روستاهای بخش مرکزی دماوند ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار جذب کرده اند

دماوند- بخشدار مرکزی دماوند گفت: روستاهای بخش مرکزی دماوند ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار جذب کرده اند.

مهدی حیدری، در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اعتبارات جذب شده در روستاهای بخش مرکزی دماوند اظهار داشت: از بهمن سال گذشته تاکنون مبلغ ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار در روستاهای بخش مرکزی جذب و در قالب ۲۳۶ پروژه عمرانی در روستا ها توسط بخشداری و دهیاری ها اجرا و طرحها به بهره برداری رسیده است که رفاه حال روستاییان فراهم شود واز مهاجرت روستاییان به شهرجلوگیری شود ومهاجرت معکوس انجام شود.

حیدری افزود: اعتبار این پروژه ها بخشی در قالب درآمدهای دهیاران در روستاها به اضافه ارزش افزوده است که با برنامه ریزی های مناسب توانستیم نیازهای اولیه روستاها را شناسایی کنیم و با اولویت بندی نیازها پروژه ها شروع وبه مرحله بهره برداری رسید.

وی در ادامه بیان داشت: از این تعداد پروژه ۴۱ پروژه توسط خود بخشداری و با نظارت حوزه فنی بخشداری از طریق ارزش افزوده که به دهیاری تخصیص داده شده بود پیگیری شد و مابقی پروژه ها توسط دهیاری ها با نظارت بخشداری به بهره برداری رسید.

بخشدار مرکزی دماوند گفت: این پروژه های عمرانی شامل؛ جدول کشی و زیرسازی و آسفالت ۷۰ در صد معابر عمومی روستا ها، اجرای شبکه آب شرب برخی روستاها که با مشکل کمبود آب شرب مواجه بودند، احداث ساختمان دهیاری، احداث دیوار حائل، رنگ آمیزی و زیبا سازی فضاهای عمومی روستاها، احداث پل، سنگ فرش معابر، خرید لوازم ورزشی و مبلمان شهری و روشنایی معابر بوده است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه های عمرانی توسط دهیاری ها در روستاها هزینه شده است گفت: یکی دیگر از سیاست های بخشداری این بوده که روستاهایی که در گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفتند را با نگاه مساعدتری پمپاژ بودجه ای که نگاه محرومیت را کمتر و خود را به روستاهای برخوردارتر برسانند تا یکنواختی در توزیع عادلانه اعتبارات و امکانات را در روستاها داشته باشیم در کنار این پروژه های عمرانی توانستیم کمبودهای بعضی از دستگاهای اجرایی را جبران کنیم.

حیدری بیان داشت: ۱ میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان از در آمدهای محلی به دیگر دستگاه ها کمک کرده ایم و مدارسی که در روستاها قرار دارند در قالب تعمیرات و امکانات اولیه سرویس دانش اموزان هزینه شدهاست.

بخشدار مرکزی دماوند در خصوص مهاجرت معکوس گفت: در۴۴ روستا و ۸۰ درصد آنها مهاجرت معکوس رخ داده است چرا که در سرشماری  قبل از سال ۹۵ با یک افزایش ۲۰ درصدی در روستاها مواجه شده ایم.

 وی درخصوص زمینه اشتعال برای جوانان گفت: با ایجاد دهیاری های جدید مستقیما وغیرمستقیم ۳۴۰ نفرمشغول به کار شدند و در تعاونی های دهیاری های بخش مرکزی پروژه هایی اجرا شده که اشتغال مستقیم  ایجاد کرده اند و از سوددهی این تعاونی ها درحوزه سرمایه گذاری های باثبات قدم برداشته و درخواست معدن و ایجاد یک کارخانه بتون سازی را در روستاها داشته اند که بحث اشتغال و سرمایه گذاری با ثبات ایجاد شود.

وی در خصوص فرسوده بودن خانه های روستایی گفت: ۶۳ درصد بافت فرسوده روستاها نیاز به تخریب و بازسازی خواهند داشت و در قالب بازسازی نمی توان پروژه را اجرا کرد تسهیلاتی را بنیاد مسکن در نظرگرفته تا با کمک بخشداری بافت های فرسوده تخریب ومجددا احداث شود.

کد خبر 4227124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =