بین حقوق زن و مرد هیچ تفاوتی نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اصل اولیه در حقوق زن و مرد مساوات است و هر حقی مرد دارد زن هم دارد و مساوات یعنی حقوق مساوی میان زن و مرد که باید همه این را بدانند.

به گزارش خبرنگار مهر٬ هاشم هاشم زاده در دومین کنگره ملی زنان موفق ایران در دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: چرا در باره حقوق کرامت و حرمت زنان مسایلی است که ما نمی گوییم شاید برخی ایراد به آن داشته باشند که زنان و مردان انسان هستند باید یک رمزگشایی از این مساله شود و باید درها برای تامین حقوق زنان گشوده شود.

وی اظهار داشت: زن و مرد اگر کامل بودند دیگر نیازی به همدیگر نداشتند و تنها می مانند و نتیجه می گیریم که زن و مرد مکمل همدیگر هستند.

هاشم زاده هریسی اضافه کرد: اصلا چرا باید حقوق زن و مرد مطرح شود که آیا زن  هم مانند مرد حقی دارد یا نه؟ البته که مساله خیلی روشن است و نیاز به طرح این مسایل نیست و همانطور که برای حقوق مردان مسایلی مطرح نیست برای زنان باید همین گونه باشد و این موضوع شفافیت لازم را دارد.

وی ادامه داد: اینکه برای زنان و حقوقشان همیشه به عنوان یک موضوع آن را مطرح کنیم، اصلا درست نیست و متاسفانه  مساله را خیلی مشکل کرده اند که چرا باید این مسایل را مطرح کرد و این کار انسان شناسی و علمی است. مگر می شود در انسان شناسی زن و مرد را از هم جدا کرد.

هاشم زاده هریسی افزود: آیا زن انسان کامل است یا نه خیلی ها این را قبول نمی کردند اما اسلام این را شکست و در گذشته زن از ارث محروم بود و زن حق نداشت با همسرش در یک اتاق بنشیند و تاریخ جهان در آن عصر اینگونه بود و این یک مصیبت نامه است و در فهم بشر و برای انسان ها یک مصیبت نامه است اما اسلام اینها را تغییر داد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آقای هاشمی رفسنجانی اشاره می کند که اسلام برای زن ارث و نفقه و حق های دیگری را تعیین کرده است که اینها همه سخنان ارزشمندی است و اسلام برای تغییر در این وضعیت آمده است و حتی در برخی روایات در اسلام برای زنان بیشتر ارزش قایل است.

وی با بیان اینکه اگر زن را از مرد هم بالاتر بدانیم درست نیست، اظهار داشت: همه با هم برابرند و هیچ کدام نسبت به هم برتری ندارند، اسلام این موضوعات را شکست که زن و مرد انسان های کاملی هستند.

این عضو خبرگان رهبری افزود: در همه آیات و روایات آمده است که بین حقوق زنان و مردان هیچ تفاوتی نیست. پروردگار همه را آفریده و زن و مرد از یک خالق هستند و هیچکدام از نظر نژاد، جنسیت و زبان با هم فرقی ندارید.

وی تصریح کرد: یک زن صالح برتر از هزار مرد ناصالح است، اصل اولیه در حقوق زن و مرد مساوات است و هر حقی مرد دارد زن هم دارد و مساوات یعنی حقوق مساوی میان زن و مرد که باید همه این را بدانند.

وی خاطرنشان کرد: اما در برخی جاها زن و مرد حقوق متفاوتی با هم دارند اما باید گفت اما زنان و مردان در ۹۰ درصد در حقوق شان با هم مساوری هستند در کرامت، فضیلت و ارزش های انسانی با هم مساوی هستند.

وی با بیان اینکه زن مظلومیت پیدا کرده و حقوقش ضایع شده است و عقب مانده است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی باید این حق زنان را به آنها برگرداند.

کد خبر 4246673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =