یک ریال  بابت شیر مدارس نگرفته ایم/عوامل کسری بودجه آموزش و پرورش

مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: تا این لحظه یک ریال بابت ردیف شیر تخصیص نداده اند. متاسفانه آموزش و پرورش در اولویت نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور مجاوری در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شب گذشته با موضوع بودجه آموزش و پرورش روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت گفت: اگر نگاهی به وضعیت بودجه آموزش و پرورش طی ۲۰سال گذشته بیاندازیم، یک حرکت سینوسی را مشاهده می‌کنیم که لازم است نهادهای برنامه ریز و کارشناسان امر بررسی کنند چرا چنین اتفاقی رخ داده است، آن هم برای دستگاهی که اهمیتش بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی علل کسری بودجه را برشمرد و اظهار کرد: کسری بودجه چند عامل دارد. علت نخست این است که شاید برآورد و پیشنهاد اولیه اشتباه باشد و یا سازمان برنامه نتواند برآورد ما را تامین کند. 

وی افزود: دوم قوانینی است که در طول سال مالی در مجلس و بدون پیش بینی بودجه مصوب می‌شود که از جمله آنها می‌توان به استخدام و بکارگیری نیرو و طرح های مشوق اشاره کرد، به هرحال ملزم به اجرای قانون هستیم و وقتی این طرح ها تصویب می‌شوند باید آنها را اجرا کنیم. 

مشاور وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: به عنوان مثال اکنون بحث استخدام حق التدریسی ها که سالهاست در بدترین شرایط خدمت کرده اند مطرح است که به علت کمبود منابع نمی‌توانیم آنها را استخدام کنیم. عامل سوم عدم تحقق برخی تبصره های قانونی است نظیر تبصره‌ ۲۴ بودجه سال ۹۴ که یک ریال آن محقق نشد. سال گذشته نیز تبصره ای در بودجه ۹۶، برای تامین ۳۰۰۰ میلیارد تومان بابت پاداش پایان خدمت تصویب شد که با هزار سختی و مکافات ۲۵۰۰ میلیارد تومان آن را دادند. وقتی اعتبارات پیش بینی شده در تبصره ها محقق نمی‌شود بودجه به مشکل می‌خورد. 

مجاوری عامل چهارم کسری بودجه را باورهای غلط درباره آموزش و پرورش دانست و عنوان کرد: بر خلاف برخی اظهارات، ۴۰۰ شاخص در توزیع بودجه داریم و  بر اساس انواع پارامترها ضریب محرومیت و برخورداری برای استان ها تعیین شده است.

وی افزود: هنوز جایگاه آموزش و پرورش به عنوان اصلی‌ترین دستگاه شناخته نشده و باور برنامه ریزان در برخی زمان‌ها بر اساس تفکر صحیح آموزشی نیست و آموزش و پرورش را دستگاه هزینه ای می‌دانند، در حالی که معلمان نسل آینده کشور را پرورش می‌دهند و تا زمانی که این نگاه اصلاح نشود اوضاع خوب نمی‌شود.

مشاور وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: هفته گذشته نماینده مجلسی به خود اجازه داد سخنان سخیفی به یکی از محترم ترین وزرا بگوید که بی احترامی به یک میلیون معلم است.

مجاوری به عدم تخصیص کامل بودجه نیز اشاره کرد و گفت: تا این لحظه یک ریال بابت ردیف شیر تخصیص نداده اند. متاسفانه آموزش و پرورش در اولویت نیست و با اینکه شیر جزو مصوبات شورای عالی سلامت است چرا باید بودجه شیر از پول یارانه حذف شود؟

وی تاکید کرد: از آموزش و پرورش کیفیت بخشی نخواهید، کیفیت بخشی با دست خالی نمی‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: تا وقتی کسری های بودجه جبران نشود از آموزش و پرورش دردی دوا نمی‌شود. در این شرایط پاداش پایان خدمت بازنشسته های سال ۹۶ و حق التدریس ها چه می‌شود؟ درد آموزش و پرورش با این ۴۰هزار میلیارد تومان دوا نمی‌شود و اگر کمک‌های مردمی نباشد باید مدارس تعطیل شوند.

مجاوری با تاکید بر اینکه حال آموزش و پرورش با این بودجه ها خوب نمی‌شود گفت: رئیس جمهور آموزش مهارت زندگی به دانش آموزان را از آموزش و پرورش خواسته اند، آموزش مهارت با کدام معلم با انگیزه که در روستاهای محروم درس می دهد محقق می‌شود؟ اکنون تغذیه مدارس شبانه را و ایاب و ذهاب را نمی‌توان کامل تامین کرد.

کد خبر 4217281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =