخی  و پژوهشی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

با هدف عرضه آثار تاریخی میراث فرهنگی کشور، برنامه‌های ویژه تلویزیونی و رادیویی تهیه می‌شود. همچنین برگزاری همایش‌های علمی، ساخت فیلم‌های سینمایی و مستند در دستور کار قرار دارد. علاوه بر حفاری آثار تاریخی و فرهنگی در مسیر جاده ابریشم، برای بازسازی آنها نیز پیش بینی‌های لازم صورت گرفته و متعاقباً اقدامات لازم برای ثبت این آثار در فهرست میراث جهانی یونسکو به عمل خواهد آمد.

این گزارش می‌افزاید: رئیس جمهور ترکمنستان برنامه‌های کاری پیشنهاد شده را تایید کرد و به مسئولین مربوطه دستورات لازم را برای معرفی میراث ارزش‌های تاریخی و فرهنگی جاده ابریشم صادر کرده است.

کد خبر 4190188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =