سینما و ادبیات

شصت و پنجمین شماره مجله «سینما و ادبیات» منتشر شد و روی دکه رفت.

به گزارش خبرنگار مهر، اینگمار برگمان، کارگردان سوئدی موضوع محوری بخش سینمای جهان این شماره است که از ابعاد متفاوت مولفه‌های سینمایی و فیلم‌های متعدد این سینماگر مطرح جهانی را مورد واکاوی قرار داده است.

سینمای تجربی و تجربه‌گرایی موضوع بخش سینمای ایران این شماره سینما و ادبیات است. پاسخ به سوالاتی از این دست را که آیا سینمای تجربه‌گرای امروز عملاً موجودیت دارد؟ چرا این جریان در سینمای ما در اکران، ارتباط با مخاطب و ساخت فرم‌های بدیع در روایت نتوانسته در جایگاه واقعی خود بنشیند؟، می‌توانید در میزگرد ابوالحسن داوودی، علی سرتیپی، شهرام مکری، جواد طوسی و در مقالات عباس بهارلو، محسن خیمه‌دوز، امیرحسین علم‌الهدی، شاهین شجری‌کهن، نیوشا صدر بخوانید.

بخش ادبیات در این شماره موضوع جنسیت و نوشتن؛ تأثیر جنسیت نویسنده بر نوشتار را انتخاب کرده است. آیا با خواندن یک متن می‌توان جنسیت نویسنده‌اش را حدس زد؟ آیا طرح یک روایت خاص وقتی از دید یک زن مطرح می‌شود با طرح آن از طریق یک نویسنده مرد متفاوت است؟ فرخنده آقایی، مهسا محبعلی، منیرالدین بیروتی و محمدرضا گودرزی در میزگرد و احمد اخوت، شاپور بهیان، محمدرضا پورجعفری، کامران جمالی، محمود حدادی، ابوتراب خسروی ... در مقالاتشان به تفصیل از این موضوع سخن گفته‌اند.

عنوان پرونده ویژه مجله مزین به نام عبدالحسین صنعتی زاده است؛ یکی از خالقان و بدعت‌گذاران رمان در ژانرهای علمی - تخیلی، آرمانشهری، تاریخی، فمینیستی و رمان چند ژانری که تأثیر بسزایی در ادبیات مدرن ایران داشته است و با انتشار همزمان چند اثر از وی همراه است.

بخش هیروگلیف این شماره به نقل قول غیرمستقیم آزاد پرداخته است که به وضعیتی در روایت اشاره می کند که طرز گفتار راوی از شیوه های متعارف اول شخص و سوم شخص منحرف می شود و با به کار بردن قیدها، صفت ها، یا جمله معترضه هایی ناگهانی مسیر روایت تغییر می کند. به عبارتی راوی مثل موجودی سحر شده نوع تکلمش تغییر می کند و حرف هایی را مطرح می کند از او انتظار نداریم. حالتی که به نوعی مانند خط روی خط افتادن در تلفن است.

اما پیشنهاد بخش کتاب مجله در این شماره به خوانندگان رمان تهرانی ها نوشته امیرحسین خورشیدفر است. رمانی که به نوعی یکی از تاثیرگذارترین رمان های چند ساله اخیر به شمار می رود، در میزگرد؛ مشیت علایی، مهسا محبعلی، کیهان خانجانی و خلیل درمنکی آرای متفاوتی را در مورد این رمان بیان کرده اند.

بخش هنر و سیاست؛ بخش تازه اضافه شده به مجله است و برای نخستین شماره خود نئولیبرالیسم و نسبتش با هالیوود را برگزیده است. این شماره سینما و ادبیات، همچنین حاوی گفتگوی متفاوت رضا عامری با محمدرضا کاتب در مورد ادبیات امروز ایران و رمان هایش است.

شصت و پنجمین شماره مجله «سینما و ادبیات» (دی و بهمن ۹۶) با بهای ۱۰ هزار تومان منتشر شده و روی دکه رفته است.

کد خبر 4209061

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =