تشکل‌های غیردولتی حلقه اتصال حاکمیت و مردم/نظام‌مهندسی تقویت شود

خرم‌آباد- عضو هیئت‌رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور تشکل‌های غیردولتی را حلقه اتصال حاکمیت و مردم دانست و گفت: باید سازمان نظام‌مهندسی ساختمان تقویت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید جی افرام روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان لرستان بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین پارامترهای توسعه در کشورهای مختلف وجود نهادهای غیردولتی یا تشکل‌های مردم‌نهاد است اظهار داشت: نهادهای غیردولتی حلقه واسط حاکمیت و مردم محسوب می‌شوند.

وی بابیان اینکه هر چه بنیان این تشکل‌ها محکم‌تر باشد جامعه توسعه‌یافته‌تر است افزود: سازمان نظام‌مهندسی علاوه بر اینکه یک نمونه از نهادهای غیردولتی است با یک فرآیند دموکراتیک دارای پشتوانه قانونی مستحکمی است.

عضو هیئت‌رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با اشاره به ظرفیت قانون نظام‌مهندسی ادامه داد: ما به‌عنوان اعضای این سازمان بزرگ رسالت و وظیفه‌داریم که سازمان نظام‌مهندسی ساختمان را تقویت کنیم.

جی افرام بابیان اینکه هویت و منافع مهندسان در بقای سازمان نظام‌مهندسی نهفته است یادآور شد: اینکه اعضای هیئت‌مدیره پاسخگو هستند و مهندسان در قالب رکن «مجمع عمومی» تصمیم‌گیری و همه فرآیندها را کنترل و تصویب می‌کنند یک چرخه دموکراتیک و پویا است.

وی بابیان اینکه مهندسین بر عملکرد ارکان سازمان نظارت دارند افزود: ظرفیت‌های این نظارت در قانون نظام‌مهندسی دیده‌شده است.

عضو هیئت‌رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور بابیان اینکه در شرایط فعلی جامعه و باوجود شبکه‌های گسترده اطلاعاتی هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی در یک اتاق شیشه‌ای کار می‌کنند یادآور شد: امکان ندارد تصمیمی در سازمان گرفته شود و اعضا بی‌اطلاع باشند چون اعضای سازمان نظام‌مهندسی مطالبه گر بوده و این مطالبه گری پاسخگویی هیئت‌مدیره را می‌طلبد.

جی افرام با اشاره به فعالیت و نظارت بازرسان در جزئی‌ترین مسائل مالی سازمان بدون هیچ‌گونه محدودیتی عنوان کرد: نظام توزیع و ارجاع کار به خود مهندسان واگذارشده و تعدادی از مهندسان به سامانه مربوط به ارجاع کار دسترسی دارند و مسائل را بررسی می‌کنند.

وی گفت: این نوع نگاه به فعالیت سازمان نظام‌مهندسی و حق مطالبه گری اعضای سازمان یک اعتقاد است و تشریفاتی نیست.

عضو هیئت‌رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با اشاره به بخش‌نامه وزیر راه و شهرسازی در مورد کسر پنج‌درصد از حق نظارت مهندسان و قرارگیری موضوع در اختیار مجامع عمومی گفت: اگر منابع مالی سازمان‌های نظام‌مهندسی قطع شود قوام و دوام سازمان‌ها به مخاطره می‌افتد و این موضوع موجب تضعیف این نهاد غیردولتی خواهد شد.

کد خبر 4250659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =