از بزرگترین خانه خشتی جهان تا هنرنمایی طبیعت در رفسنجان

رفسنجان - شهرستان رفسنجان به عنوان پایتخت پسته جهان لقب سرزمین طلای سبز ایران را با خود به همراه دارد، این روزها آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: شهرستان رفسنجان با مساحتی معادل ۱۰ هزار و ۶۸۷ کیلومتر مربع در فاصله ۱۰۲ کیلومتری غرب کرمان بین شهرستانهای سیرجان، بردسیر، شهربابک، زرند، کرمان و یزد واقع شده است. کوههای اصلی رفسنجان، ادامه رشته کوههای زاگرس و فلات مرکزی ایران در جهت شمال غربی- جنوب شرقی است.

سابقه تمدن در شهرستان رفسنجان بر اساس شواهد باستان شناسی (تپه مغوئیه، راویز و خنامان) به دوران تاریخی می رسد در سده های پیش اسلام و قرون صدر اسلام این منطقه به نام ولایت رودان (روذان) می شناختند و بعدها نام رفسنجان بر این منطقه اطلاق شد در مورد وجه تسمیه این نام در کتاب وجه تسمیه شهرهای ایران اینگونه ذکره شده است که اصل کلمه رفسنجان به صورت رفسنگان و یا رفسنگ ذکر شده که معنی لغوی آن مس و سپس به صورت معرب رفسنجان آمده است.

در شهرستان رفسنجان حدود ۳۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناسایی و ۷۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. همچنین علاوه بر آن دو اثر میراث ناملموس آیین های مرتبط با «پسته رفسنجان» و آئین «جوش زنی» نیز در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت ملی شده است.

در شهرستان رفسنجان جاذبه های گردشگری (تاریخی و طبیعی) متنوعی وجود دارد که در این گزارش به بخشی از آنها اشاره می شود.

عمارت حاج آقا علی بزر گترین خانه خشتی جهان

این بنای با عظمت یکی از نمونه های منحصر به فرد خانه های ایرانی است که در دوره قاجاریه توسط حاج آقا علی تاجر مشهور رفسنجانی احداث شده است و در بخشهای مختلف آن ظرائفی از سبک معماری عصر قاجاریه به چشم می خورد. گچ‌بریهای زیبا و تماشایی، طاق‌نماهای باشکوه، کلاه فرنگی و آجرنماهای حیاط همه و همه دیدنی است. تزئینات داخلی عمارت را طرحهایی از گل و گلدان تشکیل می دهند که در نوع خود کم نظیر است. مجموعه حاج آقا علی به جز این خانه در رفسنجان، شامل بازار، آب انبار، مسجد، حمام است.

دره راگه

دره راگه یکی از پدیده های طبیعی زیبا و بی همتای شهرستان رفسنجان است و در مسیر گردشگری دو جاذبه مشهور اکوتوریستی استان یعنی کلوتهای شهداد و روستای دست کند میمند قرار گرفته و مشوق خوبی برای انتخاب استان کرمان به قصد طبیعت گردی است.

این دره حاصل فرسایش آب رود خانه دائمی گیودری بوده و سن آن حدود ۲۰ هزار سال تخمین زده شده می شود. طول دره ۲۰ کیلومتر بوده و با میانگین ژرفای ۷۰ متر و عرض متغیر دو تا ۱۸۰ متر، از شکوه و عظمت خاصی برخوردار است. به طوری که چشم هر بیننده ای را خیره و مبهوت قدرت خداوند در به وجود آوردن این پدیده کم نظیر و اثر طبیعت ساز می کند. دره راگه که در جنوب غربی شهر رفسنجان قرار گرفته تا شهر رفسنجان حدود ۱۵ کیلومتر و تا فرودگاه رفسنجان ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

موزه ریاست جمهوری

در شمال غربی شهر رفسنجان، بین میدان بسیج و میدان امیرکبیر، مجموعه منحصر به فردی با مساحت ۳۵ هزار مترمربع در سه طبقه با کاربریهای مختلفی چون اسناد، پژوهشکده، اداری، مسجد، کتابخانه، رستوران، آمفی تئاتر و موزه گرانبهایی که تماشاگه تاریخ گذشته و معاصر ایران محسوب می شود، قرار گرفته است.

ساختمان این موزه که از آثار فاخر معماری معاصر است از ترکیب یک کره عظیم بتنی توخالی (به قطر ۳۰ متر) در داخل یک مکعب (که نمای خارج ساختمان است) تشکیل‌ شده است. این کره در داخل کار نورگیر اصلی را انجام می‌دهد و در بخش فوقانی جلوه‌ای از گنبد را تداعی می‌کند.

این موزه دارای هشت گالری است که بنام غرفه‌ دوران کهن – دوران معاصر- دوران ریاست مجلس و ریاست جمهوری - دوران سازندگی – غرفه شهداء -  رفسنجان شناسی - مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نام گذاری شده اند.

مجموعه بازار رفسنجان

بازار تاریخی رفسنجان در مرکز این شهر واقع شده و قدمت آن به  دوره آل مظفر می رسد و بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و این بازار با ساختاری شبیه بازارهای سنتی ایران با انشعابات دارای حدود یک کیلومتر طول است.

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی (قطب آباد) واقع در مرکز شهر رفسنجان، با زیربنای سه هزار مترمربع ساخته شده است. بنای کاروانسرا را به اواخر دوره صفویه نسبت می دهند. این کاروانسرا هم اکنون محل برنامه های فرهنگی هنری و آموزش و نمایش صنایع دستی است.

خانه پدری آیت الله هاشمی رفسنجانی در بهرمان

شهر بهرمان زادگاه یار دیرین امام و رهبری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ۶۵ کیلومتر شمال شرقی شهر رفسنجان و در مرکزی منطقه مشهور به «نوق» واقع شده است. خانه پدری ایشان یک بنای تاریخی است که  قدمت آن به دوران پهلوی اول بازمی‌گردد و هزار و ۲۰۰ متر مساحت و ۳۵۰ مترمربع زیربنا دارد.

منزل پدری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شهر بهرمان هم از جهت معماری و هم از جهت معنوی دارای اهمیت بسیاری است. این منزل تاریخی شامل یک سالن بزرگ که محل دسترسی به سایر اتاق‌ها است، یک بادگیر بزرگ و یک مطبخ به سبک قدیم است و بسیاری از جلسات قبل از انقلاب در این منزل برگزار می‌شده است.

زیارتگاه های شهرستان رفسنجان

امامزاده سید جلال الدین نوق، امامزاده ابراهیم بهرمان، امامزاده رضا (سید غریب) در حومه غربی شهر رفسنجان، مقبره شاه چهل تن در خنامان، امامزاده بی بی حیات خنامان، امامزاده عباس (شازده عباس) و امامزاده عبدالله در منطقه سرچشمه از دیگر جاذبه های تاریخی و مذهبی شهرستان رفسنجان است که همه ساله میزبان هزاران نفر از عاشقان اهل بیت(ع) هستند.

درخت ۱۵۰۰ ساله پسته اودرج

روستای تاریخی اودرج در دشتی حاصلخیز در مسیر جاده رفسنجان به زرند واقع شده و اطراف آن را نیز کوه هایی با تنوع در فرم رنگهای زیبا محصورکرده اند این روستا علاوه بر بافت با ارزش روستایی دارای تعدادی ابنیه تاریخی نیز می باشد و علاوه بر آن یکی از کهنسال ترین درختان پسته دنیا با قدمتی بیش از هزار و ۵۰۰ سال در این روستا به حیات خود ادامه می دهد این درخت با ۱۱ متر ارتفاع و ۱۵۵ متر مربع سایه انداز در حاشیه قبرستان تاریخی اودرج قرار دارد.

درخت کهنسال بید قدمگاه 

این درخت کهنسال یکی از نمونه های نادر، با قدمتی در حدود تقریبی دو هزار سال است که به تنهایی یک جنگل در حدود ۲۰ متر در ۱۳۰ متر فضا را در زیر چتر خود قرار داده است. این درخت عظیم در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان رفسنجان در منطقه کوهپایه ای مس سرچشمه رفسنجان قرار گرفته است.

تپه های ماسه بادی فردوسیه

در حومه شهر صفائیه در ۴۰ کیلومتری رفسنجان دست هنرمند طبیعت از ماسه های روان مناظر زیبا و چشم نوازی خلق کرده است که علاوه بر زیبایی بصری، قدم زدن و بالا رفتن از تپه های چند ده متری ماسه ای لذت و تجربه خوشایند بی نظیری را برای بازدیدکنندگان از این جاذبه طبیعی شهرستان رفسنجان رقم خواهد زد.

منطقه حفاظت شده و قُرُق اختصاصی منصور آباد

منطقه منصورآباد با ۱۲۶ هزار هکتار وسعت از سال ۱۳۸۷ تحت حفاظت گروه دوستداران طبیعت رفسنجان قرار دارد با تلاش های شبانه روزی اعضای این گروه، جمعیت حیات وحش منطقه به طور چشمگیری افزایش یافته و در اواخر سال ۱۳۹۵ به عنوان اولین قُرُق اختصاصی کشور از سازمان محیط زیست مجوز اخذ کرده است.

رفسنجان پایتخت پسته جهان

شهرستان رفسنجان از موقعیت شاخصی در تولید محصول پسته برخوردار است، وجود بیش از ۸۰ هزار هکتار باغ پسته که بزرگترین جنگل مصنوعی جهان محسوب می شود گویای این مدعاست و قریب ۸۰ درصد پسته کشور و سهم قابل توجهی از پسته دنیا در این شهرستان تولید می شود. این مهم علاوه بر تاثیرات اقتصادی، در طول بیش از یک قرنی که از تولید انبوه آن در منطقه می گذرد با زندگی روزمره مردم این دیار عجین گشته و سبب شکل گرفتن و رواج برخی آداب و رسوم و آیین های مختص این محصول در شهرستان رفسنجان و مناطق تابعه شده است که در شهریورماه ۱۳۹۵ این محصول و آیین های مرتبط در میراث ناملموس کشور ثبت ملی و جشن ملی پسته برگزار شد و قرار است این جشن همه ساله با محتوای فرهنگی بیشتر برگزار شود.

کد خبر 4257624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =